Dünya sıralamasında ilk 10’a giren Kastamonu Entegre’den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gurur tablosu: Kastamonu’nun en büyük fabrikasından bir dünya şirketi çıktı.

Editör
23.11.2012

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ağaç sanayinde Türkiye’nin en büyük, Dünya’nın ise ilk 10 şirketi arasında yer alan Kastamonu Entegre’nin Kastamonu Fabrikası’nı ziyaret etti.

Gül, Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı ve Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız ile beraberindeki heyetle birlikte gezdiği fabrikada, Hayat Holding’in de önemli tuğla taşı olan çalışmalar ve yeni yatırım planları hakkında bilgi aldı.

 

Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Holding’in ana temellerini oluşturan iki ana şirket Hayat Kimya ve Kastamonu Entegre’nin 2012-2013 yatırımları hakkında bilgi sundu.

Hayat Holding’in 2012 yılını 17 fabrikada, 9 bin 300 çalışan, 711 milyon dolar yurtdışı ciro olmak üzere 2 milyar 100 milyon dolar toplam ciro ile kapatacağını açıklayan Yıldız, şu bilgileri verdi:“Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük ve en modern tesislerinden biri olan, Kastamonu MDF fabrikamızı, ülkemize kazandırmaktan gurur duymaktayız.

Kastamonu ilimizin şimdiye kadar yapılmış en büyük yatırımı ziyaret ettiğiniz için bizleri onurlandırdınız ve sevindirdiniz. 1969 yılından beri, ağaç sektöründe faaliyet gösteren şirketimiz, sektöründe sadece Türkiye’de lider konumunda değil, aynı zamanda bölgesel bir güç olma yolunda ilerlemektedir.“

Yıldız, Kastamonu’daki bu fabrikada 1969 yılında başlayan üretim ile temeli atılan Kastamonu Entegre’nin bugün, Türkiye’nin en büyük panel üreticisi konumunda olduğunu belirterek şöyle konuştu: ”Sektörde Türkiye’de farklı lokasyonlarda ve yurtdışında yatırımı bulunan ilk ve tek şirket konumunda bulunan Kastamonu Entegre, İSO 500’de 52. sırada yer almaktadır. Sektörün yıllardır ihracat lideri konumunda bulunan şirketin, Gebze ve Kastamonu’da ikişer, Balıkesir, Samsun, Tarsus, Adana’da da birer üretim tesisi olmak üzere yurtiçinde 8, Romanya’da 2, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Rusya’da da birer olmak üzere toplam 13 fabrikası bulunmaktadır.

Kastamonu Entegre, 4 milyon metrekarelik alanda 900 bin metrekarelik kapalı üretim sahasında faaliyet göstermektedir. Romanya’daki kapı paneli üretimi ile Avrupa’da ikinci, Dünya’da ise dördüncü durumda olan Kastamonu Entegre, panel üretiminde ise Avrupa’da 6., Dünya’da ise 10. sırada bulunmaktadır.”

Yıldız, toplam 4 bin 700 kişilik istihdam sağlayan Kastamonu Entegre olarak 2012 yılını 249 milyon doları yurtdışında olmak üzere toplam 1,1 milyar dolar toplam ciro ile kapatacağını açıkladı.

2012- 2013 yeni yatırımların yılı

Yıldız’ın verdiği bilgilere göre, Kastamonu Entegre 2012-2013 döneminde toplam 685 milyon  dolar yeni yatırım yapacak. Yıldız, 2012 yılında 130 milyon dolar yatırım ile Adana MDF Fabrikası, Haziran 2012’de 120 milyon dolar yatırım ile Romanya Yonga Levha Yatırımı’nı tamamladıklarını, 2013 yılında ise 210 milyon dolar yatırımla Rusya Tataristan’da MDF, 160 milyon dolar yatırım ile Bulgaristan’da MDF yatırımlarını tamamlayacaklarını açıkladı. Yıldız, Kastamonu’daki fabrikada da bu yıl 90 milyon dolarlık yeni yatırım ile kapasite artışı yapılacağını sözlerine ekledi.

Hayat Holding’in temizlik ürünleri üretimini yürütün Hayat Kimya şirketi hakkında da bilgi veren Yıldız, “Hayat Kimya’nın 2012 yılını 4 bin 600 kişilik istihdam, 462 milyon dolar yurtdışı olmak üzere 1 milyar dolarlık ciro ile kapatacak” dedi.

Yıldız, “Hayat Kimya 2012 – 2013 yılında üç yeni yatırım ile hızlı büyümesini sürdürmeyi hedeflemektedir. 2012 yılında Mısır’da üretime geçen 70 milyon dolarlık hijyenik çocuk bezi yatırımının yanı sıra, 100 milyon dolar yatırımla inşaatı süren İran temizlik kağıdı fabrikası Ocak 2013’de üretime başlayacaktır.

Ayrıca Rusya Tataristan’da 100 milyon dolarlık yatırım bedeli ile başlatılan temizlik kağıdı tesislerinin 2015’in ilk yarısında hizmete girmesi planlanmaktadır” diye konuştu.

  Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account