görsel tanımlama sistemlerinin kolaylıkla sisteme dahil edilebilmesi ve RCL (Robot Control Language) ile programlanabilmesine imkan veriyor.

Editör
14.11.2012

 

Robotlar, sağladıkları yüksek esneklik nedeniyle farklı sektörler ve alanlarda giderek daha sıklıkla kullanılmaya başlandı. Birçok uygulamada kullanılan mafsallı robotlar artık bir zorunluluk olmaktan çıkarken, bunun yerine delta robotlar gibi basit ve ucuz bir çubuk kinematiği kullanılabiliyor. Bu robotlar genellikle PC tabanlı olarak kendi denetleyicisiyle donatılıyor.

Yakın zamana kadar, robotların kullanımı özel bir işlemci gerektiriyordu. Robot denetleyicisi genelde özel bir yazılım paketi gerekli olan fieldbus tarafından, gerçek makine denetleyicisine, robot programlamasına ve genellikle üreticiye özgü programlama diline bağlı olmak zorundaydı. Ancak fieldbus ile bağlı farklı denetleyiciler, robotlar ve hareket kontrolcüleri arasında senkronizasyona izin yoktu.

Bunun çözümü olarak, Bosch Rexroth tarafından geliştirilen ve bünyesinde PLC, Hareket Kontrol ve Robot Kontrol ünitelerini tek bir bileşen üzerinde barındıran kontrol tabanlı ‘Motion Logic’ mimarisi ön plana çıkıyor.

Bu şekilde, standart hareket kontrolüyle tahrik edilen bir konveyör bandı üzerinde yer alan iş parçaları kolaylıkla kavranabiliyor ve robot tarafından istenilen pozisyona kolayca transfer edilebiliyor.

“Rexroth IndraMotion for Packaging” kontrol platformunun en önemli özelliklerinden biri olarak, görsel tanımlama sistemlerinin kolaylıkla sisteme dahil edilebilmesi ve RCL (Robot Control Language) ile programlama imkanı sunması dikkati çekiyor. 

Standartlaştırılmış IndraWorks yazılımı Rexroth bileşenleriyle proje planlanmasını, programlanmasını, görsel arayüz oluşturulmasını ve teşhis-tanı konulmasını kolaylaştırıyor. entegrasyonu artık çok daha kolay!

Rexroth IndraMotion for Packaging nasıl çalışır?

‘Rexroth IndraMotion for Packaging’ kontrol platformunun doğrudan kamera ile bağlantıda çalışabilmesi sayesinde robot eksenleri direkt olarak kontrol edilebiliyor. Gerçek zamanlı işletim sistemi 64 eksenin senkron olarak çalışmasına olanak tanıyor. Ayrıca paketleme uygulamalarına yönelik üzerinde hazır fonksiyon blokları bulunuyor.

Eş zamanlı olarak, 16 kinematik sistem kontrol edilebiliyor ve her bir kinematik sistem kendi içinde 8 enterpole edilmiş eksen barındırabiliyor. Ek olarak kendi kinematik sistemlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde tanımlamanıza ve kullanmanıza imkan sağlıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account