ARGEPLANO Proje Süreç Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Küçük, Pandemi Sürecini Ve Sonrasını İnşaat & Yatırım'a Değerlendirdi

Editör
29.07.2020


Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Mesleki tecrübemizi akademik dünyanın bilimsel vizyonuyla bir araya getirerek hayata geçirdiğimiz ARGEPLANO A.Ş. değer üretimi odaklı rol model başarı hikayeleri oluşturmak üzere proje süreç yönetimi kurgusuyla iş dünyasına yenilik getirmiştir. Yatırım stratejisine özel bir sistem oluşturularak; master planlamadan konsept geliştirmeye, tasarım yönetiminden iş geliştirmeye, inşaat yönetiminden değer mühendisliğine, iş zekasından marka yönetimine, kurumsal pazarlamadan portföy yönetimine kadar geniş ölçekli bir organizasyonla sürecin en doğru şekilde yönetilmesi sağlanmaktadır.

Covid-19 Pandemi döneminde İnşaat sektörü nasıl problemler ile karşılaştı ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Covid-19 salgını, oluşturduğu sağlık tehdidinin yanı sıra, etkisi küresel ölçekte hissedilerek inşaat sektörü de dahil tüm alanlarda ticari sorunları da beraberinde getirdi. Uluslararası şirketlerin tamamına yakınında ticari faaliyetlerin pandemi nedeniyle sekteye uğradığı görülmektedir. İnşaat sektörü de bu durumdan her yönüyle oldukça etkilenmiş durumda bulunuyor. Finansal olarak ticari faaliyetin durma noktasına gelmesiyle birlikte imalat sanayini de bünyesinde barındıran inşaat üretim süreçlerinin tedarik zincirinde meydana gelen aksamalar hem maliyet hem de zaman açısından sektöre negatif etkide bulunuyor. Ayrıca büyük kamp alanlarına sahip şantiyelerdeki sağlık koşullarının sağlanmasında da büyük problemler yaşandı.

İnşaat sektörünün ulusal veya uluslararası dengelerin bozulduğu her durumdan çok hızlı ve heybetli bir şekilde etkilendiğini çoğu zaman tecrübe ediyoruz. Sektörün bu gibi durumlara hızlı refleks gösterebilme becerisi kazanması her duruma hazırlıklı olabilme ve doğru planlama yapabilmekle sağlanabilir. Risk yönetimi kurgusunun ne kadar önemli olduğunu pandemi sürecinde çok net gördük diye düşünüyorum. Her duruma hazırlıklı olabilmek ve öngörü yönetimi yapabilmek proje süreç yönetiminin yapı taşlarından birisidir.

Pandemi sürecinden önce de sürekli dile getirdiğim bir konu vardır. Özellikle metropollerde yaşayan insanların ulaşılabilir fiyatlı bahçeli ev konseptine (daimi ikametgah da olabilir hafta sonu evi gibi ikinci ev niteliği de olabilir) olan ihtiyacını istatistiki veriler de çevre analizleri de ortaya koyuyor. Bu ihtiyaç ve dolayısıyla oluşan talep pandemi sonrası tavan yapmış durumda. Aslında normalimiz olması gereken doğayla iç içe bir yaşam konseptine artık daha çok ihtiyacımız var.

Pandemi sonrasında inşaat sektörü güçlenecek mi? Yoksa toparlanma süreci sancılı mı olacak?

Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılı durum inşaat sektörünün ne ilk ne de son zor zamanları olacaktır. Belirsizlik durumları ortadan kalktıkça piyasa dengeleri oluşacaktır ama bu sürecin kısa, orta veya uzun vade olacağını öngörmek için henüz erken. İkinci dalga olup olmayacağı konusu henüz bilinmiyorken bir projeksiyon ortaya koyabilmek zor. Hep beraber yaşayıp göreceğiz. Fakat ne olursa olsun ticaretin devamlılığı açısından gerekli tüm önlemleri alarak hayatın olağan akışını devam ettirmemiz gerekiyor. Bazı durumlarda edilgen kalmak yerine etken olarak piyasaya yön veren lider ruhlu bir karakter ortaya koymak çok önemlidir. Küçük dokunuşlarla bile çığ etkisi oluşturarak büyük kazanımlar elde edebiliriz.

Son aylarda dijital dünyaya, uzaktan eğitime, online toplantılara, internet ortamına bütünüyle nasıl adapte olduysak bu bize artık iş zekasının ve büyük veri analitiğinin ne kadar hayatımızın içerisinde olduğunu gösterdi aslında. Günümüzde inşaat sektörünün sanal kavramları somut gerçekliğinin önüne geçmiş durumda. Dijitalleşen dünyanın sektöre adaptasyonunda pandemi döneminin pozitif katkıları da olacaktır.

Yatırımcıların, iş geliştirme uzmanlarının ve sistem analistlerinin hedefi aslında her koşul ve dönemde başarılı olacak projeler üretmek olmalı. Bunu da doğru planlama ile sağlayabileceğimizi düşünüyorum. İş geliştirme stratejisi sürecin en önemli ilk adımı niteliğindedir.

Virüsten korunma tedbirlerine azami özen gösterelim. Sağlıklı zamanlar dilerim…

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account