18 Aralık’tan itibaren İstanbul Modern, pop-up sergi alanında gerçekleştirilecek “km. 441 – İlkler” sergisinde ziyaret edilebilir.

Yazar:Editor
14.11.2012

 

Türkiye’nin önde gelen müteahhitlerinden olan STFA İnşaat Grubu, 75. kuruluş yıldönümünü anlamlı bir sergi ile taçlandırıyor. 1938 yılında iki mühendis arkadaş, Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya tarafından kurulan ve geçen 75 yıl içerisinde Türk müteahhitlik sektöründe sayısız “ilk”e imza atmış olan STFA’nın kurum arşivinde yer alan fotoğraf, çizim, plan, dia pozitif ve 8mm. filmler, 

2013 yılında 75. kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan STFA İnşaat Grubu, bu vesile ile Türkiye müteahhitlik sektörü için önemli bir kaynak niteliğindeki arşivlerini gün yüzüne çıkarıyor ve İstanbul Modern, pop-up sergi alanında gerçekleştirilecek km. 441 – İlkler sergisiyle, Türkiye’nin 1930'lu yıllara uzanan mühendislik tarihine ışık tutuyor.

18 Aralık’ta İstanbul Modern pop-up sergi alanında açılacak ve Ocak ayı boyunca devam edecek,km. 441 – İlkler” Sergisi, adını STFA İnşaat Grubu’nun kurucuları olan iki mühendis arkadaş, Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya ortaklığının ilk projelerinden bir betonarme köprünün kod adı olan km. 441’den alıyor. STFA İnşaat Grubu’nun 75 yıllık arşivinden derlenen sergi, Türkiye’nin inşaat, mimari ve mühendislik alanındaki ilklerine odaklanıyor. 

Feyzi Akkaya'nın yaşamı boyunca elinden düşürmediği fotoğraf makinesiyle çektiği fotoğraflar Türkiye’nin mühendislik faaliyetlerinde geçirdiği değişime işaret ediyor. km. 441 – İlkler” sergisi, STFA İnşaat Grubu’nun geniş arşivinden seçilen çok sayıdaki fotoğraf, çizim, plan, dia pozitif ve 8mm. filmle Türkiye’nin bayındırlık alanındaki geçmişinin yüzölçümünü çıkartıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account