Önce Dünyaya Açıldı Şimdi de Halka Açılıyor…

Yazar:Editor
19.11.2012

 

Alanya Gold City ile dünyaya açılan Aydoğan A.Ş. halka arz için gün sayıyor. Türkiye’de condominium sistemini uygulayan ilk firma olan Aydoğan A.Ş., sermayesinin yüzde 14.18’ini halka arz ederek elde edeceği  37.440 milyon TL tutarındaki geliri, gayrimenkul ve turizm alanlarındaki yeni yatırımlarında değerlendirecek.

22 – 23 Kasım tarihlerinde halka arz edilecek Aydoğan A.Ş., Alanya’nın borsada işlem gören ilk şirketi olacak. 50 milyon TL sermayesini, halka arzla birlikte 55 milyon TL’ye çıkaracak olan şirket, Gedik Menkul Değerler tarafından 22 - 23 Kasım 2012 tarihlerinde tahtadan satış yöntemiyle halkın ortaklığına açılacak. 4.000 - 4.800 TL’den satışa çıkacak olan şirket 7 milyon 800 bin adet hisse satışı yapacak.

 

 Alanya Ticaret Odası ve Aydoğan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Aydoğan,“Aydoğan A.Ş.ni halka arz ederek, çalışanlarımıza, is ortaklarımıza, müşterilerimize ve bize inananlara bir yatırım fırsatı oluşturuyoruz ” dedi. Hedeflerinin daha hızlı büyümek ve yeni yatırımlar yapmak olduğunu söyleyen Aydoğan, “Halka arzla birlikte Aydoğan A.Ş.’ye katılacak yeni ortaklarımızla daha da güçleneceğiz.

Halka arzın katacağı ivme ve yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili hazırlanan yeni mütekabiliyet yasası, Aydoğan A.Ş.’nin büyümesine ciddi katkı sağlayacak. Mütekabiliyet yasası ile Türkiye’den gayrimenkul satın alamayan ülkeler de mülk edinebilecek. Bu durumda gayrimenkul sektörünün önünü açacak.  Gold City turizm kompleksinin inşaatına başladığımızda sadece 26,500 Euro sermayemiz, arsamız ve hayallerimiz vardı. Hedef kitlemiz ise Alanya aşığı yabancılardı. O günden bu güne gelirken çok zorluklar yaşadık.

Yabancılara gayrimenkul satışı defalarca anayasa mahkemesi tarafından iptal edildi. Alanya-Gazipaşa havaalanı bir türlü hizmete açılmadı. Turizm bakanlığının Alanya ile ilgili golf sahası tahsisi sonuçlanmadı ve Avrupa yüzyılın en ağır ekonomik krizini yaşamaya başladı.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen sekiz yıl gibi kısa bir sürede 200 milyon Euro değerinde bir grup haline geldik. Bugün ise mütekabiliyet yasası çıktı tüm dünyaya konut satabiliriz. Havaalanımızdan yedi ayrı ülkeye uçuşlar başladı. Aralık ayında İstanbul uçuşları da başlıyor. Golf sahası tahsisleri yayınlandı sadece resmi ihale süreci kaldı. Ülkemizin kredi notu arttı.

Avrupa’daki krizin yaraları sarılmaya başlandı ve en önemlisi de halka arz sayesinde halkımızın desteğini de yanımıza alacağız. Geçtiğimiz 8 yılda tüm zorluklara rağmen bunları başardık. “ dedi.

 Avrupa ve Rusya da herkesin yakından tanıdığı Aydoğan A.Ş.’ni bundan sonra Türklerin de  yakından tanıyacağını ve bu adı sık sık duyacaklarını ifade eden Kerim Aydoğan, ilk inşa ettiği villaların 58 bin Euro’dan satıldığını şimdi aynı villaların 300 bin Euro’dan el değiştirdiğini ve yeni villaların da fiyatlarının 500 bin Euro’dan başladığını söyledi.

Bize güvenip gayrimenkul alanlar sekiz yılda Euro bazında beş kat kazançlı çıktılar ve kazandılar diyen Aydoğan, “ Sıra hisse senedimizi alacak olanların kazanmasına geldi.” dedi.

 Aydoğan A.Ş.’nin halka arzına yabancıların da yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Kerim Aydoğan, “ Gold City Turizm Complex’inde ev sahibi olan yatırımcılarımıza halka arzla ilgili bilgilendirme yazıları gönderdik.

Yabancı yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştık. Özellikle daha önce ev alan Danimarka, Norveç, Arap, Rusya, Kazakistan ve Gürcistan’dan yatırımcılar şimdi de hisse senetlerimizi alacaklar. Halka arzımızla birlikte hem bölge halkından hem yabancı yatırımcılardan çok sayıda kişi İMKB ile tanışacak” dedi

 25 Ülkeyi Alanya’dan Ev’lendirdi!

Amerika’da uygulanmakta olan Condominium Sistemi’ni Türkiye’ye getiren Aydoğan A.Ş, özellikle ilk etapta Danimarka ve İrlanda’da sistemin büyük ilgi görmesiyle, bu ülkelerin ileri gelen birçok siyasetçisinin ve önemli iş adamlarının Türkiye’de ev sahibi olmasını sağladı. 

Aydoğan A.Ş, Gold City markası ile Formula yarışlarında Danimarka Prensi’nin sponsoru olunca Avrupa piyasalarında ismi son derece önemli bir noktaya ulaştı. 

Avrupa’da baş gösteren ekonomik kriz sonrasında rotasını Rusya pazarına çeviren şirket, ülkemizde de bilinen birçok dev Rus şirketin CEO’larının ve sahiplerinin Alanya’dan ev sahibi olmasını sağladı. 2010 yılı sonlarında başladığı iki otel inşaatını 2011 Haziran ayında hizmete açan Aydoğan A.Ş, İncekum körfezinin en gözde yatırımlarından Gold Island Oteli ve Otel Golden Bay’ı ülke turizminin hizmetine kazandırdı. Şirket, yine Alanya İncekum’da herkesin gözdesi olan eski orman kampını bakanlıktan kiralayarak Akdeniz’in en büyük günübirlik tesis ve camping alanı yatırımına başladı. Ayrıca bu tesiste yaz sezonunda verilecek dev rock konserlerinin altyapı çalışmalarına başlanıldı.

Bu konserlerin ülke tanıtımına ve turizme büyük katkı sağlaması bekleniyor. Özellikle turizm ve inşaat konusunda faaliyet gösteren Aydoğan A.Ş., 2009’da ihalesini almış olduğu Gazipaşa yat limanı inşaatına başlayarak turizmin diğer alanlarında da faaliyet göstermeye başladı.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account