Gayrimenkul sektöründe ekonomik dalgalanma dönemlerinde hem küçülmek hem de büyümek isteyen sanayicilerde bir mobilizasyon söz konusu. Bu nedenle satılık ve kiralık arayışı da hareketlenmiş durumda. ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş İdikut, sanayi yatırımlarını değerlendirerek, en çok tercih edilen bölgelerin Hadımköy, Deliklikaya OSB, Selimpaşa OSB, Gebze OSB, Velimeşe ve Türkgücü OSB olduğunu belirtti

Yazar:Editor
20.10.2020
2579

Sanayi yatırımlarına olan talepteki artışın bir diğer nedeninin de kentsel dönüşüm olduğunu sözlerine ekleyen Akbaş İdikut, sanayi yatırımları hakkında önemli bilgiler verdi.

“Zaman içerisinde şehir merkezi haline gelen eski sanayi bölgelerinde yer alan işletmeler, gerek lojistik gerekse imalat nedeni ile çevreden alınan tepkilerden dolayı tesislerini yeni ve modern organize sanayi bölgelerine taşımak istiyor. Krizi fırsata çevirmek isteyen sanayicilerin en çok tercih ettikleri bölgeler Hadımköy, Deliklikaya OSB, Selimpaşa OSB, Gebze OSB, Velimeşe ve Türkgücü OSB.

İhracatçılar kur farkından elde ettikleri kazanç ile sanayi arsalarına yöneldi

Ocak – Eylül 2020 dönemi ihracat rakamları bir önceki yılın aynı dönemine göre %6 azalsa da aynı dönemde döviz ortalama %33 arttı. Yıla 5.90 seviyelerinde başlayan dolar kuru Ekim ortalarında 7.90’a dayandı. Döviz bazında kazanan ihracatçılar kur farkından elde ettikleri kazanç ile sanayi arsalarına yöneldi.

Sanayi arsalarının fiyatı m2’de %50 oranında arttı

Geçtiğimiz yıl Eylül ayına göre sanayi arsaları ve sanayi yapılarına olan talep %45 artarken, bir önceki aya göre %71 oranında artış söz konusu. Bu hareketlilik sanayi arsalarındaki fiyatlara da yansımış durumda. Geçtiğimiz yıla göre sanayi arsaları m2’de %50 oranında fiyat artışı gösterdi. Sanayi binalarında ise stok eridi, özellikle popüler organize sanayi bölgelerinde satılık yapı bulunamıyor. Kiralıklar da kısıtlı miktarda” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account