“EAA-Emre Arolat Architects, “Sinpaş Eco Town” ve “İzmir Fuar Merkezi” projeleriyle “Green Good Design Awards 2011”de iki ödüle birden layık görüldü. “

Editör
25.07.2011

European Center for Architecture ve Chicago Athenaeum tarafından bu yıl üçüncü kez organize edilen Green Good Design Awards, daha yaşanılabilir bir çevre için sürdürülebilir tasarımın önemine tüm dünyanın dikkatini çekmeyi ve bu duyarlılıkla mimarlık, peyzaj mimarlığı, kentsel planlama, endüstri ürünleri tasarımı ve grafik tasarım alanlarında yaratılmış projeleri ödüllendirmeyi amaçlıyor.

European Center’ın Uluslararası Danışmanlık Komitesi üyeleri ile tasarımın farklı sektörlerinden önde gelen isimlerden oluşan yarışma jürisi, dünyanın 27 farklı ülkesinden gerçekleştirilen binlerce katılım arasından seçtiği 120 projeyi ‘Yeşil Tasarımın Üstün Örnekleri’ olarak ödülendirdi.

Green Good Design Awards tarafından ödüllendirilen tüm sürdürülebilir projeler Yunanistan’daki Contemporary Space Athens’te açılacak sergide izleyicilerle buluşacak. Sergi 2012 yılı boyunca Avrupa kentlerindeki önemli mimarlık ve tasarım merkezlerini dolaşarak geniş kitlelerle buluşacak.

EAA – Emre Arolat Architects’in İzmir’de tasarladığı  “İzmir Fuar Kompleksi” nde İzmir’in topografik, doğal ve iklimsel koşullarını güçlü bir mimari yaklaşım ile sergilemek, bölgenin natürel ve hacimsel niteliklerini ön plana çıkartmak hedef iyle yapıların eko-çatılar altında toplanması yapının Green Good Design Awards jürisinin dikkatini çeken en önemli niteliklerinden biriydi.

EAA’nın İstanbul, Halkalı bölgesinde planladığı ve ağırlıklı olarak ekolojik sürdürülebilirlik yönelimlerini öne çıkartarak mimari kurgunun parçası haline getiren bir tasarımın hedeflendiği “Sinpaş Eco Town”  projesi ise yeşil alanın maksimizasyonu, uygun yoğunluklar ile sosyal altyapının geliştirilmesi, habitatın korunması ve yok olan niteliklerin geri kazanımı, kentsel ısı adalarının oluşumunun önlenmesi, gölgelendirilmiş alan ve yeşil çatı kullanımının arttırılması, otopark alanlarının olabildiğince yeşil çatı örtüsü altında çözülmesi, bina kabuklarının, ısıtma-havalandırma sistemleri ile enerji kullanımı yüksek diğer sistemlerin minimum enerji tüketecek şekilde artiküle edilmesi, soğutma sistemi kullanımının pasif tasarım kazanımlarıyla olabildiğince azaltılması ve peyzaj alanlarında şebeke suyu yerine arıtılmış su kullanımına ağırlık verilmesi gibi temel kriterlerle biçimlendi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account