Henkel, 2016 yılında her alanda daha fazla büyüme ve güçlenmeyi hedefliyor

Editör
21.11.2012

 

Henkel,  2016 yılına ilişkin büyüme stratejisi ve finansal hedeflerini açıkladı. Üç iş alanının tamamında hızlı büyüme ve artan karlılığa yönelik güçlü bir potansiyeli amaçlayan Henkel’in hedefleri arasında 20 milyar Euro satış, yükselen pazarlarda 10 milyar Euro satış, yüzde 10 hisse başı kazanç büyümesi ve yatırımların artırılması da yer alıyor. 

Londra/Düsseldorf - Henkel, 2016 yılına kadar olan dönem için yeni stratejisini ve finansal hedeflerini açıkladı. Şirket, yılın ilk dokuz aylık döneminde elde edilen güçlü ticari performansa dayanan 2012 mali yılı öngörülerini de yeniden teyit etti.  

Henkel iş birimlerinin her birinde hızlı büyüme ve artan karlılık için önemli bir potansiyel belirledi. Şirket, yatırımlarını artıracak. Sermaye giderlerini yüzde 40 oranında yükselterek 2016 yılına kadar toplamda 2 milyar Euro seviyesine çıkartacak. 

Henkel CEO'su Kasper Rorsted, "Yeni strateji, kurumsal değerlerimizin üzerine inşa ediliyor. Bu, marka ve teknolojilerde bir dünya lideri olmaya yönelik uzun vadeli vizyonumuzun gerçekleştirilebilmesi için önümüzdeki yıllarda Henkel'in başarılı bir şekilde gelişmesini sağlayacak.

Yeni stratejimizin temeli olarak, basitleştirilmiş operasyonlar ve son derece ilham verici bir ekiple birlikte globalleşmiş bir şirket olarak rekabette daha iyi bir performans göstereceğiz. Üç iş alanımızın tamamında büyümeyi hızlandıracağız ve karlılığı artıracağız. Özellikle temelimizin ve büyüme kategorilerimizin geliştirilmesine, yükselen pazarlardaki işlerimizi büyütmeye odaklanırken, yapılarımızı adapte etmeye ve global ekibimizi güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi. 

2016 yılı finansal hedefleri 

Henkel, 2016 yılı itibariyla 10 milyar Euro'su yükselen pazarlardan olmak üzere satışlarını 20 milyar Euro'ya artırmayı amaçlıyor. İmtiyazlı hisse senedi başına kazanç için ise 2016 yılına kadar yüzde 10'luk bir birleşik yıllık büyüme oranı hedefliyor. Henkel, net işletme sermayesini 2016 yılı itibariyla satışlarının yaklaşık yüzde 5’ine düşürerek güçlü bir nakit oluşturma konusuna odaklanmaya da devam edecek. 

Henkel’in stratejik öncelikleri 

1. Daha iyi performans: Kategorilerdeki potansiyeli artırma

Henkel portföyünü aktif bir şekilde yöneterek, en iyi markaları güçlendirerek, güçlü inovasyonlar yaparak, müşterilere ve tüketicilere odaklanarak kategorilerdeki tam potansiyelini ortaya çıkartacak. Temel kategorilerinde lider konumunu güçlendirmek ve genişletmek üzere yatırım yapmaya devam ederken, güçlü markalarına odaklanacak. 2016 yılı itibariyle, en başarılı 10 marka tüm satışların yaklaşık yüzde 60'ını oluşturacak. (2012: yaklaşık yüzde 46).  İnovasyon niteliklerini yükselen pazarlarda büyüyen tüketici tabanına daha yakın bir konuma taşımak için 7 yeni Ar-Ge tesisi açılacak. 

2. Globalleşme: Yüksek potansiyele sahip bölgelere odaklanma

Henkel, olgun pazarlarda güçlü yanlarını artıracak, artan marka yatırımları ve devam eden maliyet odaklılığı ile karlı bir büyüme oluşturacak. Şirket, 2016 yılı itibarıyla karlılığını artırırken daha üst pozisyonlar elde etmeyi hedefliyor.

Henkel, yükselen pazarlarda mevcut kategori pozisyonlarını genişletecek ve şirketin hâlihazırda güçlü bir mevcudiyete sahip olduğu ülkelerde büyümeyi hızlandıracak. Buna ek olarak, Henkel yeni ülkeler seçerek bu pazarlara giriş yapacak. 2016 yılı itibariyle Henkel'in en iyi 20 ülkesinden 12'sinin yükselen pazarlarda olması bekleniyor. 

 3. Basitleştirme: Operasyonel mükemmellik sağlama

 

Henkel süreçlerini daha hızlı, daha standart ve daha dijital bir hale getirerek, maliyet etkinliği sağlayarak ve idari masrafları azaltarak operasyonel mükemmeliyetini sürekli olarak iyileştirecek.

Henkel, Paylaşılan Hizmetler Merkezlerinin global kapsamını arttırmak için önemli yatırımlar yapacak. İş süreçlerinin verimliliğini artırmada, daha güçlü bir IT odağı önemli olacak. Henkel, 2016 yılına kadar 140 milyon Euro tutarında kademeli bir yatırım ile desteklenen bir entegre global IT platformu oluşturacak. Henkel ayrıca global merkezler aracılığıyla kaynak sağlayarak, e-kaynağını genişleterek ve global olarak tedarikçi sayısını azaltarak verimliliği 2016 yılı itibariyle yüzde 40 civarında artıracak.

Henkel sürekli olarak yapılarını değişen pazar ortamlarına adapte ettiğinden, şirket global üretim ayak izini sürekli bir şekilde optimize edecek. 

4. İlham vermek: Global ekibimizi güçlendirmek

Henkel, global ekibini güçlendirmek için Liderlik, Yetenekler ve Performans ve Çeşitlilik olmak üzere üç alana odaklanacak. Güçlü liderler yetiştirme odağının bir parçası olarak Henkel, Harvard Business School'daki Yönetici Kaynak Programı gibi eğitim ve gelişim programları sunacak. Global olarak yeteneklerin şirkete çekilmesi ve şirkette tutulması için Henkel, işveren markasını güçlendirecek ve performansa bağlı rekabetçi bir ücret sunacak. Yönetimde yaklaşık yüzde 30 oranında kadınların bulunduğu Henkel, lider bir konuma sahip ve bu oranı yılda yüzde 1-2 civarında artırmayı hedefliyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account