Akfen Holding 9 ayda 656 milyon TL kar etti

Editör
19.11.2012

 

Akfen Holding’in 9 aylık finansal sonuçları açıklandı. 1 Ocak 2012- 30 Eylül 2012 dönemini kapsayan finansal sonuçlara göre Akfen Holding’in konsolide net dönem kârı 656,367 milyon TL olarak gerçekleşirken, şirketin öz sermayesi 2011 yıl sonuna göre yüzde 46 artarak 1,680 milyon TL oldu.

Akfen Holding’in düzeltilmiş Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK)  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artarak 248,716 milyon TL oldu. Holding’in konsolide geliri ise 862,699 milyon TL olarak gerçekleşti.

 2012 yılında kuvvetli nakit girişi sağladık, yeni projeler için hazırız

Akfen Holding’in ilk dokuz aylık operasyonel gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, bu dönemde gerçekleşen TAV Havalimanları ve TAV Yatırım’da sahip olunan hisselerin önemli bir kısmının satışı ile şirkete büyük bir nakit girişi sağlandığını ve bunun da yeni yatırım alanlarına girmek konusunda Akfen Holding’in kaynaklarını önemli ölçüde genişlettiğini ifade etti.

Söz konusu satış işlemiyle birlikte Akfen Holding’in sermaye yapısının çok daha kuvvetli bir seviyeye ulaştığını vurgulayan Güçsav, satış işleminin de önemli katkısıyla net kardaki rekor seviyedeki artışa da dikkat çekti. Güçsav, 2012 yılının ilk dokuz ayında bağlı ortaklıkları ve müşterek yönetime tabi şirketleri aracılığıyla 272,7 milyon TL’lik yatırım yapıldığını belirtti.

Yeni yatırım fırsatlarına da değinen Güçsav, Akfen, Doğuş, Makyol ve Autostrade per L’Italia’nın oluşturduğu eşit ortaklıklı konsorsiyumun, 31 Ekim’de köprüler ve otoyolların özelleştirilmesi ihalesine teklif verdiğini kaydetti. Mersin’de kurulması planlanan ve yaklaşık 500 milyon ABD Doları’na mal olması beklenen doğalgaz çevrim santrali projesinin kurulu gücünün 570 MW’a yükseltilmesi için EPDK’ya yapılan başvurunun uygun bulunmasıyla projenin hız kazandığını, yapılacak santral için teknik danışman ve mühendislik hizmetlerinin alınacağı firmanın belirlendiğini ve inşaatına başlandığını sözlerine ekledi.

Akfen Holding olarak tahvil piyasalarını da etkin şekilde kullanmaya devam ettiklerini belirten Güçsav, halka arz ettikleri toplam 280 milyon TL’lik tahvilin faiz ödemelerinin dönem içinde başarıyla gerçekleştiğini ifade etti.

İştirakleriyle birlikte operasyonel ve finansal açıdan başarılı bir dönemi geride bıraktıklarını vurgulayan Güçsav, önümüzdeki dönemde de gerek mevcut iştirakleri gerekse Akfen Holding portföyüne eklenecek yeni projelerle birlikte hedeflerine sağlam adımlarla ilerleyeceğini ifade etti.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account