Home Yapı Kurucu Ortağı İnşaat Mühendisi Nevzat Ülküseven ve Home Yapı Kurucu Ortağı Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu pandemi ile birlikte değişen yaşam alanlarımızı İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
18.06.2021
656

Home Yapı’dan kısaca bahseder misiniz? 

Nevzat Ülküseven: Home Yapı’yı 2010 yılında inşaat sektöründe başarılı bir kurumsal geçmişi olan Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu ile birlikte kurduk. Teknik kadromuzu kısa sürede güçlendirerek, aldığımız projelerin tasarım sürecinden uygulamasına kadar olan bütün süreçlerini kendi bünyemizde çözebilecek bir kapasiteye ulaştık. Günümüze kadar yaklaşık 100.000 m2 villa, konut ve sanayi yapıları projelendirmesi ve uygulaması gerçekleştirdik.

Pandemi ile birlikte büyükşehirlerin dışındaki bölgelere olan ilgi arttı. İnsanların bu bölgelerdeki inşaat projelerine ilgi göstermesinin nedenleri nelerdir?

Nevzat Ülküseven: COVID-19 pandemisi hayatın her alanında etkili olurken yaşam tarzlarında bir takım değişikliklere de yol açtı. Uzun evde kalma süreleri, özellikle şehirde apartmanlarda yaşayan insanlar için hem sağlık hem de psikoloji açısından zorlayıcı oldu. Bazı sektörlerin home office sitemine geçmesi, işlerin evden de yürütülebileceğini gösterdiği için özellikle beyaz yaka dediğimiz kesim şehrin stresinden uzak bölgelere yöneldiler. Bu durum da bu tarz bölgelere kısmen bir göç yaşanmasına sebep oldu. Şehrin ortasında apartman dairelerinde yaşamaktansa şehrin dışında ferah, bahçeli evlerde yaşamak yeni trend diyebilirim. Ayrıca yaklaşan deprem tehlikesine istinaden insanların az katlı ve güvenli konutları tercih etmesi de bu bölgedeki inşaat projelerine ilgi göstermesinin nedenleri arasında sayılabilir.

Türkiye’de şehir hayatından uzaklaşmak için daha çok hangi bölgeler tercih ediliyor? 

N.Ü: Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki küçük yerleşim birimleri çok revaçta. İstanbul’a daha yakın olmak isteyenler de Silivri bölgesini tercih ediyorlar. Bu bölgeye olan talep son yıllarda çok ciddi bir artış göstermiştir. İstanbul merkeze yakın oluşu, yeni bağlantı yollarının yapılması ile ulaşımın rahatlaması şehrin karmaşasından bıkanlara ve az katlı bahçeli konutlarda yaşamak isteyenler için bir çekim merkezi olmuştur. Geçmiş yıllarda ikinci konut diye tabir edilen yapılar artık yaz-kış oturulur duruma getirilmiştir. Bölgenin alt yapı ile ilgili eksikleri tamamlandığı takdirde hızlı bir göç dalgası yaşanabilir.

Bu bölgelerde insanlar en çok hangi projelere ilgi gösteriyor?

Hasan Aksel Yağcıoğlu: Salgın döneminde şehirden kaçış artık bir ihtiyaç durumuna geldi. İnsanlar kendilerine şehir dışında kalabilecekleri, ferah mekanlar yaratabilmenin derdinde. Nevzat Bey’in de bahsettiği gibi uzaktan çalışabilen beyaz yakalı personel kalıcı olarak kırsalda kalmanın planlarını yapabiliyor. Bu bağlamda özellikle güney bölgelerde kalıcı yaşam alanları için yatırımlarda ciddi bir artış olduğunu söyleyebilirim. 

Dönemimiz salgın dönemi, haliyle insanlar daha çok izole yaşam alanlarını tercih ediyorlar. Kendilerine ait ailesiyle baş başa kalabilecekleri ferah, güvenli mekanlara ilgi gösteriyorlar. Apartman hayatının boheminden kurtulmak istiyorlar. Bütçeleri dahilinde tercihler yapıyorlar. Örneğin; bizim Home Yapı olarak hakim olduğumuz Silivri bölgesinde müstakil yapılar veya ikiz villalar daha fazla soruluyor.

Bu bölgelere yerleşmek isteyenlerin mimari tercihleri neler? Bahçeli ev, minimal çizgiler, balkonlar, yüzme havuzu, oyun alanları vs. Size gelen talepler ne doğrultuda? 

Hasan Aksel Yağcıoğlu: Bölgemizde yapılan projelerde yeşil alanı fazla, mümkünse kendine ait havuzu olan modern mimari daha fazla arzulanıyor. Ancak inşaat maliyetlerindeki ciddi artış bu tarz yapılara olan talebi baskılıyor. Bölgeye olan ilgi azalmıyor, ancak öteleniyor veya daha minimal daha ufak yapılar tercih ediliyor. İstanbul'un köyleri tarlalara konan izinsiz konteynerler ile dolu. 

2021 yılında inşaat sektörü için öngörüleriniz neler? 

Nevzat Ülküseven: Konut piyasasında geçtiğimiz yıl konut kredi faizlerinin düşürülmesi, yabancılara satışların sürmesi ile kısa süreli etkili olan canlanma, inşaat faaliyetlerinin yeniden yavaşlaması ile sektöre ilişkin iyimser beklentilerin de zayıflamasına neden oluyor. Aşı sonrası toplu bağışıklık kazanılmaya başlaması inşaat sektörünü olumlu etkileyecektir. 2021 yılında inşaat sektöründe belirleyici olacak diğer unsur da ekonomide uygulanacak para politikası ve yine ekonomi ile hukuk, demokrasi alanında yapılacak olan iyileştirmeler olacaktır. Merkez bankası 2021 yılının önemli bir bölümünde yüksek politika faizini koruyacak gibi duruyor. Buna bağlı olarak konut kredisi ve TL ticari kredi faiz oranları da yüksek kalacaktır. Yani finansman tarafında 2021‘i çok fazla destekleyecek koşullar şuan için görünmüyor. Marmara depremi sonrası kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme alanında yeniden başlayan hareketlilik önümüzdeki günler için sektörde belki bir miktar canlanmanın işareti olabilir. 2021 yılında aşının devreye girmesiyle satışların yukarı doğru bir ivme ile tablonun yukarıya doğru artış yönlü bir grafiğe dönüşmesini ümit ediyoruz. Home Yapı olarak 2021 yılının görüşmeleri devam eden çeşitli projelere imza atacağımız, elimizdeki projeleri de hayata geçireceğimiz güzel bir yıl olacağını umuyoruz.

Home Yapı olarak hedefleriniz neler? 

Hasan Aksel Yağcıoğlu: Ciddi bir alt yapı ve tecrübeye sahip olan şirketimizin daha nitelikli, özel projeler geliştirerek günümüz teknoloji ve alt yapısına uygun çevreci uygulamalar yapan, bölgesel ve ulusal çapta tanınan bir firma olmasını sağlamak gelecek için en büyük hedefimizdir.

Yaklaşık 11 yıldır sektörün içinde olan vizyon ve misyon sahibi bir firmayız. Tercih edilme nedenlerimizin başında güven ve kalite gelmektedir. İçinde bizlerin de olduğu işinde deneyimli işini seven bir ekip ile durmadan kendimizi her gün biraz daha geliştirerek sektörün tanınan ve öncü firmalarından biri olmaya adım adım ilerliyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account