Türkiye’nin madenleri madencilerimize emanet

Editör
04.12.2012

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 4 Aralık, “Dünya Madenciler Günü” olarak kutlanıyor. Pek çoğumuz bilmese de günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok eşyaya madenler sayesinde sahibiz.

Bilgisayardan otomobile, ilaçtan röntgen cihazlarına, enerji kaynaklarından evdeki masamıza kadar her şeyi madenlere ve aslında onları ülkemize kazandıran madencilere borçluyuz.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) daha kaliteli ve fonksiyonel bir hayat sürmemiz için alın teri döken madencilerin emeklerine Dünya Madenciler Günü’nde bir kez daha dikkat çekiyor.

Maden ve madencilik toplum yaşamında büyük önem taşıyor. Günlük yaşantımızı fonksiyonel hale getiren etrafımızdaki pek çok eşyada madencilerin emeği söz konusu.

Alın teriyle zor koşullar altında çalışan madencilerimiz sayesinde ülkemizin gizli kalmış ekonomik zenginlikleri gün yüzüne çıkıyor. İMİB, madencilerimizin bu vefakâr çalışmalarını her yıl 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Madenlerin toplumların refahı için son derece önemli olduğuna dikkat çeken İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, “Madencilik son derece kutsal bir meslek. Kimi zaman yerin metrelerce altında kimi zaman günlerce ailelerini görmeden çalışan madencilerimizin, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

Dünya Madenciler Günü’nü kutlamak için İstanbul’da her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş kapsamlı bir buluşma olacağını belirten İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, “Gelişmiş ülkelere baktığımızda bugünkü teknoloji ve gelişmişlik düzeylerine ulaşmalarında, madenciliğin önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz. Tüm sanayi dallarında doğrudan ya da dolaylı olarak maden ürünleri kullanılıyor. Ülkemiz maden rezervleri açısından son derece zengin bir ülke.

Kaynaklarımızı verimli kullanırsak madencilik ülkemizin gelişmesinde büyük rol oynayacak. Madencilik sektörü giderek Türkiye’nin en önemli ihracat kalemlerinden de birini oluşturuyor.

Ülkemizin 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın öncülüğünde ve sektörün tüm paydaşlarının katılımı ile yeni bir Madencilik Politikası hazırlanması önemli bir gereklilik. Madencilerimizin daha sağlıklı ve nitelikli ortamlarda çalışması için gerekli alt yapı çalışmaları da yeni politika kapsamında öncelikli maddelerden biri olmalı” açıklamalarını yaptı.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account