Tabanlıoğlu Mimarlık Projesi "Loft Bahçe", Uluslararası Riba Ödülünü Kazandı.

Editör
25.07.2011

RIBA- Royal Institute of British Architects (Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü)  2005 yılından bu yana dünyanın her yerinde RIBA üyeleri tarafından gerçekleştirilmiş olan projelerinin mükemmelliğini değerlendiriyor.  RIBA üyesi mimarların Birleşik Krallık dışında gerçekleştirdikleri yapılarını onurlandıran ödüle bu yıl 13 proje layık bulundu. Foster and Partners, Zaha Hadid, David Chipperfiel gibi dünyanın en saygın mimarları olarak kabul edilen isimlere ait projelerin yer aldığı listede bu yıl kazananlar arasında Türkiye'den Tabanlıoğlu Mimarlık Loft Bahçe Projesi ile yer alıyor.

2007 yılında RIBA imtiyazlı üyeliğine kabul edilen Murat Tabanlioğlu ve Melkan Gürsel Tabanlıoğlu’nun liderliğinde çağdaş projeler geliştiren Tabanlıoğlu Mimarlık, sahibi olduğu birçok ulusal ve uluslarası ödüle bu kez dünyanın en saygın mimarlık ödülünü katarak, Türkiye’de gerçekleşen fikir ve mimarlık üretiminin ölçeğini yeni bir çizgiye taşıyor.

Kraliyet Enstitüsü’nün yaratıcı ve nefes kesici binalara verdiği belirtilen ödülün jürisinde Bob Allies, Gianni Botsford, Alison Brooks, Tony Chapman, Peter Clegg, Paul Finch, Murray Fraser, Philip Gumuchdjian, Deborah Saunt, Bill Taylor ve Cindy Walters yer alıyor.

Jüri Levent Bahçe projesini “Mies-vari kule modelinde ele alınan 21 katlı konut yapısı, ana  biçimine ustaca müdahalerle esnek bir yaşam formuna dönüştürülmek suretiyle zarifce insani ölçeğe taşınmış. Yüksek kotlarda yeralan avlu-bahçeler, çıkmalar şeklinde yerleştirilen cumbalarla dengelenerek cepheye gömülmüş ve bu hareketlilik cephedeki dolu-boş dengesini güçlendirmiş. Plan ve kesitlerin organizasyonu alternatif konut biçimleri ve -bazıları yatayda avluların çevresinde bir kısmı ise dikeyde iki kat yükseklerek- geniş bir mekansal çeşitlilik sağlamış. İç mekanlarda ise tasarımcılar endüstriyel loft estetiğini cesur bir tutku ile sergilemiş; brüt beton, çelik ve ahşap kullanılan alanlarda alt yapının saklanmaması tercih edilmiş. Loft Bahçe, ustaca kişiselleştirilen bir tipoloji içinde zerafet ve  “sınır”ın uç ifadesi olmayı başarmış.” notu ile değerlendirdi.  Ödül sahipleri RIBA Lubetkin Prize ve RIBA Stirling Prize  ödüllerinin takdimi ile birlikte  1 Ekim’de gerçekleşecek törende onurlandırılacak.

Uluslarası RIBA Ödülü alan 13 Proje


Loft Gardens, Istanbul, Türkiye - Tabanlıoğlu Architects

Laboratory Building, Basel, İsviçre - David Chipperfield Architects       

Guangzhou Opera House, Çin - Zaha Hadid Architects   

Galleria Centercity Department Store, Cheonan, G. Kore - UN Studio           

Masdar Institute, Masdar City, Abu Dhabi, BAE - Foster and Partners
Boston Museum of Fine Arts, Massachusetts, ABD - Foster and Partners   

School of Arts, Singapur - WOHA       
Alila Villas, Bali, Endonezya - WOHA       

North College, Rice University, Houston, Texas, ABD - Hopkins Architects Partnership       
Stanislavsky Factory, Moscow, Rusya - John McAslan & Partners   
Iron Market, Port-au-Prince, Haiti - John McAslan & Partners   
   
Virginia Museum of Fine Arts, Richmond, Virginia, ABD - Rick Mather Architects   

Brain and Mind Research Unit - Youth Mental Health Building, University of Sydney, Australya - BVN - Bligh Voller Nield Architecture   

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account