yeni fabrikasını sektörün yeni gözde mekanı Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde açıyor.


Editör
23.11.2012

 

ANKARA - Demir-çelik sektörünün öncü firmalarından ÇEPAŞ A.Ş, yeni fabrikasını sektörün yeni gözde mekanı Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde açıyor.


ÇEPAŞ AŞ Başkan Yardımcısı Ercan Kahraman, 6 milyon dolarlık harcama ile 6 ay gibi kısa sürede yapımı tamamlanan Çepaş Payas Çelik Servis Merkezi’nin yıl sonuna kadar üretime başlamasının planlandığını kaydetti.

 -Bölgenin önemli aktörlerinden olacağız-

Hatay'ın sürekli yatırım alan ve gelişen bir ilçe olduğunu, Türkiye’deki ciddi firmaların bölgeye önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Kahraman, şunları söyledi: “Hatay, konum olarak da çok uygun. Bu merkez sayesinde Akdeniz ve doğu bölgelerimize hareket getirmenin yanı sıra Asya ülkeleriyle olan ihracatımızı artırma düşüncemiz var.

5 bin metrekare alan üzerine kurulan ve bunun 4 bin metrekaresi kapalı alan olarak faaliyet gösterecek tesiste otomotiv yan sanayi olmak üzere makine, yapı sektörü, asansör, ısıtma ve soğutma sistemleri, panel radyatör, mobilya ve beyaz eşya, çelik kapı, inşaat, tarım makineleri, park alanları, gemi sanayi, damper kasa imalatı vs. sanayilerinde ihtiyaç duyulan her cins ve ebatta, istenilen kalitede üretiminin yanı sıra, rulo açma, doğrultma, boy kesme ve sıcak dilme paketleme işlemleri yapılacak. Bu tesis ile bölgenin önemli aktörlerinden olacağız.”

-Daha hızlı hareket edeceğiz-

Ercan Kahraman, Payas tesisinin hem kendilerine hem de bölge fabrikalarının ihtiyaçlarına cevap vereceğini belirterek, şunları söyledi:
 “ Payas tesisimiz, Ankara’daki fabrikamızın ara mamul ve hammadde ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayacak. Aynı zamanda bölge firmalarına da hizmet verecek. Yaptığımız iş gereği farklı bölgelerden hammadde tedarik edip farklı bölgelerde bu ürünlerin kesimini gerçekleştiriyoruz. Bu durum bize lojistik açıdan büyük zorluklar yaşatıyor ve işlerimizi yavaşlatıyor.

Bu merkez sayesinde hammadde ihtiyacımızın yarısını karşılayabileceğimiz gibi, lojistik açıdan da daha kısa sürede daha hızlı hareket edebileceğiz.”

-Bölge halkına istihdam sağlayacağız-

Yaptıkları bu yatırımla bölge halkına istihdam sağlayacaklarını ifade eden Kahraman, “Tesisimizde ilk etapta 60 kişi istihdam etmeyi planlıyoruz. 

ÇEPAŞ olarak, geçmişten günümüze gerçekleştirdiğimiz yatırım, üretim ve projelerle ülkemizin istihdamına önemli katkıda bulunduk. Doğru stratejiler belirleyip sağlam adımlar atarak bu istikrarımızı devam ettireceğiz” dedi.

-15 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz-

ÇEPAŞ’ın pazarlama faaliyetlerini yurtiçi ve dışında artırarak devam ettiğine dikkati çeken Kahraman, “Yılda yaklaşık 15 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler arasında İspanya, Rusya, Libya, Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan, Irak gibi ülkeler var. İskenderun’a kurduğumuz tesis Asya’da yeni pazarlar bulmamızı sağlayacak” diye konuştu.

- Üç grup şirketle birlikte hizmet veriyor-


2003 yılında Ankara'da kurulan ÇEPAŞ, 54000 m2 açık 12000 m2 kapalı alanda; karayolları oto korkuluk imalatı ve montajı,çelik konstrüksiyon imalatı, enerji nakil hatları direkleri, GSM direkleri, poligon ve aydınlatma direkleri, sıcak daldırma galvaniz kaplama, reklam pano direkleri,her türlü sanayii tesisi çelik imalatı, çelik konstrüksiyon bina elemanları, makina parçaları, çelik iskele imalatı ve galvaniz kaplanması, otomotiv sanayi ve gemi inşaa sanayi için galvaniz kaplı malzeme imalatı, petro kimya, gübre, demir çelik tesisleri için korozyona dayanıklı galvaniz kaplı malzeme imalatı, trafik işaret lehva ve direkleri gibi konularda Ankara´da faaliyet gösteriyor.  

Şirketin Fazlı Erdoğan tarafından kurulan grup ortaklarından biri olan Erdoğan Metal 1987 yılında, ikinci grup şirket olan İttifak Metal ise 1995 yılında Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde hizmet vermeye başladı.

Çelik Servis Merkezi olan İttifak Metal’in ise 5000 m2 kapalı 10000 m2 açık alana sahip tesisinde  0,50 mm'den 25 mm'ye kadar rulo açma, doğrultma dilme ve paketleme işlemleri gerçekleştiriliyor. 2011 yılında faaliyete geçen Erdoğan Metal fabrikasında, 8.000 m2  kapalı olmak üzere toplam 10.000 m2 alanda faaliyet gösteriyor. Tesiste oto korkuluk, çelik konstrüksiyon üretimi ve 1.5  - 10  mm arasında sıcak rulo  dilme yapılmaktadır. Ayrıca 20 araçlık filosuyla tüm Türkiye'ye lojistik hizmeti de sunuyor.

  Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account