Gaziantep Büyükşehir Belediyesi konferans salonunda 19 Ağustos 2020 Çarşamba günü gerçekleştirilen toplantıda inşaat yatırımlarında hasılat paylaşımı modeli, iş geliştirme, kentsel dönüşüm, şehir master planları ve finansman yönetimi konuları değerlendirildi

Editör
28.08.2020

Belediye yöneticileri, yatırımcılar, İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Yönetim Kurulu ve dernek üyelerinin katılımıyla ilgili konudaki etkinlik serisinin devamı niteliğinde yapılan toplantıda ARGEPLANO Proje Süreç Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mimar & İnşaat Yüksek Mühendisi Hayati Küçük sunum gerçekleştirdi.

Kat karşılığı inşaat sözleşmeleriyle yapılan projelerde yaşanan sorunların özellikle müteahhitler tarafından belirtilmesi akabinde, gayrimenkul geliştirme sürecinde kat karşılığı sözleşmeler yerine hasılat paylaşımı modeliyle yapılacak işler çeşitli yönleriyle görüşülerek karşılaştırmalı analizler yapıldı.

Gaziantep özelinde proje geliştirme, kentsel dönüşüm, nitelikli konut üretimi, master planlama, arsaların en iyi kullanım şekli ve finansal modelle değerlendirilmesi, yatırım ortamının iyileştirilmesi, yaşam alanlarının üretim sürecinde süre, maliyet ve kalite optimizasyonu, inşaat yatırımlarında rol model başarı hikayeleri için proje süreç yönetimi kavramının önemi gibi konular değerlendirilerek “arsa satışı karşılığı gelir paylaşımlı projeler” geliştirilmesine yönelik başlatılan çalışmaların süreci değerlendirildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte kamu arazileri veya şahıslara ait taşınmazlar üzerinde hasılat paylaşımlı proje uygulama metoduyla yapılacak işlerin doğru bir şekilde yönetilmesi sonucu şehir genelinde katma değer üreten işler gerçekleştirilebileceği görüşüldü. Bu kapsamda yapılacak işler dolayısıyla kentsel dönüşümü de içerecek şekilde inşaat sektöründe pozitif kazanımlar elde edilmesiyle ilgili katılımcıların dilek ve temennileriyle etkinlik tamamlandı.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account