AzuraPark'ta Arçelik Klimalar Tercih Edildi

Editör
06.12.2012

Alanya, bugün Akdeniz'in dünyaca bilinen bir turistik merkezidir ve yıllık 100.000'den fazla turist ağırlamaktadır. Eşsiz doğal güzellikleri üst seviyede olan ilçede, turizm ile birlikte konut projeleri de çok büyük gelişmeler göstermektedir. Büyük sosyal alanlara sahip rezidans projeleri yapılmaktadır.

Bu projelerin en önemlilerine imza atan firmaların başında da Cebeci inşaat gelmektedir. Türkiye'nin başka bölgelerinde inşaat sektöründe yıllara dayanan deneyimi sayesinde şirket Alanya'da hızla ün kazanmış ve şu anda bölgedeki en büyük ve en tanınan inşaat şirketlerinden birisi haline gelmiştir. Cebeci İnşaat Şirketi yaşam, ticari ve turistik proje inşaatlarında uzmanlaşmıştır. 

Cebeci inşaatın en son projesi Azura Park Rezidans’dır. Azura Park, Akdeniz bölgesinin ve Antalya' nın en lüks gayrimenkul yatırımlarından biridir.

Azura Park kompleksi, 26.000 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur ve üç yaşam bölümü içerir. Her türlü ihtiyaca uygun stüdyo dairelerden geniş dairelere kadar farklı daire seçeneklerine ek olarak bir fincan kahvemizi yudumlarken, alışveriş veya sadece iyi vakit geçirmek için lobiyi kullanabileceğiniz bir konsepte sahiptir.

Bu düzeyde bir tesisin olmazsa olmazı, tabi ki iyi bir ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemidir. Azura Park'ın genel sosyal alanlarında Arçelik VRS sistemi ile ısıtma soğutma sağlanmaktadır. İç ünite tipi olarak yüksek basınçlı kanallı tip iç üniteler tercih edilmiştir. Kullanılan gizli tavan tipi iç üniteler, havalandırma kanalına göre üfleme miktarını 40 Pa ile 120 Pa arasında cihaz üzerinden ayarlama imkanı vermektedir. Arçelik VRS sistemi bu şekilde daha konforlu ve ferah bir ortam sunmaktadır.

Sistemde toplam 42 adet iç ünite, 64 HP dış ünite kullanılmıştır. VRS sisteminin kullanılmasından dolayı boşalan alan, sosyal alan olarak değerlendirilmiştir. Arçelik VRS siteminin sağladığı uzun borulama imkanı mimari projenin daha estetik olmasına yardımcı olmuştur. Ortam iç hava kalitesini korumak amacı ile iç üniteler kendi debilerinin %25i oranında taze hava ile desteklenmektedir. Bu havanın da şartlandırılması gizli tavan tipi iç üniteler tarafından yapılmaktadır.

Genel sosyal alanlar dışında, dairelerde de Arçelik markalı multi inverter klimalar tercih edilmiştir. Lüks daireler, beş farklı tipte dizayn edilmiştir. Azura Park, stüdyo dairelerden 4+1 geniş dairelere uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. Multi sistem ısıtma soğutma sistemi oluşturulurken toplamda 1,600 adet iç ünite 665 adet dış ünite kullanılmıştır.

İç ünite tipi olarak evlere görsellik kazandıran mirror iç üniteler kullanılmış, büyük alanlarda dört yönlü kaset tipi iç üniteler tercih edilmiştir. Yüksek kapasitelere ulaşabilen Arçelik fdx model dış üniteleri sayesinde her dairenin kendisine ait bir adet dış ünite ile çözüm sağlanmıştır. Bu sayede balkonlardaki gereksiz dış ünite kirliliği ortadan kaldırılmıştır. Inverter özellikli ve değişken debili klimalar kullanıldığı için evlerdeki enerji tüketimi minimum seviyelere düşürülmüştür.

Rezidans projesinde sistemin bir merkezden kontrolü için otomasyon sistemi oluşturulmuştur. Arçelik VRS sistemi, yangın, elektrik, havalandırma sistemi bir merkezden kontrol altına alınmıştır. Arçelik VRS sisteminin sağladığı teknoloji sayesinde internet ile, uzak yerlerden cihaza müdahale imkanı sağlanmıştır.

Tüm iç ve dış ünitelere müdahale edilebilmekte ve istenen tüm ayarlar ve kısıtlamalar yapılabilmektedir. Cihazların otomasyon haberleşmesi olarak bacnet protokolü tercih edilmiştir.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account