Konya Büyükşehir Belediyesi ile Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği tarafından düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi\'nin ikinci oturumunda Konya\'nın Yeni Vizyonu ve Yatırım Fırsatları konuşuldu.

Editör
03.11.2010

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen  Gelişen Kentler Zirvesi'nin ikinci oturumuna konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda,  Konya'nın Yeni Vizyonu ve Yatırım Fırsatları  konusunun işlendiği ikinci oturumun başkanlığını GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Tanes yaptı. Oturuma konuşmacı olarak Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte Şehir Plancısı A. Faruk Göksu, Ekonomi Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel ve Atlas Proje Başkanı Tavit Köletavitoğlu katıldı. Oturumda ilk olarak Dr. Can Fuat Gürlesel, Konya için hazırladığı  Konya Gayrimenkul Sektörü Değerlendirme ve Öngörüler 2015  isimli araştırma raporunu paylaştı. Şehir Plancısı A. Faruk Göksu, Konya'nın da içinde bulunduğu Anadolu dan gelişen 8 şehri G8 ler olarak adlandırdıklarını belirterek, bu şehirlerin kendi aralarında ittifaklar kurarak birikim ve potansiyellerini geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

ŞEHİRLERİN YENİDEN DOÐUŞU

Atlas Proje Başkanı Tavit Köletavitoğlu, şehirleri geliştirmenin, şehir üzerinde planlama disiplini ile mümkün olacağını dile getirerek, bunun da imar planları ile yapılabileceğini söyledi. Kentsel Rönesans da denilen şehirlerin yeniden doğuşuna dikkat çeken Köletavitoğlu, Konya' nın uzun vadede lider bir şehir olmak için dönüşümünü buna uygun şekilde yapması gerektiğini ifade etti.

ANADOLU' NUN GELECEÐİNİ OLUŞTURUYORUZ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, tarihteki birçok şehrin günümüzde var olmadığını hatırlatarak, Konya gibi şehirlerin Anadolu nun geleceğini oluşturduğunu söyledi.
Konya'nın dünyaya sunduğu mesajın, Mevlana ile bütünleşen sevgi ve barış kenti mesajı olduğunu kaydeden Başkan Akyürek: “Her insan için sevgi ve barışın bir anlamı vardır. Konya'nın tüm dünyada Hazreti Mevlana ismiyle tanındığını görüyoruz. Yeryüzündeki en önemli kültürel mirasımız Mevlana dır. Dünyada Konya ve Mevlana kadar birbiriyle bütünleşen şehir sayısı çok azdır”  dedi.

Konya'nın en önemli özelliğinin çeşitliliği ve her alanda güçlü bir şehir olması olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, tarihten gelen özelliği nedeniyle de Konya'nın tek bir kalıba konulamayacağını ifade etti. Konya'nın tarım, sanayi, eğitim, kültür, ulaşım alanındaki fırsatlarını anlatan Başkan Akyürek, Konya'nın 2023 yılında dünyanın sayılı şehirlerinden biri olması için çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Zirvenin ikinci günü,  Yatırımcı Gözüyle Gelişen Kentler: Konya  oturumu, gala resepsiyonu ve sema gösterisi ile sona erdi. Zirve, Büyükşehir Belediyesi nin yatırım alanlarında yapılacak teknik gezi ve Sille gezisi ile sona erecek.


Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi


 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account