SAYALP Yapı Malzemeleri kurucusu Uğursay DEMİRALP kuruluş hikayesini ve gelecek hedeflerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
01.10.2020
6765

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Sayalp olarak dekoratif doğaltaş tasarım, üretimlerimizi ve yaşam alanlarına uygulamaktayız. Ürünlerimiz; iki ve üç boyutlu mozaikler, sujeti göbek ve tasarımlar ile geleneksel ebatlı ürünler olarak kategorize edilebilir. Aslında; mermer, traverten ya da doğaltaş üreten alıp satan bir firma olarak değil doğal taşı yaşam alanlarımızı zenginleştiren sanatsal dekoratif bir unsur olarak görüyoruz. Bu sebeple bizim için mermer yalnızca mermer değil, içerisinde muhteşem doku ve tasarımlar saklayan mucizevi bir kaynaktır. Bu mucizevi kaynağı sunmak ve yaşam alanlarında en üst kalitede uygulamak değişmez prensibimizdir. Çünkü; insanlar bizi ve tasarımlarımızı seçerken özel yaşam alanlarında hissetmek istedikleri kalite ve huzuru da seçmiş oluyorlar. Bu sebeple değerli müşterilerimizin (tamamına yakını mimar ve iç mimar) beklentilerini karşılamak ve yaşam alanlarında huzurla vakit geçirmelerini sağlamak bizim tek vazifemizdir. Bu vazifeyi yerine getirmek için belirli standartların altına inmememiz gerekmektedir. Standardı korumak için ise sağlam işbirliklerine ihtiyaç vardır. Örneğin hammadde ihtiyacımızı çerçevesi kesin olarak çizilmiş anlaşmalarımızın olduğu Mermer ocaklarımız ve ham taşı işlemek için fabrikalarımız bulunmaktadır. Fabrikadan yarı işlenmiş doğaltaşı toplamda dört üretim tesislerimizde tamamen konusunda kendini kanıtlamış üretim ve kontrol ekiplerimizle yapıyoruz. Üretim ve kalite kontrolünü dışarıda yaptırma şansımız bulunmamaktadır. Prensiplerimiz, Türkiye, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Katar, Romanya, Bulgaristan’daki iş ortaklarımız tarafından kesintisiz proje davetleri almamızı sağlıyor. Çünkü; biz çıtayı en üstte tutmak zorundayız.

Türkiye mermer sektöründe ve mermer ihracatında başarılı mı?

Ülkemiz; Doğaltaş rezerv çeşitliliği bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmasına rağmen; İhracat kalemlerimiz ne yazık ki ham ve yarı işlenmiş ürünlerde yoğunlaşmaktadır. Bu da Dünya ticaretinde tonaj bakımından lider ülkelerden olmamıza rağmen parasal olarak karşılığını alamamamız sonucunu beraberinde getirmektedir. Bu hususta Bakanlık ve ihracatçı birliklerimizin yoğun çalışmaları olması rağmen istenilen düzeye henüz ulaşamadığımızı görüyoruz. Sonuçta ülkemizin sonsuz olmayan kaynaklarını kullanıyoruz. Bunu yüksek katma değer ile dünya’ya sunmamız gerekiyor.

Özel ebatlı çalışmalarınız var mı?

Biz fizik kurallarının elverdiği ölçülerde zenginliğimiz olan doğaltaşı en yüksek verimlilikte kullanmaktayız. Kullandığımız su jeti teknolojisi ile taşın yapısı ve tasarımın elvermesi durumunda 1 mm’ye kadar yüzeyde ebatlama yapabiliriz. Büyüklük konusunda ise yine tasarımın ve taşın yapısının elvermesi ile ürünün ağırlık, transfer edilebilme ve montaj edilebilme sınırlarının izin verdiği ölçüleri üretip uygulayabiliriz.

Referanslarınızda yer alan önemli projeleriniz ve yeni hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Özellikle butik projelerde kullanmış olduğumuz , mimar-iç mimar ve değerli müşterilerimizin paylaşılmasını istemediği çok fazla tasarım ve uygulamamız bulunmaktadır. Bu konuda kendilerine de hak veriyoruz çünkü; özel tasarım özel ürün ve özel fiyatlarla çalışıyoruz. Ancak; sizlerle paylaşabileceğimiz üretim ve uygulamalarımızı;

  • Ankara, Astim İnşaat Residence Projeleri (Skypark, Skylife, Metrolife)
  • Ankara Vesan İnşaat Konut projeleri (Anıttepe, Cebeci Residence)
  • Ankara, Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Teknopark
  • Ankara, Otel Etap Altınel Zemin Özel tasarım Zemin döşemeleri
  • Bakü Özel Finans Merkezi Zemin Kaplamaları
  • Yurt içi ve yurt dışı; Özel Konut, villa ve iş merkezi projeleri olarak sıralayabiliriz.

Covid-19 ile dijital pazarlama çağına bir adım daha attık, bununla ilgili alt yapı çalışmalarınız var mı?

İşimizin doğası gereği, dijital pazarlama bizim sonuç alabileceğimiz bir alan olarak görünmemektedir. Çünkü; modellenmiş çalışmalar özellikle doğaltaşta bizi ve müşterimizi yanlış yönlendirebilmektedir.

Bizim özellikle e posta ve görüntü aktarımı ile yaptığımız sunum ve toplantılarda karşımızdaki kişi ya da grup; kendi ekran ayarlarının yansıttığını görmekte ve buna göre algılamaktadır. Özellikle doğaltaş sağlıklı olmasının yanında size mahsus bir üründür. Seri üretim olmaması ve tabiatın bize milyonlarca yılda şekillendirip sunduğu bu ürün olmasından dolayı, başka hiç kimsede olmayan ve asla olamayacak bir materyaldir. Renk ,doku, kompozisyon her üründe farklıdır. Bu nedenle, iş ortaklarımızın taşı kendi gözleriyle, yerinde, görmesi ve onay vermesi gerekmektedir. Bu realiteden dolayı biz katalog dahi hazırlamadık. Eğer incelenmek istenen bir ürün varsa numunesini biz ulaştrır ve sunumumuzu yaparız.
Malumunuz olduğu üzere Covid-19 tüm dünyayı ve ticaret alışkanlıklarını değiştiriyor. Ama biz bu işi yapacaksak gerçek örnekler ve ürünler üzerinden yapmak zorundayız.

Tasarımlarımız ve uygulamalarımızı instagram @sayalpyapi ve web sitemiz www.sayalp.com üzerinden sergilemekteyiz. İş ortaklarımız sosyal platformlardan beğendikleri ürünlerimizi kendilerine götürdüğümüz numunelerimizden görür, dokunur, hisseder ve anlar.

2020 yılı nasıl geçiyor? 2021 yılı hedefleriniz neler?

2020 yılı hem ülkemiz hem de dünya için hayal kırıklıklarıyla dolu bir yıl olarak geçmekte. Ancak; Sayalp olarak biz (tamamlanmış projeler olarak) geçen yıl ki ciromuzu %36 oranında aşmış bulunmaktayız. Yıl sonunda bu oranın %50 civarında olmasını öngörüyoruz. Suudi Arabistan’da olan ve sözleşmede son aşamasına gelmiş olduğumuz bir projemiz var. Fakat diğer yandan da Suudi Hükümeti’nin 1 Ekim 2020 tarihi itibarıyla Türk Menşeili ürünlere getirdiği bir kısıtlama gerçeği var. Eğer iki ülke ticaretine yansıyan siyasi sorun aşılırsa ciro artışımızın daha da yüksek olması kaçınılmaz olacaktır.

2021 için pandemi ve yavaşlayan dünya ekonomisi nedeniyle önümüzü görmekte zorlanmaktayız. Eğer pandemi sona erer ya da kısıtlamalar yeniden gelmezse askıya alınmış olan projelerimizin (Danimarka, Kuveyt ve Azerbaycan) yeniden başlayacağına; Suudi Arabistan ile siyasi sorunlar aşılırsa halihazırda bulunan ve an itibarıyla tamamlanmamış olan projelerimize devam edeceğimizi ummaktayız.

Ülkemizde büyük projelerin doygunluğa ulaştığı ve ekonomik şartların daha da ağırlaşacağını düşünmemiz nedeniyle, butik projeler hariç çalışmama kararı almış bulunuyoruz.

Herşeyden önce sağlık dolu bir yıl olması dilediğimiz 2021’de özellikle Türkiye’de defansif bir strateji uygulayacağız.

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account