Çağdaş Mühendislik kurucusu Çağdaş YILDIRIM kuruluş hikayesini ve gelecek hedeflerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
13.10.2020
5483

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Çağdaş Mühendislik Elektrik Proje ve Danışmanlık alanında SMM olarak hizmet verdiğim şahıs firmasıdır. 2012 yılında Osmaniye faaliyete başladım. 2018 yılına kadar aktif olarak yürüttüğüm firma son 3 senedir sadece elimdeki eski işleri bitirmek için çalışıyor. Yap Sat sektörü %95 oranında durduğu için, devam eden ufak tefek işler de yapı denetim firmalarının tekeline geçtiği için ben de şantiyelerde ücretlir Elektik Mühendisliği yaparak geçimimi sağlıyorum.

İnşaat ve Yatırım sektörü hakkında ve pandemi öncesi ve sonrası sektör görüşleriniz nelerdir?

Pandemiden önce 2018 yılında Demir fiyatlarında ki ani yükseliş ile birlikte yaşanan inşaat sektöründeki durgunluk bizim işleri durma noktasına getirmişti ve Pandeminin etkisini hissetmedik desem yeridir.

Referanslarınızda yer alan önemli projeleriniz ve devam eden işlerinizden kısaca bahseder misiniz? Yurtdışına açılım hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Çağdaş Mühendislik olarak kayda değer işler yaptığımı söyleyemem, Osmaniye de yapılan yapsatlardan başka. Meslek hayatımda Ankara Esenboğa yeni havalimanı şantiyesi, Antalya 2. Dış hatlar havalimanı şantiyesi, Antares AVM şantiyesi gibi işlerde çalıştım. AVM, Otel, Üniversite, Konut gibi pek çok proje çizim tecrübem oldu.

Yurtdışına açılım konusunda ise pek çok ülkede ülkemizin ve insanlarımızın yaptığı güzel işler hakkında haberler alıyorum ve takip ediyorum. İngilizce öğrenmek için İngilterede 2 yıl bulundum ve Almanyayı da 3 sefer ziyaret ettim. Genel tecrübem diğer ülkelerin çalışanlarına oranla daha çalışkan olduğumuz, azimli olduğumuz ve dayanıklı olduğumuz. Bu yüzden bu konuya daha fazla yönelip gerekirse Rusya, Ukrayna, Irak, Azerbaycan, Cezafir, Fas, Libya gibi ülkelerde olduğu gibi Avrupanın da inşaat sektörünü kendimize çevirebiliriz.

Teknoloji geliştikçe akıllı bina sistemleri de gelişiyor. Sizin bu alanda çalışmalarınız var mı? Akıllı bina sistemleri hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Akıllı bina sistemleri ile ilgili bir çalışmam Çağdaş Mühendislik olarak olmadı ama diğer çalıştığım şantiyelerde Bina Otomasyon sistemleri, Enerji tasarrufu tedbirleri gibi akıllı bina sistemleri ile alakadar oldum. Elbetteki gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve masrafları minimuma indirip performansı maksimuma çekecek her bir gelişmeyi takip etmek ve uygulamak bizleri daha ileriye taşıyacaktır. Yanı sıra Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını da sonuna kadar kullanmak ve Dünyayı daha az kirletmek te hepimizin asli görevlerinden biri olduğuna inanıyorum.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account