King Ev Aletleri'nin yeni ofis ve showroom projesi, Pim Architects'in başarılı mimarları Emre Yiğit, Sevda Çalışkan ve takım arkadaşları tarafından tasarlandı

Yazar:Editor
05.05.2021
291

1953 yılında termos üretimi ile yola çıkan ve yıllar içerisinde Türkiye’nin önde gelen ev aletleri üreticilerinden biri olan King Ev Aletlerinin yönetiminde yaşanılan bayrak değişiminden sonra bayrağı devralan yenilikçi, dinamik ve genç ekip için markanın geçmişten günümüze kadar olan ürünlerininde yer aldığı, firmanın üretkenliğini, çeşitliliğini ve inovasyonunu ön plana çıkaran bir ofis ve showroom alanı PIM ekibi tarafından tasarlanmıştır. 850 m2 alana sahip ofis ve showroom alanı İstanbul ili Eyüp ilçesindeki Flat Ofis Haliç yerleşkesi içerisinde yer almaktadır.

Proje showroom, açık ofis ve yönetim ofisleri olarak 3 kısımdan oluşmaktadır. Showrom alanı çalışanların ve gelen müşterilerin karşılandığı ve ilk izlenimin yaşatıldığı bir sahne gibi düşünülmüştür. Showroom alanında yaşatılan ilk izlenimden diğer ofis birimlerine kontrollü bir şekilde dağılım sağlanmaktadır.

Müşterilerin ve çalışanların firmanın tarihinden haberdar olabilmelerini sağlamak ve geçmişten günümüze üretilen bazı ürünleri sergilemek amacı ile bir zaman duvarı oluşturulmuş ve showroom’a giren müşteri ve çalışanların bu zaman duvarı ile etkileşim içerisine girmesi sağlanmıştır. Showroom’da ilk izlenim bu sayede gelen müşteri ve çalışanlara yaşatılabilmektedir. Ayrıca zaman duvarı içerisinde eski ve yeni ürünlerden oluşan kademelenme ile eski-yeni arasındaki fark ve firmanın gelişimi ön plana çıkarılmıştır.

Günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olan sosyal medyanın firmalar üzerindeki etkisi unutulmamış ve firmanın kendisini en iyi şekilde ifade edebilmesi için bir etkinlik alanı oluşturulmuştur. Bu etkinlik alanında ev aletlerinin aktif bir şekilde kullanılabilmesi, davetlilerin bu alanda gerekli yayın etkinliklerini en iyi şekilde yapabilmesi hedeflenmiştir.

Etkinlik alanın yan kısmında yer alan pencerelerde hem içeriden hem de dışarıdan görünebilen bir vitrin yaratılmak istenmiş ve bu vitrin dinamik bir sergileme ünitesi gibi tasarlanmıştır. Farklı kademe ve ebatlardan olusan,kendi içerisinde şeffaf ve her açıdan algınabilen bu dinamik sergileme ünitesi narin bir metal konstrüksiyondan oluşturulmuştur. Şeffaf,dinamik ve narin yapısı sayesinde vitrin ünitesi ürünlerin daha çok ön plana çıkması sağlanmıştır.

Ayrıca firmanın geçmişi ile geleceği arasında bir bağ oluşturmak ve müşterileri basılı yayınlara yönlendirmek için geçmişteki ürünlere ait föylerin, katalogların, dergilerin ve kitapların incelenebileceği bir okuma ve kitaplık köşesi oluşturulmuştur.

Müşteriler ile özel görüşmelerin yapılması için showroom içerisinde şeffaflık ilkesi göz önünde bulundurularak kapalı bir toplantı odası oluştulmuştur. Toplantı odasında bulunun özel sergileme üniteleri sayesinde firmanın en güncel ürünleri toplantı esnasında müşteri ile bir araya getirilebilmiştir.

Açık ofislerde sıradanlaşan malzeme, renk ve aydınlatma tasarımları yerine daha dinamik bir seçim ve tasarıma gidilmeye çalışılmıştır. Açık ofis sistem prensibine sadık kalılanarak ofis ile birebir ilişki içerisinde olan şeffaf yönetici odaları oluşturulmuştur. Ayrıca çalışanların bir araya gelerek küçük toplantılar yapılabileceği, küçük kahve molalarına olanak sağlayan sosyal alanlar tasarlanmıştır. Toplu çalışma mekanlarında oluşabilecek gürültü yoğunluğunu önlemek için açık ofiste keçe kaplı akustik aydınlatma armatürleri tercih edilmiştir.

Yönetim Kuruluna ait ofisler showroom ve açık ofis kısmınlarından bir koridor ile ayrılmış ve arka bölümde kendi içine dönük bir şekilde konumlandırılmıştır. Bu sayede yönetim kuruluna ait izole ve özel bir alan tanımlanmıştır. Yönetim Kurulu odalarında firmanın yönetim anlayışını hissettirmek için sade, minimal ve gösterişten uzak bir tasarım tercih edilmiştir.

Sonuç olarak firmanın geçmişten günümüze kadar gelen tarihini ve kurumsal kimliğini en iyi şekilde anlatan,yenilikçi ve dinamik showrom alanları ile ofis çalışanlarının mutlu şekilde çalışabilecekleri açık ve ferah ofis alanları büyük bir heyecan ve keyifle oluşturulup kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur.

Proje Adı* King Ev Aletleri Ofis ve Showroom Projesi

Proje Yeri* İstanbul / Türkiye 

Proje Ofisi* Pim Architects

Tasarım Ekibi* Emre Yiğit,Sevda Çalışkan

Proje Ekibi* Emre Yiğit, Sevda Çalışkan, Mesut Özlem

Proje Yöneticisi* Emre Yiğit 

İşveren* King Pazarlama ve Dış Ticaret A.Ş.

Ana Yüklenici* Pim Architects

Mekanik Alt Yüklenici* Turkuaz Mühendislik 

Elektrik Alt Yüklenici* Hem Elektrik

İç Mekan Projesi* Pim Architects

Mekanik Projesi* Turkuaz Mühendislik

Elektrik Projesi* Hem Elektrik

Tesisat Projesi* Turkuaz Mühendislik

Fotoğraf* Doğan İmamoğlu

3 Boyutlu Görselleştirme* Doğan İmamoğlu

Şantiye Yöneticisi* Murat Aksoy

Proje Başlangıç Yılı* Ocak 2021

Proje Bitiş Yılı*  Ocak 2021

İnşaat Başlangıç Yılı* Ocak 2021

İnşaat Bitiş Yılı* Mart 2021 

Proje Alanı (m2)* 850 m2

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account