DuPont™ Plantex®, ürün serisi kimyasal kullanmadan yabani otların yayılmasını kontrol altına alıyor, bitki gelişimine önemli ölçüde yarar sağlıyor.

Editör
03.11.2010

                 
DuPont™ Plantex®, ürün serisi kimyasal kullanmadan yabani otların yayılmasını kontrol altına alıyor, bitki gelişimine önemli ölçüde yarar sağlıyor. Tüm dünyada özellikle yeşil çatı uygulamalarında kullanılan DuPont™ Plantex® kaldırım ve yürüyüş yollarında, blok kaplamada, çakıl ve çimin altında rahatlıkla kullanılabiliyor. Bilim firması DuPont’un bitki gelişimini sağlamak üzere geliştirdiği DuPont™ Plantex® ürün serisi, yüksek oranda su ve hava geçirgenlik özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile ürün, toprağın nefes almasını sağlayarak su ve sıvı gübrelerin toprağa geçişini sağlıyor. Malç tabakası toprakla karışmıyor aynı zamanda suyun buharlaşması kontrol altına alınmış oluyor. Kesintisiz liflerden oluşan ve ısıl bağlı yekpare dokunmamış yapıya sahip DuPont™ Plantex®, yabani otların yayılmasını kontrol altına alarak bitki gelişimi için önemli ölçüde yarar sağlıyor. DuPont™ Plantex® ürün serisinde düz, eğimli zeminler ve dik yamaçlar için farklı özelliklere sahip ürünler bulunuyor.  

DuPont™ Plantex® Standart: 68 gr ve ya 90 gr ağırlığında olup düz zeminlerde uygulanan ürün kilit taşı, dekoratif yol taşları altından çıkan yabani otlara karşı kesin bir çözüm sağlıyor. Üzerinin mutlaka bir tabaka ile örtülmesi önerilmektedir. Ayrıca ürünün 20 yıllık Avrupa ürün garantisi bulunuyor.  DuPont™ Plantex® Gold: 125 gr ağırlığında olup genellikle eğimli alanlarda ve daha inatçı yabani otlara karşı kullanılıyor. Çift taraflı olduğundan hem siyah; hem de kahverengi tarafı kullanılabiliyor. Üzeri kaplanmadan kullanıldığında 3-5 yıl, üzeri kaplanarak kullanıldığında ise 25 yıllık Avrupa ürün garantisi bulunuyor.
    
DuPont™ Plantex® Cocomat™: İki katmanlı birleşik bir ürün olan Plantex® CocoMat™ güzel görünümün önem taşıdığı eğilimli alanlarda yabani ot kontrolü için ideal bir üründür. Alt katman 90 gr’lık standart Plantex®, üst katman hindistan cevizi liflerinden oluşuyor. Plantex® Cocomat™ malç kullanmaya gerek kalmadan yabani otların etkili bir şekilde baskılanmasını sağlıyor. Plantex® Cocomat™ toprağın kurumasını önlerken dik yamaçlarda toprak erozyonunu engelliyor. Ürün 3 yıla kadar değişime uğramıyor.

DuPont™ Plantex® RootBarrier (Kök Tutucu) : Köklerin büyümesini kontrol altına alarak altyapının, yer altı kabloları ve yer altı borularının zarar görmesini engelliyor. %100 polipropilen, temel katman kesintisiz lif yapısına sahip, ısıl bağlı 290 gr ağırlığındaki Plantex®’den, fonksiyonel katman da su ve hava geçirimsiz 35 gr ağırlığındaki yeşil polipropilen kaplamadan oluşuyor. DuPont™ Rootbarrier yatay ve dikey uygulama imkanı sağlayarak kök ve kök gövdelerinin yayılmasını durduruyor, kökler ve yapılar arasında verimli bir ayırma sağlıyor. Özellikle bitki, yeşil çatı uygulamaları için tüm dünyada sıklıkla kullanılıyor.

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi


 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account