Altıncı His... Arıza Durumlarını Öngören ve Önleyen Motor Kontrol ve Koruma Sistemleri

Yazar:Editor
21.11.2012

 

Zamanınız çok değerli! Meydana gelen arızalarla kaybedilen zaman firmalara her gün yüzbinlerce dolar zarara sebep olmaktadır. O zaman sormamız gereken soru şu olmalı: Bunu engellemek için ne yapılabilir?

 

Elektrik motorları ve onların kusursuz ve güvenilir işleyişleri neredeyse tüm fabrikasyon uygulamalarının önemli bir elemanıdır. Bu nedenle uygulamanızın veya üretiminizin motora bağlı olarak istem dışı durması sonucu sizi zaman ve para kaybına uğratacak istenmeyen durumları önceden tahmin edip, gerekli önlemleri alabilmeniz sizin için çok önemli.

Öyleyse “Motor Kontrol Sistemleri” ne hoşgeldiniz! Arıza durumlarını öngörebilmeleri ve gerekli tedbirleri tam zamanında alabilmeleri sayesinde, motor koruma ve kontrol kontrol sistemleri uygulamanızın en gözde elemanlarınızdan biri olacaktır. Bu geleceği görebilme yetisi dört önemli özellikten gelmektedir.

iyi bir motor kontrol ve koruma sisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Sisteminizdeki akım, voltaj ve güç gibi değişkenlerin geniş bir aralıkta izleniyor olması gerekir.

Motor kontrol sistemlerinin hassas izleme ve analiz yetenekleri sayesinde beklenmeyen en ufak değişiklikler bile hemen farkedilir. Motor kontrol sistemleri bu veriler sayesinde arıza durumlarını önceden, daha hassas bir şekilde öngörebilir ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayabilir.

Veri kayıt yetenekleri... etkili bir koruma sistemi için hayati önem taşır. Sistemde meydana gelen hatalar ve beklenmeyen durumlar kalıcı bir hafızada zaman etiketleriyle birlikte kaydedilmelidir. Bu veriler arıza durumlarının daha hassas bir şekilde tahmin edilmesi ve gerekli bakımların yapılması için kullanılabilir.

Açık mimariye sahip olması, SCADA sistemlerine bağlanabilmesi ve güç yönetim sistemleri... motor kontrolü için en kritik özelliklerden bazılarıdır. SCADA sistemlerine bağlanabilirlik her bir sistemin öngörü kabiliyetini geliştirir. Bir güç izleme sistemine bağlanabilmesi ise daha verimli bir enerji tasarrufu sağlar.

Günümüzde enerji masraflarının sürekli artması nedeniyle, enerji tüketimini izleyen ve tasarruf sağlayan motor kontrol sistemleri, daha yüksek çevre standartlarına uyum sağlanırken, çevre dostu bir alternatif olarak görülebilir.

Geniş kapsamlı akım, voltaj ve güç koruması ve gelişmiş uyarı sistemleri... de arıza durumlarının önceden tahmin edilerek sisteminizin korunmasında önemli unsurlardandır.

Esnek Uyumluluk ve Kontrol

Kritik işlemlerin artan uygulanabilirliği iyi bir motor kontrol sisteminin bir işaretidir. Bunu sağlamak için, motor kontrol sistemleri otomasyon sistemlerine kusursuzca entegre olabilmeli ve SCADA sistemleri ve PLC ler ile direk olarak iletişime geçebilmelidir. Ayrıca bu kusursuz entegrasyon birçok haberleşme ağının (Ethernet, Modbus, CANopen, DeviceNet and Profibus) da desteklenmesini gerektirir. Herhangi bir araca ihtiyaç duymadan birçok haberleşme ağını kullanabilen bir motor kontrol sistemi daha esnek, daha güvenilir, entegrasyonu daha kolay bir sistem manasına gelir.

Esnek uyumluluğun yanısıra, esnek kontrol şemaları da motor kontrol sistemlerinin başarısı için oldukça önemlidir. Esnek kontrol, motor kontrol sistemlerinin basit olarak  bağımsız, enversör, 2 hızlı ve düşük gerilim başlatıcılarını kontrol edebilen uygulamaların önceden tanımlanmış modlarını içermesi manasına gelir.

Motor kontrol sistemleri tarafından sağlanan “merkezi kontrol” yardımcı araç gereksinimini azaltacak ve dolayısıyla maliyeti düşürecektir. Önceden tanımlanmış kontrol şemaları belirli uygulamaların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde, donanım değişikliği gerektirmeden programlanarak uyarlanabilir olmalıdır.

Motor kontrol sistemleri motor yolvericilerine (IMCC) entegre edilebilir olmalıdır. Madencilik, petrol, su/su atıkları gibi uygulamalardaki kritik işlemlerde elektrik motorlarını kontrol etmek ve yönetmek için IMCC kullanılır. IMCC ile entegrasyon için motor kontrol sisteminin yüksek sıcaklıklarda çalışmaya dayanıklı ve geniş, tam yük akım denetimi sağlıyor olması gerekir.

Motor kontrol sisteminin esnek olması kullanılan sistemin iyileştirilmesi gibi durumlarda oldukça kullanışlı hale gelir. Yeni donanımlar için yatırım yapmanın zor olduğu durumlarda, faaliyetlerin daha efektif bir şekilde yürütülmesi için geriye kalan tek seçenek mevcut donanımın iyileştirilmesidir. Esnek bir motor kontrol sistemi iyileştirme sürecini daha kolay hale getirir.

Kolay Kurulum, Kullanım ve Bakım

Motor kontrol sistemi oldukça uyumlu ve arıza durumlarını önlemede oldukça faydalı olabilir... Fakat kurulum, kullanım ve bakım işlemleri yeterince basit olmadığında bu özellikler iyi bir kontrol sistemi için tek başına yeterli değildir. Bu nedenle bir motor kontrol sistemi kurulum, kullanım ve bakım açısından mümkün olduğunca basit ve sade olmalıdır.

Bazı bilgisayar yazılımları motor kontrol sisteminin kurulum aşamasını basit hale getirebilir. Bu ileri düzey yazılım paketleri tercihen ihtiyaç duyulan çözümün tüm kurulumunu yapabilir.

Standart yazılımlar kurulum aşamasını hızlandırır ve stabil olmasını sağlar. Bir bilgisayarın bulunmadığı durumlar için motor kontrol sistemleri bir kullanıcı arayüzü (Human Machine Interface / HMI) içermelidir. HMI, kullanıcının motor kontrol sistemine kısa sürede düzenlemeler yapabilmesine olanak sağlayacak düzeyde kullanımı kolay olmalıdır.

Birçok haberleşme protokolüyle (Ethernet, Modbus, CANopen, DeviceNet ve Profibus) uyumlu çalışılabilmesi de işlemlerin bir kontrol merkezinden yönetilmesine olanak sağlayarak kurulum aşamalarını kolaylaştırır.

Her Şey Demektir

Ethernet gibi ileri düzey haberleşme protokolleri, web uygulamalarını desteklemeleri sayesinde motor kontrol sistemlerinin kullanım ve bakımını çok daha kolay hale getirir.

Ethernet bağlantısı herhangi bir bilgisayar üzerinden denetim ve izleme uygulamaları için kullanılabilir.  Bu işlemler için basit bir tarayıcı haricinde bir yazılıma ihtiyaç duyulmaz. Ethernet bağlantısı aynı zamanda FDR (Faulty Device Replacement) gibi bakım uygulamalarının da kolaylaştırılmasına yardımcı olur.

FDR, kullanımda olan motor kontrol sisteminin yeni bir sistemle değiştirilmesi durumunda, PLC’nin ethernet ağı üzerinden bir uyarı almasını ve yeni sisteme uygun konfigürasyonların yine ethernet ağı üzerinden alınmasını sağlayan sistemdir.

Bu uygulama kullanıcı için vazgeçilmezdir ve sadece birkaç saniye içerisinde tamamlanır. Bu servis sayesinde kullanıcının yeni motor kontrol sistemini nasıl konfigüre edeceği konusunda hiçbir şey bilmesine gerek kalmaz, çünkü PLC bunu ethernet üzerinden kullanıcının yerine halledecektir.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account