Alçak gerilim tesisatı ekipmanları endüstrisinin önemli temsilcilerinden Günsan Elektrik Pazarlama Direktörü Alişan Çapan, sektördeki gelişmeleri İnşaat&Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
27.07.2021

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Anahtar priz ve elektrik aksesuarları sektörünün lider temsilcilerinden biri olarak 1982 yılından bu yana inovatif ürün yelpazemiz ve yenilikçi yaklaşımımızla fark yaratıyoruz. Geleceği şekillendiren teknolojileri işimize hızla uyarlayarak, birçok endüstrinin kalbini oluşturan çözümlerimizle tesislerin ihtiyaç ve beklentilerine cevap veriyoruz. Saha dinamikleri ve küresel parametreleri merkeze alan Ar-Ge destekli yeni teknoloji ve trendlerden oluşan 17 bin parçalık ürün gamımız mevcut. Ekonominin itici gücünü oluşturan inşaat endüstrisi için elektrik anahtar priz serileri, grup priz, otomatik sigortalar, kompakt şalterler, kaçak akım röleleri, sigorta kutuları ve aksesuarları üretiyoruz. Dinamik mekanizmamız sayesinde farklı yaşam alanlarına yönelik herkes için kullanımı kolay, güvenli ve estetik ürünlerimizle farklı kullanım ihtiyaçlarına cevap veriyoruz.

Günsan Elektrik olarak e-ticaret satışlarında geçen yıla göre artış yakaladınız. Bu artış oranında pandeminin etkisini nasıl değerlendirirsiniz?

Dünyanın yaşadığı dijital kabuk değişimi karşısında sistemimizi yeniliklere hızla adapte ederek değişen beklentilere cevap vermek önceliğimizdi. Bu anlamda 2020,  dijitalleşmeye odaklandığımız bir yıl oldu.  Dijital kanal operasyonlarımızı fiziksel mağazalarla beraber yürütüyoruz. Türkiye’nin önde gelen e-ticaret alışveriş sitelerinde ürünlerimiz satışı bulunuyor. Artan müşteri taleplerine daha hızlı cevap verebilmek için n11, Gittigidiyor ve Trendyol platformları içerisinde kendi shop in shop sayfalarımızı açtık.  Bu alandaki gücümüzü daha da artırmak için 2021 yılı itibariyle online sipariş ve operasyon süreçlerimizi daha basit ve hızlı hale getiren pazar yeri entegrasyonumuzu tamamladık. Ürün listeleme, stok, fiyat güncelleme, kargo takibi ve fatura işlemlerimizi tek panelden yönetebilir hale getirdik. Bu sayede online platformlardan gelen tüm siparişleri daha hızlı bir şekilde müşterilere ulaştırdık. Dijital çözümleri iş süreçlerine dahil eden firmalar, geçtiğimiz yıl üretim kapasitelerinden bir şey kaybetmeden dijitalleşmenin hızlı yükselişine bağlı olarak e-ticaret kanallarında satış rekorları kırdı. İnsanların satın alma alışkanlıkları da bu dönüşümün bir parçası olarak evrildi ve online alışverişe soğuk bakan X kuşağı bile bu süreçte e-ticarete yöneldi.

Sektörünüzün önce şirketlerinden biri olarak aldığınız, İhracat Başarı Ödülü’ne giden süreçte, nasıl bir strateji uyguladığınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Çevik ve hızlı yapımız ile iş süreçlerinde uyguladığımız etkili stratejilerle rakiplerimizden pazar payı aldık. Dijitalleşmenin olanaklarından hep beraber faydalanabileceğimiz projeler ile iş ortaklarımıza hem online hem de offline dokunmak, aramızdaki iş birliğini artırmak ve bu sinerji ile endüstriyi bir adım öteye taşıyacak birçok ilke imza attık. Global anlamda alışılagelmişin dışında bir yıl olsa da sürekli arttırdığımız üretim kapasitemiz ve güçlü iş birliklerimizle pandemi koşullarına rağmen büyümemizi sürdürdük. Bu başarımızı da İhracat Onur Listesi’nde yer alarak tescilledik. Geçtiğimiz yıl salgının değiştirdiği üretim proseslerinden tüketici eğilimlerine kadar tüm süreçlerde yaşanan gelişmelere paralel olarak disiplinler arası bir çalışma prensibi oluşturmuştuk, bu yıl da aynı şekilde devam ediyoruz. İhracat toplam ciromuzdan önemli bir pay alıyor. Özellikle son yıllarda ağırlık verdiğimiz şalt grubu ve aksesuar ürünlerimizde ortalamanın üstünde büyüme gerçekleştiriyoruz.

Ürünlerinizin tasarım süreçlerinde nelere dikkat edersiniz?

Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli argümanımız hedef odaklı stratejik adımlarımız, dijital sistemlere entegre olabilen yapımız ve sektöre kazandırdığımız inovatif bakış açısı. Dinamik mekanizmamız sayesinde farklı yaşam alanlarına yönelik, herkes için kullanımı kolay, güvenli ve estetik ürünlerimizle farklı kullanım ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Pazarda fark yaratan kişileştirilebilir ve özgün ürünler üretiyoruz. Aynı zamanda birçok projeye çözüm ortaklığı yapıyor, prestijli yapılara ürünlerimizle değer katıyoruz.

Anahtar priz sektöründe son dönemlerdeki gelişmelerden bahseder misiniz? Bu alandaki Ar-Ge çalışmalarınız nelerdir?

Tüm sektörlerde olduğu gibi pandemi süreci bizim sektörümüzü de etkiledi. Ancak bizim için bu dönem duraklama değil yenilikler üzerine yoğunlaştığımız bir dönem oldu. Şalt ve İngiliz tipi ekipmanlarla BS ürün yelpazemizi zenginleştirmekle birlikte, elektrik bandı, kablo bağı gibi elektrikçi kanalına yönelik sarf ürünleri bu yıl başında ürün gamımıza ekledik. 2021 yılında odaklandığımız stratejilerin sonuçlarını daha da net göreceğimizi düşünüyoruz. Ülkemizdeki ve ihracat yaptığımız bölgelerdeki gelişmelere paralel olarak yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Tekrar çift haneli büyüme hedefliyoruz ve bunu pazar payımızı arttırarak yapacağız. Bunun için iş birliklerine imza atmayı ve ürün gamımızı geliştirmeyi hedefliyoruz. 2021 yılı ikinci yarısında son kullanıcıların ve elektrikçilerin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünlerin lansmanını yapmayı hedefliyoruz.

Son olarak, kurmuş olduğunuz GEP CLUB platformundan bahseder misiniz?

Sadece nihai tüketicinin değil sektör paydaşlarımızın ve iş ortaklarımızın beklentilerine de maksimum oranda cevap verebilmek amacıyla dijital çözümler üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışma neticesinde online bir platform olan ve işimizi oluşturan değer zincirinin son halkası elektrikçileri de içine alan bir ekosistem oluşturduk. GEP CLUB, tüm iş ortaklarımızla iletişimi ve etkileşimi merkeze alan, aradaki iş birliğini güçlendirecek, son gelişme ve trendlerden hızlıca haberdar eden ve çeşitli eğitim içeriklerinin yer aldığı interaktif bir alan. ‘Kazan-kazan’ fikri üzerine kurulu olduğundan temelde birçok ayrıcalık ve avantaj sunan GEP CLUB, Günsan bünyesinde yer alan ürünlere, kampanyalara, birçok eğitim materyaline ve gerekli teknik kaynaklara ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda elektrikçiler onaylı iş ortaklarından satın aldıkları her ürünle puan kazanarak bu puanları teknolojiden giyime farklı ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişe de dönüştürüyor.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account