Üniversitelerin IEEE kulüpleri Türkiye’nin ilk Güneş Enerjisi Santrallerinden birini kuran IBC SOLAR’a odaklandı.

Editör
28.11.2012

 

Mühendislik fakültesi öğrencileri geleceğin temiz enerjisini tüm yönleriyle incelemeye başladı.Türkiye’nin yaklaşık 60 üniversitesinde bulunan IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) Kulüpleri, gündemi yakından takip ediyor ve düzenledikleri faaliyetlerle kendilerini bilgiyle donatıyorlar.

Güneş enerjisi de, son zamanlarda Türkiye’nin gündemini sıkça meşgul eden bir konu. Mühendislik öğrencileri bu konuda hem kişisel, hem mesleki anlamda en doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyorlar. Bu sebeple alternatif enerjiyi konu alan etkinlikleri hızlandırdılar ve bu anlamda kaynak olarak ulaşılabilir tek projenin sahibi IBC SOLAR’la temasa geçtiler.

 IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali ise üniversiteler ve sektör işbirliğinin her iki taraf içinde verimli sonuçlar doğuracağına inanarak, “Gerekirse her üniversiteye gidip öğrenciler ile sohbet ederiz, yeter ki geleceğimizi emanet ettiğimiz gençleri doğru bilinçlendirelim. Bizim şu anda karar verip atacağımız her adımın sonucuna katlanacak olanlar gelecek nesillerdir” dedi.

 ENERJİ AÇIÐINDA DESTEKLEYİCİ BİR ALTERNATİF

 Selçuk Üniversitesi öğrencileri, Konya’ya Türkiye’nin ilk Güneş Enerjisi Santrallerinden birini kazandıran ve bu alanda 30 yıllık uluslararası tecrübeye sahip IBC SOLAR’ın Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali ve Proje Müdürü Sadık Verdioğlu’nu ağırladı.

 Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Hayri Bali, güneş enerjisinin alternatif olarak enerji açığında önemli bir tamamlayıcı kaynak olabileceğini belirtti. Bu teknolojinin Türkiye’de yayılmasına destek olunduğu takdirde, ihtiyaç duyulacak istihdamın ve canlanacak sektörlerin göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizdi. Bali; “Güneş enerjisi konusunda tüm tartışmalar ürün, fiyat ve bürokrasi üzerine yapılıyor, IBC SOLAR olarak biz bu konuda insan faktörünün hepsinden çok daha önemli olduğuna inanıyoruz” şeklinde görüşlerini paylaştı.

 864 PANEL İLE 200 kWp GÜCÜNDE G.E.S. KURULUMU

 Ekim ayı içerisinde Selçuk Üniversitesi’nde gerçekleşen konferansta IBC SOLAR Türkiye Proje Müdürü Sadık Verdioğlu da, “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretilmesine İlişkin Teknik Hususlar ve Donanım” konusunda bir sunum yaptı. Verdioğlu,  projelerin maliyetinin %45′ini panellerin oluşturduğunu aktardı.

Türkiye’nin ilk resmi Güneş Enerjisi Santrallerinden biri olma özelliğini taşıyan ve MEDAŞ için gerçekleştirilen projenin 3 bin 500 metrekarelik alan üzerine kurulduğunu belirten Verdioğlu, kurulumda 864 adet 235w gücünde panel kullanıldığını dile getirdi.

IBC SOLAR benimsediği prensip gereği; bu konuyla ilgili gençlere ulaşabilmek adına önümüzdeki ay, Düzce ve Bilkent Üniversitesi IEEE kulüplerinin gerçekleştireceği etkinliklerde de yer alacak.

 FORMULA-G YARIŞMASI HAZIRLIKLARI DUMLUPINAR’DA TAM GAZ SÜRÜYOR

 Dumlupınar Üniversitesi IEEE Kulübü tarafından Ekim ayında gerçekleştirilen “Güneşli Geleceğimiz” temalı konferansa katılan IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali öğrencilerle temiz enerji üzerine sohbet etti.

 Dumlupınar Üniversitesi IEEE öğrencileri TÜBİTAK’ın düzenlediği Formula-G yarışmasında düzenli olarak yer almaya çalıştıklarını aktardılar. Bu yıl da yine kendi güneş enerjisi arabalarıyla yarışta yer almak için çalışmalarını sürdüren Dumlupınar öğrencileri, Hayri Bali’nin sektördeki istihdama yönelik görüşlerini aldılar.

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account