Serra ve Bahar Korçan’dan seramiğe yeni bir yorum

Editör
04.12.2012

 

Türkiye seramik sektörünün önde gelen şirketi Seranit Yapı Grubu’nun genç markası Serra geliştirdiği farklı ürünleriyle, sektöre katmadeğer yaratmaya devam ediyor.

Marka mükemmellik çatısı altında oluşturduğu iş planı çerçevesinde; Türkiye’de tasarım deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Bahar Korçan’la bir işbirliğine imza attı. Sanat ve tasarımın destekçisi olan Seranit’in hayata geçirdiği bu projenin seramik sektörüne yeni bir anlayış getirmesi bekleniyor.  

Serra ve Bahar Korçan’ın ortaklaşa çalışmalarının ürünü olan ‘Benim Masalım’ ve ‘Umut’ Koleksiyonları’nın, yaşam alanlarını birer sanat eserine dönüştürmesi bekleniyor. Ünlü moda tasarımcısı Bahar Korçan, koleksiyonları hazırlarken kendi hayal dünyasını yansıtan bir tablodan hareket ettiğini söylüyor.

Seranit’ten böyle bir teklif geldiğinde büyük bir heyecan duyduğunu dile getiren ünlü modacı duygularını ise şu sözlerle ifade ediyor: “Serra, benden alışkın olduğum kumaşın akışkanlığı ve dikişin 3 boyutu olmadan gerçekleştireceğim bir koleksiyon istediğinde, gerçekten çok heyecanlandım.

İlk oluşturduğum Benim Masalım koleksiyonunun doğum süreci de tıpkı moda koleksiyonlarım gibi önce bir şiirle başladı ve sonra yağlı boyayla devam etti. Ortaya çıkan koleksiyon ise; benim masalımı anlatan o tablonun parçaları oldu.”  

Ardından gelen koleksiyon Umut serisinde ise; tablodaki dokulardan bazı bölümleri kullandığını ifade eden Korçan; “Bu koleksiyon da; bir şiir, bir hikaye ile başladı ve her kelimeden üreyen kahramanlar ile can buldu. Koleksiyonumda olan Umut, Ben, Sen, Bıçak gibi karekterler tablodan tasarımlarıma can verdi, seramik tasarımlarında gelişti.

Heyecan dolu bu çalışmalarda öncelikli mekanlar banyo ve mutfak olarak düşünülse de artık seramiği salonlarda da görmek çok mümkün. İşte bu koleksiyon evin her köşesine uyum sağlayan, yeni hikayeler yaratan bir seri oldu.” 

Seranit Tasarım ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ece Ceylan Baba da; Serra’yı dünya kalitesinde tasarımlar sunan ve yaşanılan mekanları birer sanat eserine dönüştüren yeni çağın seramik markası olarak tanımlıyor. Serra ve Bahar Korçan işbirliğine ilişkin görüşlerini aktaran Baba, Serra ve Bahar Korçan tasarım dünyasının iki yenilikçi markası.

Bu işbirliği ile hayata geçirdiğimiz koleksiyon, mükemmellik, başarı ve özgünlük anlayışıyla doğdu. Bu işbirliğiyle oluşturulan koleksiyon, tasarımın ve sanatın geleceğine dair önemli ipuçları verirken, seramik sektörüne de yeni bir anlayış getirecek”dedi.

Tasarımları sadece bir koleksiyon olarak değil aynı zamanda tasarımda aşılması gereken yeni bir çıta olarak gördüklerini hatırlatan Baba, ayrıca Serra ve Bahar Korçan sinerjisinden doğan bu çok özel çalışmayı, mükemmelliği arayanların beğenisine sunduklarını da sözlerine ekledi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account