Akmayan, bahçeli bir yeşil çatınız olsun ister misiniz? 

Editör
21.11.2012

 

Yaşadığınız evin bahçesi yok diye üzülmeyin, artık evinizin çatısında kendinize özel bir bahçe oluşturabilirsiniz. Dow Bina Çözümleri’nin ROOFMATE adlı ısı yalıtımı sağlayan ürünüyle çatınız bir taraftan su, yağmur, kar ve soğuk havadan korunurken diğer taraftan size yeşil bir alan oluşturmanız için imkân veriyor. 

Büyükşehirler her geçen gün yapılaşmaya devam ediyor. Bina sayısı artarken yeşil alanların sayısı ise azalıyor. Bu duruma çözüm olarak eskiden değerlendirilmeyen çatı alanları, bahçelere dönüştürülüyor.

Sürekli su, nem, toprak içinde çözünen kimyasallar ve bitki köklerinin yıpratıcı etkilerine maruz kalacak bu çatılar için özellikli ısı yalıtımı ürünleri gerekiyor. Dow Bina Çözümleri’nin ROOFMATE (Çatı Dostu) adlı ürünü tüm bu zorlu koşullara her iklim koşulu altında dayanarak bina ömrü boyunca yüksek performans gösteriyor. 

Hem iklim koşulları hem de bahçenin neden olduğu koşullar, yapı ömrü boyunca değişmeyen ısı yalıtım performansı gerektiriyor. Bu noktada da ekstrüde polistren köpük denilen XPS’ten üretilmiş yalıtım malzemeleri bahçe çatı uygulamalarında kullanılabilen tek malzeme olarak karşımıza çıkıyor.

Dow Bina Çözümleri’nin ROOFMATE ürünü bahçe ve teras çatılar için en verimli ısı yalıtımı çözümlerini sunuyor. Ürünün sunduğu avantajlar, testlerle de kanıtlandı.

Almanya Hamburg’da 1972 yılında referans proje olarak tasarlanan Mannheimer Sigorta şirketi binasının teras çatı yalıtımında kullanılan ROOFMATE ürünlerine, bağımsız denetleme kurumları tarafından yapılan testlerde, 32 yıl sonra bile ürünlerin ilk günkü performansını sürdürdüğü ve basınç dayanımını koruduğu belirlendi.  

Bahçe ve teras çatılarda kullanılan ürünlerin seçiminde dikkatli olunması gerektiğini belirten Dow Bina Çözümleri Yapı Ürünleri Satış Müdürü Gökhun Kurt, “Bahçe ve teras çatı son derece incelikli bir iştir. Bu yüzden bünyesine su alarak ısı yalıtımı özelliğini yitirecek malzemelerden kaçınılması gerekiyor.

Dow Bina Çözümleri’nin ROOFMATE ürünleri, basınç dayanımı, donma-çözülmeye karşı dayanımı, düşük tam daldırma ile su emme değeri ve toprak altı uygulamalarıyla rakiplerinden farklılaşıyor. Ayrıca çatı dostu olarak anılan ROOFMATE ürünlerle, terasınızda ya da ara katlarınızda kendinize istediğiniz gibi bir bahçe yaratabilirsiniz” dedi. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account