Bosch Rexroth, Bursa’daki fabrikasında 
500.000’inci pompayı üretti

Yazar:Editor
19.11.2012

 

Tahrik ve kontrol teknolojileri alanında dünyanın önde gelen uzmanlarından Bosch Rexroth, Bursa’daki fabrikasında gerçekleştirdiği pompa üretiminde 500 bininci ürüne ulaşarak, önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. 

Bosch Rexroth Bursa Fabrikası Teknik Müdürü Akgün Filiz, “Fabrikamızın kurulduğu ilk günden bu yana merkezimizin de desteklediği hızlı bir kapasite artışı var. 2009 yılında Bosch dünyasının tek çatı altındaki en büyük fabrikasına taşındık. O günlerde henüz 83.000 pompa üretilmişti. 2 yıl sonra  bu rakam 250.000’e, 2012 itibarıyla da 500.000’e yükseldi” dedi.

Ağaç işleme endüstrisinden madenciliğe, mobil uygulamalardan denizcilik teknolojisine, otomotivden rüzgar enerjisine, iş makinelerinden tekstile kadar oldukça zengin bir sektör yelpazesine ürün ve komponent tedarik eden 

Bosch Rexroth, Bursa’da 2005 yılında başladığı üretiminde, geçtiğimiz günlerde  500 bininci pompa üretimi mutluluğunu yaşadı.

Bosch dünyasında tek çatı altındaki en büyük fabrika Bursa’da…

Bugün 46.000 m² alanıyla Bosch dünyasında tek çatı altındaki en büyük fabrika olma özelliği taşıyan Bursa Fabrikası’nda önemli bir kilometre taşını geride bıraktıklarını belirten Filiz, “Bursa’da fabrikamızın ilk kurulduğu günden bu yana merkezimizin de desteklediği hızlı bir kapasite artışı var. Başta ana fabrikalarımız için sadece pompa ve kontrol grubu komponentleri üretiyorduk.

Daha sonra merkezimiz, potansiyelimizi değerlendirdi ve 1 yıl içinde 2006’da A10 VO/VNO ürün ailesinden belli ürün tiplerinin montajına başladık.

Sadece 3 yıl içinde yepyeni projeler gündeme geldi ve bunların gerektirdiği kapasite artışı nedeniyle 2008 yılında inşaatına başladığımız ve 10 ay gibi rekor bir sürede tamamladığımız yeni üretim lokasyonumuza taşındık. Hızla gelişen yeni ürün projeleri ile adetlerimizi katlayacağımızı öngörüyorduk ve 500.000’inci pompayı ürettik.”

 

Fabrikada ürettikleri pompaların ağırlıklı olarak iş makineleri ile tarım ve orman makinelerinde kullanıldığını kaydeden Filiz, başlıca müşterileri arasında CAT, CNH, John Deere, AGCO-FENDT, Volvo, Terex, GIMA, Liebheer ve Bonfignioli /Trasmital gibi firmaların bulunduğunu söyledi.

“Türk sanayi ve sanayicisinin vazgeçilmez iş ortağı olmayı hedefliyoruz”

40 milyon Avro yatırımla kurulan ve bugün yaklaşık 900 kişinin çalıştığı Bursa Rexroth Fabrikası gibi büyük yatırımların, sektörlerinde nadir görüldüğünü vurgulayan Akgün Filiz, “Oysa bizim önümüzde daha büyük adımlar, projeler var. Bosch Rexroth olarak, yalnız komponent tedarik eden değil, farklı teknolojileri bir çatı altında toplayarak oluşturduğumuz sinerjiyle sistem mühendisliğinde de uzman bir firmayız.

Vizyonumuz, en ileri teknolojileri en rekabetçi koşullarla pazara sunarak, Türk sanayi ve sanayicisinin vazgeçilemez bir iş ortağı olmaktır. Firma yapımız ve sahip olduğumuz ürünlerle sistem çözümlerinde en iyi olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bursa Rexroth fabrikasında  önemli projelerin hayat bulmaya devam edeceğini dile getiren Filiz, bunları TU-S (Aktarma Ünitesi) 8000 - Yeni Ürün Projesi, A2F Piston üretim transfer projesi ve A4/A10 Bağlantı Plakası Transfer Projesi olarak sıraladı.

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account