Tahincioğlu Gayrimenkul Genel Müdürü Mustafa ÇAKMAK İnşaat & Yatırım'ın sorularını cevapladı

Yazar:Editor
13.11.2020
11409

TAHİNCİOĞLU GAYRİMENKUL hakkında bilgi alabilir miyiz? (Kuruluş, faaliyet konuları,)

Tahincioğlu Gayrimenkul; Tahincioğlu Holding’in geliştirme ve yatırım alanında faaliyet gösteren grup şirketlerinden biridir. Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerinden biri olup, 60 yılı aşan tecrübesiyle nitelikli perakende, ofis, konut ve alışveriş merkezi projelerinin yanında birinci sınıf otellerin inşa ve geliştirme çalışmalarında bulunmaktadır. Geliştirmekte olduğu projelere ilave olarak, şirketin aktif bir şekilde yönetimini üstlendiği, gelir getiren gayrimenkul varlıklarından oluşan geniş bir portföyü de mevcuttur. Tahincioğlu’nun şu ana kadar tamamlanmış ve devam etmekte olan projelerinin inşaat alanı yaklaşık 4 milyon metrekaredir. Tahincioğlu’nun inşaat firması olan Nida İnşaat, her projede yüklenici görevini üstlenmektedir. Firmanın sembolü hâline gelen projeleri arasında Palladium Tower, Palladium Ataşehir Alışveriş Merkezi ve Rezidans, Palladium Antakya Alışveriş Merkezi, Nidakule Kozyatağı, Nidakule Göztepe ve Swissôtel Büyük Efes ve Kongre Merkezi yer almaktadır. Aynı zamanda Sentido Perissia Otel ve Perissia Otel Kapadokya geliştirmesi ve inşaatı Tahincioğlu tarafından gerçekleştirildikten sonra devredilen otel projelerimiz içerisinde yer almaktadır.

Bunların dışında Kağıthane bölgesinde yatay mimarisi ile dikkat çeken Nidapark Ayyıldız projesi, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO ile birlikte yürüttüğümüz Nidapark İstinye ve Nidapark Küçükyalı projelerimiz inşaatı devam eden projelerimiz arasındadır.

Hayata geçirmeyi planladığımız projeler arasında ise Nidapark Çengelköy projemiz yer alıyor. Nidapark Çengelköy projemiz, az katlı mimarisi, boğaz manzarası, bahçeli ve geniş terasları ile fark yaratan bir konut projesi olacak. Çengelköy projemizde yeni finansal modelimiz olan Akıllı Yatırım ve ödeme modeli ile konut sahibi olunabilecek. Bu projemizin lansmanını sene sonuna doğru gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Tahincioğlu olarak, markamızı korumak ve müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için yeni kurmuş olduğumuz iki yeni şirketimizle de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu şirketlerden bir; ikinci el satış, kiralama ve danışmanlık hizmeti veren Nidapark Gayrimenkul Danışmanlık şirketi bir diğeri de Tahincioğlu konut projelerinin her türlü yönetim ve hizmet ihtiyaçlarını karşılayacak olan Tahincioğlu Hizmet ve Yönetim şirketidir.

Tamamladığınız projeler hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Şu zamana kadar Nidapark Demirciköy, Nidapark Beşiktaş, Nidapark Başakşehir, Nidapark Seyrantepe, ve Nidapark Kayaşehir ve Palladium Residence olmak üzere toplamda 6 konut projemiz tamamlandı, teslimleri yapıldı ve yaşam başladı. Ayrıca inşaatı devam eden projelerimizden Nidapark Küçükyalı içerisinde yer alan  Nidapark Küçükyalı Kınalı etabımızın da teslimlerini gerçekleştirdik. Ağustos 2020 itibari ile teslimleri tamamlanan etabımızda yaşam 1 Eylül itibari ile başladı. Ofis projelerimizden ise Nidakule Kozyatağı, Nidakule Levent, Nidakule Göztepe, Nidakule Ataşehir Kuzey, Nidakule Ataşehir Güney, Nidakule Ataşehir Kuzey, Palladium Tower olmak üzere 7 adet ofis kulemizin teslimleri yapıldı ve iş yaşamı aktif olarak devam ediyor.

Konut ve ofis projelerimiz dışında tamamlanan ve aktif faaliyet gösteren 2 adet alışveriş merkezimiz bulunuyor. Alışveriş merkezlerimizden biri Antakya’da Palladium Antakya AVM, diğer ise Ataşehir’de Palladium Ataşehir AVM adı ile yer almaktadır. Aynı zamanda Swissôtel Büyük Efes ve Kongre Merkezi, Sentido Perissia Otel ve Perissia Otel Kapadokya geliştirmesi ve inşaatı Tahincioğlu tarafından gerçekleştirildikten sonra devredilen otel projelerimiz içerisinde yer almaktadır.

Palladium Cadde Küçükyalı mağazalarının 1. Fazı satışa çıktı. Detaylı bilgi verebilir misiniz?

Anadolu Yakası’nın en büyük karma kullanımlı projelerinden biri olarak İstanbul’un en nadide semtlerinden Küçükyalı’da konumlandırılan Nidapark Küçükyalı; satışları tamamlanan Kınalı, Burgaz, Heybeli, Sedef, Mahalle ve yeni satışa sunulan Büyükada (Multi Evler) etaplarından oluşuyor. Projemiz içerisinde sağlıklı alışveriş konseptine uygun olarak planlanan 350 metre uzunluğundaki alışveriş caddesi Palladium Cadde Küçükyalı ile birçok tanınmış markaların bulunacağı mağazaları, Türk ve Dünya mutfağından lezzetler sunan restoranları, günün yorgunluğunu atacak mekânları ve çocuklar için oluşturulacak eğlenceli oyun alanları ile dışarı çıkma ve alışveriş merkezine gitme zorunluluğunu ortadan kaldırarak değişen yaşam biçimleri ve ihtiyaçlarına yanıt verecek. Projemiz içerisinde yer alan Palladium Cadde Küçükyalı ticari ünitelerimize ön talep döneminde çok yoğun bir ilgi oldu. 5 Kasım itibari ile 1. fazın satışlarına başladık ve çok kısa bir sürede satışlarımızı tamamladık. Özellikle açık hava mağazacılığına duyulan ihtiyaç Palladium Cadde Küçükyalı’nın önemini arttırdı. Yeni finansal ödeme modelimiz olan “Akıllı yatırım ve ödeme modeli” yani banka kredisiz 60 ay sıfır faiz veya gene banka kredisiz 120 ay 0,79 faiz oranı ile satın alınabilecek olması ilgiyi daha da arttırıyor. Özellikle ödemelerin 2. Yıl itibari ile başlayacak olması satın alacak olanlar için iyice cazip bir hal alıyor. Gelen yoğun talep ile 2. faz satışlarımıza da çok yakında başlayacağız.

Projelerinizde yabancıya satış var mı?  Yabancı yatırımcılara konut satışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yabancıların projelerimize ilgisi her dönem devam ediyor. Projelerimizi yatırım değerinin yüksek olması ve konut fiyatlarının yabancı ülkelerle kıyaslandığında daha uygun olması her dönem ilginin sıcak olmasını sağlıyor. Ancak pandemi döneminde yabancı yatırımcılara konut satışlarının düştüğünü görüyoruz. Özellikle salgının en yoğun olduğu Nisan ayında yabancı yatırımcıların konut satışları son 7 yılın en düşük rakamını gördü.  Ağustos ayına girmemizle beraber bu düşüş yerini yükselişe bıraktı ve geçen yılın Ağustos ayı ile karşılaştırdığımızda yüzde 8 artış olduğunu gördük. Konut satışlarında istikrarlı bir şekilde yükselen ivme Eylül ayında yüzde 26,8'lik artışla devam etti. Bu durumda yabancı yatırımcıların konut taleplerinde pandemi öncesi döneme geri döndüğümüzü söyleyebilirim. Bizim projelerimize baktığımızda yabancı talebinin devam etmekte olduğunu görüyoruz;  oranlarsak %3 seviyelerinde olduğunu söyleyebiliriz.

İnşaat – gayrimenkul sektörünün son 10/15 yıllık gelişimini nasıl gözlemliyorsunuz?

Türkiye ekonomisinin büyüme trendi geleneksel olarak inşaat ve emlak piyasası üzerine oturuyor. Bu noktada etkileşim içinde olduğu yan sektörleri de göz önüne alırsak istihdamda lokomotif role sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sektörümüz; artan nüfus, küçülen aile yapısı, evlilik yaşının yükselmesi gibi sosyal, demografik ve ekonomik nedenlerle büyüme potansiyelini korudu. Geçtiğimiz 10 yıla bakarsak hem barınma hem kaliteli yaşam arayışı hem de gayrimenkulün yatırım aracı olarak daha çok talep edilmesinden kaynaklı sektörün gelişiminin yukarı doğru ivmelendiğini rahatlıkla görürüz. Ülkemizin deprem konusunda bilinçlenmesi ve kentsel dönüşüm döneminin başlamasının da bu gelişime katkısı büyük. Sektörde 2018 sonuna doğru başlayan durgunluk 2019 yılının sonuna kadar devam etti. Yaşanan ekonomik dalgalanmalar sebebi ile durma noktasına gelen sektörümüz hem Emlak Konut GYO’nun başlatmış olduğu kampanyalar hem de kamu bankalarının konut faiz oranlarındaki indirimleri ile tekrar hareketlenmeye başladı. 2020 yılına oldukça iyi girdiğimizi söyleyebiliriz. Ancak pandemi ile birlikte tekrar zor bir sürece geçtik. Bu dönem gayrimenkul sektöründe farklı ihtiyaçların doğmasına sebep oldu. Bu anlamda sektör yeni modellerin doğmasına da sebebiyet verdi.  Sektörün lider kuruluşu olmanın verdiği sorumluluk bilinciyle bu değişime cevap verecek ve Türkiye’de öncü olacak Multi Evleri projesini geliştirdik. Hem konut, hem ofis hem de konut/ofis olarak tercihe ve ihtiyaca göre çok fonksiyonlu olarak kullanılabilecek Multi Evler evden çalışanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahip olarak tasarlandı. Multi Evler projesi ile tek bir dokunuşla; mutfağınızı resepsiyona, salonunuzu toplantı odasına ve aynı zamanda ikinci bir yatak odasına dönüştürebileceksiniz.

Burada özellikle değinmek istediğim konu Multi Evleri sadece home ofis olarak düşünmemeniz çünkü Multi Evler bunun çok ötesinde bir konsept. Multi Evler; büyüklükleri 10 ve 30 metrekare arasında değişen geniş terasları, 3.35 metre tavan yüksekliği ve en küçüğü 76, en büyüğü 165 metrekare olan konutları ile ev sahiplerinin çocuklarıyla da rahatlıkla yaşayabileceği ferah bir ortam yaratıyor.

Son dönemlerde gündemde olan kampanyalar hakkında ne düşünüyorsunuz, sektöre katkıları nelerdir?

Bu yıl Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen ‘Hayallerini Erteleme Türkiye’ kampanyasının sektöre çok olumlu katkıları oldu. Pandemi sebebi ile yaşanan kısıtlamalar sonrasında Haziran ayından bugüne yaklaşık 19 bin kişi call center’ımızı arayarak bizlerden bilgi talebinde bulundu. Toplam 35 bin form topladık. Web sitesi ziyareti sayımız 460 bini buldu. Satış ofisimizi ziyaret eden kişi sayısı 10 bini buldu. Web sitemizden 50 bin kişiye bilgi verdik. Kampanya sonrasında Tahincioğlu olarak geliştirdiğimiz finansal model “Akıllı Yatırım ve Ödeme Modeli” ile de pek çok kişiyi ev sahibi yaptık. Ödeme ile ilgili geliştirilen alternatif ve uygulanabilir çözümler sektöre olumlu yönde katkılar sağlıyor. Gerçekleşen kampanyaların ve geliştirdiğimiz ödeme modeli ile neredeyse geçmiş yıllarda yakaladığımız rekor satışlı günlerimizi yakaladığımızı söyleyebilirim.

Pandemi döneminde piyasadaki değişimi, konut stoklarındaki artışı nasıl çözümlemeli?

İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte sektörümüzde bir süre duraksama yaşadığımız doğru. Ancak doğru zamanda doğru şekilde atılan adımlarla sektörümüz adına alınan kararlar bizim de süreci iyi yönetmemizi sağladı. Değişim ile birlikte talepler ve ihtiyaçlarda değişti. Yeni normale uygun olarak geliştilen modellerle ile konut stokları erimeye başladı. Konut stoklarındaki artışı değerlendirmek için, Tüik verilerine baktığımızda Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %54,2 artarak 170 bin 408 olduğunu görüyoruz.  Konut satışlarında İstanbul 30 bin 292 konut satışı ve %17,8 ile en yüksek paya sahip. Bu başarılı yükselişin yıl sonuna kadar artacağını düşünüyorum. Pandemiye rağmen, sektörün bu sene geçen seneye kıyasla genelde %15 civarında büyümesini beklemekteyiz.

2020 yılı nasıl geçiyor, 2021 yılına dair sektör ve firma adına beklenti ve öngörüleriniz nelerdir?

Son yıllarda ekonomik dalgalanmaları oldukça çok yaşıyoruz. Bu sebeple eskisi gibi, değil uzun vadeli, orta vadede de öngörü yapmaktan çekinir olduk. Ancak 2020 yılında tüm olumsuzluklara rağmen geçmiş yıllardaki başarılarımızı yakaladık. Bu şekilde devam edeceğini öngörerek yıl sonuna kadar toplam 1,5 milyar TL satış hedefliyoruz. 2021 yılında da pandemi süreci maalesef devam edecek gibi gözüküyor. Bizler de projelerimizi talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirmeye devam edeceğiz. 

Gelecek hedefleriniz nelerdir?

Gelecek hedeflerimizde öncelik olarak yeni normale uygun olarak planlanmış ürün ve hizmetler üzerinde yoğunlaşacağız. Hedeflerimize uygun olarak tasarlanan Çengelköy’ün en özel lokasyonunda hayata geçirmeyi planladığımız Nidapark Çengelköy projemiz bulunmaktadır. Projemiz daha çok; az katlı mimarisi, muhteşem boğaz manzarası, bahçeli ve geniş terasları ile dikkat çekiyor. Bu projemiz aynı zamanda konut sahibi olmak isteyenlere yeni finansal modelimiz olan “Akıllı Yatırım ve Ödeme Planı” ile konut sahibi olma fırsatını sunuyor.  Bu projemizin lansmanını da sene sonuna doğru gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 

Bir diğer hedefimiz ise, yıllar içinde edinmiş olduğumuz birikim ve tecrübenin bir sonucu olarak kurduğumuz sektörün ihtiyaç duyduğu talebi önemli düzeyde karşılayacak olan ikinci el satış, kiralama ve danışmanlık hizmeti verecek olan Nidapark Gayrimenkul Danışmanlık ve Tahincioğlu’nun konut projelerinin her türlü yönetim ve hizmet ihtiyaçlarının karşılanasını sağlayacak aynı zamanda ileriki dönemlerde diğer konut projelerine kurumsal hizmet de sunabilecek olan Tahincioğlu Hizmet ve Yönetim şirketlerimizi daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Bu hedeflerimize ek olarak farklı illerde araştırmalara başladığımızı ve önümüzdeki dönemlerde İstanbul dışında projeler geliştirmek istediğimizi söyleyebilirim.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account