Erbil, Gulan Yolu'nda yer alan "The Boulevard" Karma Kullanımlı Yaşam Kompleksi, çeşitli lüks rezidansların (toplam 1566 adet) yanı sıra süpermarket, alışveriş merkezleri, eğlence merkezi, sky lounge, fitness merkezi, kreş, kafeler, restoranlar ve uluslararası lüks markalar ile kapsamlı bir yaşam kompleksi olarak tasarlanmıştır. 53.850 m2'lik bu arazi, bölgedeki en iyi yaşam kompleksi olmayı hedefliyor

Yazar:Editor
24.09.2021
221

The Boulevard Karma Kullanımlı Yaşam Kompleksi, Erbil şehir merkezinin kuzey-batı tarafında, Gulan Yolu üzerinde, Naz Şehri Konut Kompleksi'nin yanında ve “Gulan Kulesi” olarak da bilinen Dünya Ticaret Merkezi Binası'nın karşısında yer almaktadır. 4M Salalı'nın önerdiği konsept tasarımında The Boulevard, Erbil'de bir eğlence, yaşam tarzı ve merkez olarak özetleniyor. Bu vizyonla uyumlu ve zarif bir cephe, site sakinlerine kolaylık sağlayan düzenler, sitenin nefes alma noktaları olarak hizmet eden bütünsel bir peyzaj düzenlemesi ile geliştirilmiştir.

Erbil, Irak Kürdistan Bölgesi, MÖ 5000'den beri dünyanın en eski sürekli yerleşim alanlarından biri. Bu tarihi arka plan, Erbil'i eşmerkezli Avrupa şehirlerine benzer bir planlamaya sahip bir şehir olarak ayırmaktadır. Erbil, şehri çevreleyen beş çevre yolundan oluşan bir sisteme sahiptir ve arazi, Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan çok kolay erişilebilir bir noktada yer almaktadır. Sitenin bitişiğindeki Gulan Yolu, havalimanına ve Erbil'deki diğer önemli komplekslere yakınlığı ile Erbil şehrinin en önemli bulvarı olmakla birlikte, şehrin en gelişmiş bölgesidir. Bu stratejik konum, arazinin konumunu bir avantaja dönüştürmek için titiz bir tasarım çalışması gerektirdi.

4M Salalı Mimarlık olarak, bu kent simgesi projesinin öneminin farkındayız. Yaklaşımımız, çoğu çok disiplinli bir geçmişe sahip, canlı ve dinamik mekanlar yaratma tutkusuna sahip, yetenekli mimar, iç mimar ve peyzaj mimarları ekibimizin işbirliğine dayanmaktadır. Hem zarif hem de ekonomik olan çekici tasarımlar yaratmak için kendimizi müşterinin bakış açısına endeksliyoruz. Tasarımımız, pazardaki benzersiz konumunu yansıtırken, aynı zamanda müşterilerimizin değerlerini ve ihtiyaçlarını yansıtır.

Erbil'in en önemli lokasyonlarından birine değer katacak, bölgedeki en iyi karma kullanımlı yaşam kompleksini oluşturmaya odaklandık. Ailelere özel bir bölgenin (vaha) yanı sıra, sakinlerinin çocuklarını gönül rahatlığıyla sokağa bırakacakları meydanda vakit geçirmekten keyif alacakları, kendine özgü kimliğe sahip ticari üniteleri olan bir cazibe merkezi önerdik. Tarihi ve modernliği buluşturan zarif bir görünüm elde etmek için önerilen eşsiz cephe tasarımının yanı sıra harika bir alışveriş deneyimi yaratmak da tasarımımızın en önemli unsurlarından biriydi.

Tasarımın ana fikri, sitede bir “vaha” yaratmaktır. Bu vahaya, “vaha” ve çevresindeki alanların doğrudan görsel ve fiziksel bağlantısını kesintiye uğratmadan, Gulan Yolu'na bakan bir karşılama kapısı olarak hizmet veren “modern bir kemer” ile erişilebilir. Perakende birimleri ve ofislerin bulunduğu ön cephe, peyzaj alanının ve muhteşem yeşil meydanın iç güzelliğine açılan kapıdır. Tüm perakende birimleri “vaha”ya yöneliyor ve bundan faydalanıyor. Yan yollar ve merkez meydan, tüm ticari birimleri birbirine bağlayacak ve eğlence yönü yaratacak bir tramvay hattı ile birbirine bağlanıyor.

Bağlantıyı koparan +6.40 kotunda ticari ve konut birimleri arasında bir podyum kotu ile “kamusal” ve “özel” ayrımı dikey olarak sağlanmıştır. Yeşil çatılı ve site sakinleri için bir piste sahip olan bu podyum, aynı zamanda katmanlı bir çevre düzenlemesi sağlıyor. Maksimum ferahlığı elde etmek için, konut binaları, merkezi bir kule olmadan yan taraflara kuleler yerleştirilerek birbirinden mümkün olduğunca uzağa yerleştirilmiştir. Böylece “merkez” sadece yeşil alanlara ayrılmıştır. Ayrıca rezidanslar görüş açısını kesintisiz sağlamak ve maksimize etmek için 45 derece döndürülmüştür.

Son dönemdeki karma kullanım komplekslerinin temel sorunlarından biri de, kullanıcıların çoğu tüm ihtiyaçlarını tek bir yerde karşılayabilecekleri bu yeni yaşam biçiminden keyif alırken, bazılarının da sürekli alışveriş merkezi gibi bir yerde yaşamaktan şikayet etmesidir. 4M Salalı Mimarlık'ın tasarım önerisinde, olası tüm kullanıcıların talebini karşılamak için, güvenlik ihlali olmayan farklı tipte konut blokları bulunmaktadır. Bazı bloklara doğrudan ana yoldan ulaşılabilirken, bazılarına ise “vaha”dan ulaşılıyor, üçüncü seçenek ise sadece konut bloklarına ayrılmış ikincil bir avlu. Bu sayede site sakinleri, kompleks içerisinde tercih ettikleri dairede hayal ettikleri yaşam alanını bulabilecekler.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account