Ayvaz “Güven Bana” Kampanyası ile Tüketicileri Bilinçlendirecek

Editör
06.12.2012

 

Ayvaz, doğal gaz yakan ocak, fırın ve sobalarda kullanılması zorunlu hale gelen TS-EN 14800 standardındaki doğal gaz bağlantı hortumları konusunda tüketiciyi bilinçlendirmek için “Güven Bana” adında bir kampanya başlatıyor. Kampanya ile, güvensiz doğal gaz bağlantı hortumu kullandığının farkında olmayan son kullanıcıların dikkatini çekmek ve onlara standarda uygun ürünlerin taşıması gereken özellikleri aktarmak hedefleniyor.

Kampanya için özel olarak hazırlanan guvenbana.com mikro sitesine ilgi çekmek için iki adet teaser (Meraklandırıcı) reklam filmi hazırlayarak dijital ortamda paylaşan Ayvaz, TS-EN 14800 standardının ne olduğunu ve kullandığınız hortumun güvenli olup olmadığını test etmenin yollarını bu sitede keyifli bir dille anlatıyor.

Kampanya ile ilgili haberleri ve paylaşımları takip etmek için Güven Bana mikro sitesinin yanı sıra facebook.com/guvenbanaweb adresinin de takip edilebileceği belirtiliyor.

Güven Bana mikro sitesinde, doğal gaz yakan fırın, ocak ve soba bağlantılarında kullanılacak esnek metal hortumların ülkemizde de artık TS-EN 14800 standardına uygun olması gerektiği belirtiliyor.

Standardın birçok güvenlik unsurunu içerdiği bilgisini veren site; ülkemizde bu standarda uygun olarak üretim yapan birden çok firmanın olduğunu fakat Ayvaz’ın en yüksek kalite standardını sunduğunu söylüyor.

Bina içindeki doğal gaz tesisatında tehlikelere en açık, en maruz kalabilecek elemanın bağlantı hortumu olduğunu dile getiren site, basit kontrol metotları hakkında şu bilgilere yer veriyor: “Evinizdeki veya iş yerinizdeki hortumların yeni standarda uygun olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Bunun için öncelikle kullandığınız hortumun üzerinin çelik tel örgü ile sarılı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Hortumun PVC kaplamasının üzerinde üreticinin adı, belge numarası olan bir CE simgesi ve EN 14800 ibaresinin de olması şarttır. Son olarak, kalitesiz hortumu ayırt etmenin en kolay yolu mıknatıs testidir. Hortumun metal bağlantı uçlarının mıknatıs çekmeyen yapıda olması gereklidir. Çünkü gerçek paslanmaz çelik mıknatısı çekmez.”

Kullanıcıya resimler, videolar ve basit kontrol metotları ile ulaşılacak

Sitede, şirketin paslanmaz çelik hortum üretiminde kullandığı lazer kaynak ve lazer markalama adındaki teknolojilerini anlatan kısa metinler ve videolar da yer alıyor. Lazer kaynak yöntemi ile üretim yapan dünyadaki tek şirket olduklarını söyleyen şirket, bu teknoloji sayesinde işçilikten doğabilecek hataların sıfıra indirildiğini ve doğal gaz sızıntılarına karşı yüksek güvenlik sağlandığının altını çiziyor.

Lazer markalama teknolojisi ile ilgili olarak “Doğal gaz bağlantı hortumlarımızın metal bağlantı uçlarında Ayvaz markasını göreceksiniz. Bu lazer markalama, yangın gibi herhangi bir felaket sonrasında dahi okunabilecek bir teknoloji ile yapılır” diyen site; lazer markalama sayesinde, herhangi bir kaza sonrasında, felakete neden olan ürünün hortum olduğu anlaşılırsa muhatabınızın belli olacağını vurguluyor.

Bugüne kadar sektörün her kademesindeki kişiler için bilgilendirme çalışması yaptıklarını belirten Ayvaz A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut, “Son kullanıcıların bilinçlenmesini de bu süreçte çok önemsiyoruz. Evinde veya iş yerinde nasıl bir hortum kullanıldığından habersiz kişilerin dikkatini bu ürüne çekmek istiyoruz. Birileri standart dışı ürünleri evinize, işyerinize sokmuş olabilir.” dedi.

“Ürün seçimini bir başkası yapabilir. Ama bilinçli olmazsanız olası tehlikeleri sadece siz yaşarsınız.” diyen Alpagut, ülkemizde geçen yıl kabul edilen bu standardın hortumda kullanılacak çeliğin kalitesinden, kaplama malzemesinin yanmazlığına kadar uzanan birçok güvenlik unsuru içerdiğini belirtti.

Doğal gaz tesisatındaki en zayıf halkanın hortum (fleks veya flex) olduğunu dile getiren Alpagut “Güven Bana” kampanyası ile sadece Ayvaz ürünlerini öne çıkarmaya çalışmadıklarını belirterek “Biz kullanıcıların standarda uygun ürünler tercih etmesini istiyoruz. Bu Ayvaz da olabilir, başka bir marka da. Kullanıcılar yeter ki standarda uygun ürünün ne olduğunu bilsin. Hayatımız birkaç lira ucuz olduğu için tercih edilen bir hortum yüzünden riske atılamaz” dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account