Ümit Ünal'dan Fark Yaratan Tasarım; Filli Boya İçin Altı Kavram Seksen Renk

Editör
29.11.2012

 

Türkiye’de, kurulduğu yıldan bu yana rengin hayata dokunan her evresine öncülük eden Filli Boya, moda ve stil dünyasının önemli ismi Ümit Ünal ile birlikte yaşam alanlarının temel unsuru olan renk kavramını yeniden yorumladı.

Bu işbirliğinden doğan, Filli Boya Coloration başlığı altındaki “Ümit Ünal İkibinonüç / İkibinondört Renk Eğilimleri”ni açıklayan Filli Boya, yaşanmışlıklara dair yeni üslupları benimsemeye yönelik önemli bir dönüm noktası olan bu proje ile boya sektöründe yeni bir anlayış ortaya koyuyor.

Hazırlanan konseptler için “hayatın bütününden” ilham alan Filli Boya, Ümit Ünal’ın yaratıcısı olduğu ve içinde altı kavram, seksen renk barındıran bu projeyi, boya sektöründe aşılabilecek yeni bir eşik olarak yorumluyor.

Değer yaratan ve öncü bir marka olan Filli Boya ile Ümit Ünal, bu proje için bir yıl boyunca yoğun bir emek harcayarak yeni dönemin formlarını en iyi şekilde yansıtacak renklere dikkat çekiyor. Uluslararası Renk Komisyonu’nun (ICC) Türkiye temsilcisi ve Trendsetter kimliğiyle de ön plana çıkan Ümit Ünal’ın oluşturduğu ve konseptlerin bir yansıması niteliği taşıyan bu renklerle yaratıcı yaşam alanı kombinleri yapabilirsiniz.

 6 Kavram, 80 Renk

Yaşanmışlıklara dair renklerin bütününü görebileceğimiz bu proje, bizlere yaşanacak olana dair bir yolculuk niteliği de taşıyor.  Farklı kimlikler, bakış açıları ve zevkler...

Paylaşılması keyifli olsa da konu tartışmaya gelince dokunulmazlığı vardır beğenilerin. Belki bu yüzden seçenekler belirliyor çizgimizi. Geçmiş hiç geçmiyor yeniden yorumlanıyor birçok kez ve gelecek birçok açıdan bu anların içine yerleşiyor farklı tasvirlerde. Bir yaşam anlatısı sunuyoruz, renklerimiz ve birbirine değen ya da ayrışan yaşamlara ait.

Altı konseptten, evrensel köklere tutkun aidiyet duygusuna hitap eden Wabi konsepti, Qatsi duraklarında renkleri ve biçimleriyle tam da hayatın içinden seçenekleri barındırıyor. Yalınlık ve dingin bir anlatım seçeneği sunan Wabi ve Qatsi, tüm önergeleri ile nitelikli bir yaşam tarzını işaret ediyor.

Diğer bir taraftan yeni bir yaklaşımı seçenlerin dünyası olan Aurora ve Prismatic, renkli seçeneklerle hayatımıza dinamizmi getiriyor. Daha genç ve yenilikçi bu yaklaşımlar Qatsi’ye teğet geçiyor, Wabi’den ise uzak.  Aquatic derinliğin renklerini içinde barındırır, gün ışığının henüz ulaşmadığı yeni keşfetmeye başladığımız derinlikler. Ve biz Filafil’le duyguların alanından çıkıp ciddiyetin ve rasyonalitenin düzenli dünyasına adım atıyoruz, işlevi ve nesneleri düzene koymak adına…

Bir resmin, bir bütüne yani yaşama ait bir resmin renkleri dağılıyor birleşiyor. Ve bize başka başka alaşımlar sunuyor. Yeni denklemler, tanıdık ve belki ilk kez karşımıza çıkan.Bir bütünün renkleri bunlar. Hayatın renkleri. Yaşanan ve yaşanacak onlarca farklı nitelikli hayatların Panoptik renkleri. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account