Türkiye’nin yerli ve milli boya markası DYO’nun, Cumhuriyet’in 97. Yıldönümü şerefine, 1933 yapımı siyah beyaz “Türkiye’nin Kalbi Ankara” filmini renklendirdiği  film yayınlandı

Yazar:Editor
27.10.2020
1141

DYO, 1933 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. yılı dolayısıyla Atatürk'ün isteği üzerine siyah beyaz çekilen “Türkiye’nin Kalbi Ankara” filminin görüntülerini renklendirdi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü arşivinde yer alan film, DYO tarafından süreli yayın için alınarak yapay zeka teknolojisi ile günümüze uyarlandı. “İlelebet Cumhuriyet Dyo” sloganı ile genç Cumhuriyet’in 10. yılındaki coşkusunun, 97. yılında da aynı heyecan ve birliktelik ile kutlandığına vurgu yapan film, Cumhuriyet’in birleştirici gücüne dikkat çekiyor.

FİLMİN RENKLENDİRİLMESİ 196 SAAT SÜRDÜ

Cumhuriyet değerlerinden aldığı güç ve ilhamla Türk boya sanayisine öncülük eden DYO’nun 1933 yapımı siyah beyaz filmden seçtiği bölümler, özel yapay zekâ teknolojisi kullanılıp 4K 60fps'ye dönüştürülerek renklendirildi. Yaratıcılık ve uygulama süreci markanın dijital ajansı Salvo imzası taşıyan projenin yapımı 196 Saat sürdü. Filmin içinde geçen 625 kare fotoğraf tek tek taranıp işlemden geçirildi. Netleştirilen görüntülerin her bir karesi ayrı katmanlara ve piksele ayrılarak analiz edilip düzenlendi. Çözünürlüğü artırmak amacıyla, 3 ayrı yapay zekâ teknolojisinden yararlanılarak orijinale en yakın renkler yansıtılmaya çalışıldı. Renklendirmedeki hataları minimuma indirmek için, Atatürk’ün giydiği frak ve videoda yer alan tüm 1933 yılı kıyafetleri farklı kaynaklardan da  özel olarak araştırıldı. Atatürk’ün en sevdiği türkülerden Manastır Türküsü’nün müzikal düzenlemesi, filme özel olarak yeniden yapıldı.

DÖNEMİN HEYECANI VE 1933 YILINDAN KARELER

Anadolu’nun dört bir yanından Cumhuriyet’in coşkulu kutlamaları için Ankara’ya gelen izcilerin, askerlerin, gazilerin, köylülerin, genç-yaşlı, kadın-erkek her kesimden halkın yer aldığı film, Cumhuriyet’in hepimizin ortak paydası olduğunu anlatıyor. Cumhuriyet’in 10. yıl kutlamaları için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen Mustafa Kemal Atatürk, 10. Yıl Nutku’ndan şu sözler ile devam ediyor: “Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim. Ne mutlu Türk'üm diyene!”

1933 yılına ait görüntülerin ilk kez 4K olarak görülebileceği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın coşku ile kutlandığı film, TV ve dijital iletişim kanallarında yayında!

KÜNYE

Reklamveren: DYO

Reklamveren Ekibi: Melek Soklangıç Dinçer, Nilay Özyurt, Gökçen Kiremitci, Rana Yiğitbaşı

Kreatif Dijital Ajans: SALVO

Kreatif Direktör: Okan Saykun

Kreatif Ekip: Reha Kocabaşoğlu

Müşteri İlişkileri Ekibi: Cem Taşkıran, Gizem Topal

Medya Ajansı: Vizeum

Medya Ajansı Ekibi: Neslihan Akkaya Serinova, Eda Harput, Gürkan Baykal, Hazal Sezer, Tuba Miraloğlu, Doğan Kılıçarslan, Emre Aymak, Sena Öztürk, Yağmur Okay.

Prodüksiyon Ekibi: Gürkan Akkuş

Atölye: Yiğit Alp Kırık, Mürsel Akkuş

Müzikal Düzenleme: Soykan Soner

Yönetmen: Sergey Yutkeviç / Türkiye’nin Kalbi Ankara 1934

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account