Philips araştırdı:Türkiye hala çıplak ampul ile aydınlanıyor!

Yazar:Editor
19.11.2012

 

Philips’in Türkiye genelinde gerçekleştirdiği Tüketici Aydınlatma Araştırması, hanelerin hala çıplak ampul ile aydınlatıldığını ortaya koyuyor.

Aydınlatma sektörünün lider markası Philips tarafından gerçekleştirilen Tüketici Aydınlatması Araştırması’na göre, Türkiye’de ev aydınlatılmasında hala çıplak ampul kullanılıyor. Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları her hanede 4 adet çıplak ampul kullanıldığını ortaya koydu.

Aydınlatma çözümlerine yönelik sunduğu geniş ürün yelpazesiyle sektörün lider firması olan Philips, tasarladığı yeni ürünlerle sektörün gelişimine yön verirken diğer yandan gerçekleştirdiği araştırma çalışmaları ile sektörün mevcut durumuna ışık tutmaya devam ediyor.

Son olarak Türkiye genelinde 6 ilde 539 hane ziyaret edilerek gerçekleştirilen Tüketici Aydınlatması Araştırması, Türkiye’de her hanede ortalama 10 adet aydınlatma noktası bulunduğunu, bunların 4 tanesinde ise çıplak ampul kullanıldığını ortaya koyuyor.

Çıplak ampul kullananların çoğunluğu yakın gelecekte modern ve güzel bir avize almayı planladığı için şimdilik çıplak ampul tercih ederken bu durumun sağlık açısından bir olumsuz bir durum oluşturmadığını düşünüyor. Çıplak ampul kullanımının görsel olarak görüntü kirliliği yaratmanın dışında sağlık ve güvenlik açısından da sakıncaları bulunuyor.

Işığın göze direkt temas etmesini beraberinde getiren çıplak ampul, özellikle çocuklarda ciddi olumsuz etkiler yaratabiliyor. Çocukların göz sağlığı düşünüldüğünde, gerekli hassasiyeti taşıyan aydınlatma ürünlerinin kullanılması gerekiyor.

Ancak ev aydınlatmasında verilen önem bakımından çocuk odası, sıralamanın sonlarında yer alıyor.Güvenlik açısından bakıldığında ise, özellikle banyo, mutfak, dış mekan, çocuk odası gibi alanlara özel üretilmiş ürünlerin kullanılması gerekiyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account