DesignFloor Genel Direktörü Fatih ASLAN, içinde bulunduğumuz mevcut durumu ve gelecek hedeflerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
17.08.2020
3257

DesignFloor hakkında bilgi alabilir miyiz?

Temellerini 2006 yılında attığımız DesignFloor, bir aile firması olan Aslan Yapı’nın iştiraki olarak doğdu. Ürünlerimizi Avrupa’da bulunan en üst teknolojiye ve evrensel akrediyasyonlara sahip fabrikalarda ürettiriyoruz. Türkiye’de DesignFloor olarak sunduğumuz üst segment zemin ürünlerinin satışını gerçekleştiriyoruz. Hi-Tech Laminat Parke, Parlak Parke, Lamine Parke ve LVT (Luxury Vinyl Tiles) olmak üzere dört ana kategoride zemin ürünü tedariği sağlıyoruz.

Markamızın hedef kitlesini ağırlıklı olarak mimarlar, satın almacılar, lüks&butik konut sahipleri, mağaza ve oteller oluşturuyor. Zemin sektöründeki klasik perakendecilik anlayışından farklılaşan bir deneyim sunmak üzere geliştirdiğimiz dijital pazarlama, müşteri danışma hattı, ücretsiz numune gönderimi, online talep formları ve otomatik mail dönüş sistemi gibi hizmetlerimiz bulunuyor. Hedef kitlemize yapı malzemesi konusunda kolay alışveriş ve şeffaflık sunan bir marka olmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda değerlerimizi ifade etmek için geleneksel misyon ve vizyon kavramlarının yerine “DF Yaklaşımı”nı benimsiyoruz.

“DF Yaklaşımı” adını verdiğimiz bu iş modeli, müşteri memnuniyeti odağında güven duygusunu ve kalite algısını harekete geçiren bir dinamizme sahip. İletişimi kolaylaştırmak, güveni ve ürün kalitesini korumak, tasarımı odağa almak, çağı yakalamak, ulaşılabilir olmak, sağlıklı ürün sunmak ve hızlı ürün temini ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Bunun yanı sıra dünyanın da ana gündemini oluşturan ‘’sürdürülebilirlik’’ kavramı etrafında her gün yeni fikirlerin ve tasarımların üretildiği, geliştirildiği bu süreçte her türlü çalışmanın takipçisi ve destekleyicisi olmakta ısrarcıyız. Sürdürülebilir politikalarımızla geri dönüştürülebilir ürünler, doğa dostu çalışma alanları, minimum tüketim gibi değerlerle “doğaya ve insana saygıyla daimi olabilme’’ hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz.

Çalıştığınız sektörde yaşanan son 10-15 yıllık değişimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Teknolojinin de etkisiyle son 15 yıl içerisinde sektörümüzün kendini geliştirerek ilerlediğini görüyoruz. Türkiye son yıllarda Avrupa’da Almanya’nın ardından en büyük ikinci laminat parke üreticisi konumunda yer alıyor. Zemin çözümleri sektörü iç pazarda belli bir hacme ulaşmış durumda. Yapı sektörü içerisinde çok önemli bir rolü olan sektörümüzün toplam büyüklüğü 1 milyar dolara ulaşıyor. İç pazarda belirli bir olgunluğa ulaşmış durumdayız; yerli ve milli üreticilerimizin katkıları çok büyük. Sektöre verilen desteğin ve yatırımların artmasıyla doğru orantılı olarak hem iç hem de küresel pazarda büyüme net olarak devam edecek.

Pandemi süreci yıl sonu hedeflerinizi etkileyecek mi? Nasıl önlemler almayı planlaıyorsunuz?

Sektör olarak bir restorasyon süreci umuyoruz. Geçtiğimiz dönemi pandemi sonrasına odaklanan, piyasaların açıldığı duruma en hazır halde girmemizi sağlayacak çalışmalarla geçirdik. Ekibimizi koruduk ve an itibariyle aksiyon alabilecek vaziyetteyiz. Yurt dışı lojistiğimiz dursa da stok hacmimiz yeterli seviyede. Bu nedenle normalleşme sürecine umutlu yaklaşıyoruz. Süreç boyunca dengede tuttuğumuz büyümemizi yılsonuna doğru normalleşmeyle birlikte ivmelendirerek, pozitif yönde sonuçlandırmayı hedefliyoruz.

2019 yılı nasıl geçti, 2020 yılına dair sektör ve firma adına beklentileriniz nelerdir?

2019 yılı, son çeyrekteki ekonomik dalgalanmalar sebebiyle büyük metrajlı projelerden kaçındığımız, önceki yıllara oranla daha dengeli geçirdiğimiz bir yıl oldu. Bu süreçte yeni web sitemizi kurguladık ve dijital altyapımızı optimize ettik. Sektördeki üst segment, nitelikli ürün isteyen tüketiciye hitap eden konumumuzu güçlendirdik ve üst segment nitelikli pazarı lider olarak tamamladık. Aynı zamanda ürün gamımızı genişlettik. Şu anda parke gruplarında toplamda 90 ürünümüz bulunuyor. Geçtiğimiz yıl ürün gamımıza 15 LVT ürününü de eklemiştik. Her yıl istikrarlı biçimde yaklaşık 8-10 yeni ürünü piyasaya sürüyoruz.

2020 yılında ise pandeminin bir sonucu olarak sektör durgunlaştı. Satış ve uygulama tarafında büyük ölçüde sakinlik yaşadığımız için dijital ortamdaki faaliyetlerimizi home-office çalışma düzeni ile yoğunlaştırdık. Web ve mobil ortamındaki projelerimizi hızlandırdık.

Hedefleriniz nelerdir?

Küresel pazarda iyi bir pay elde etme hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımıza yön vermeye devam ediyoruz. Normalleşme süreciyle birlikte ihracat kanalında geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda mevcut bölgelerdeki bayi başvurularını değerlendiriyoruz.

DesignFloor olarak iç pazar ağırlıkta olmak üzere hem yurtiçi hem yurtdışı pazarlama faaliyetlerimizi güçlendirerek her iki kanalda elde ettiğimiz pazar payını genişletmeyi hedefliyoruz. Mevcut durumda yurtiçinde üst segment pazarında lider konumdayız. İhracata yönelik hedeflerimizde ise stok hacmi, dil ve iletişim, ulaşılabilirlik konularında bir engelimiz bulunmuyor.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account