CuEngine Türkiye CEO’su Adil Yaman, İnşaat & Yatırım'ın sorularını cevapladı

Yazar:Editor
14.07.2020
2083

CuEngine hakkında bilgi verebilir misiniz, tam olarak sistem nasıl işliyor

CuEngine, profesyonel satış ekibiyle satış ofisi yönetimi yapan, interaktif 3D satış sistemi ile uzaktan satış gerçekleştirebilen, dünya çapında global acente ağına sahip, canlı fiyatlandırma ve projedeki anlık stok durumunu gösterebilen, müşterilerin satın alma ve vatandaşlığa başvuru süreçlerinde hukuki destek sağlayan, uluslararası acenteler adına müşteri hizmetleri sunan bir yapı.

İleri teknolojisi, profesyonel satış ekibi ve kurucu şirketlerimizin farklı ülkelerdeki deneyimiyle gayrimenkul alanında her dilde, 360 derece satış desteği sunuyoruz. CuEngine Turkey uygulamasını emlak satış sürecini gayrimenkul geliştiricileri, acenteler ve müşteriler için kolay, etkili ve verimli hale getirmeyi amaçlayan bütüncül bir ekosistem geliştirdik. Gayrimenkul geliştiricileri ve acenteler için kârı artırmayı, maliyetlerini düşürmeyi ve müşterilerin hayallerindeki gayrimenkulleri Türkiye’de satın alırken ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasını hedefliyoruz.

Teknolojinin gayrimenkul sektöründeki yeri nedir? Gelecek dünyasında ne kadar önemli hale gelecek?

CuEngine, 250'den fazla yazılım mühendisi, görsel sanatçı, mimar ve yönetim ekibiyle İngiltere merkezli bir şirket olarak gayrimenkul sektöründe yerini aldı.

Ekibimiz gayrimenkul projelerini yerel ve uluslararası acenteler vasıtasıyla tanıtmak için pazarlama ve profesyonel satış danışmanlığı hizmetleri sunmaktadır. Bunun yanı sıra İngiltere, Dubai, Mısır, Körfez ve Avrupa ülkelerindeki proje geliştiricileriyle çalışma deneyimleri sayesinde 3D satış sistemi konusunda bir tecrübe ve geniş bir acente ağı elde ettik.
Türkiye pazarının yüksek büyüme potansiyeli ve gücü nedeniyle ekibimizin ağırlık verdiği konular öncelikle interaktif 3D satış sistemi ve proje yönetimi. Sunduğumuz eşsiz hizmetler ve geniş network sayesinde pazarda oldukça iyi bir yer elde ettik. Gayrimenkul geliştiricileri adına sadece ekip kurmakla kalmayıp satış ofislerini en profesyonel şekilde yöneterek, tüm yerel ve uluslararası acentelerimiz ile birlikte bu projeleri dünyaya tanıtıyoruz. Gayrimenkul satışında ülke sınırlarını ve pandeminin olumsuz etkilerini tamamen ortadan kaldıran bir satış platformuyuz. Müşterilerimize dünyanın bir ucundan bir ucuna yerinden kalkmadan ev sahibi olma imkânı sunuyoruz.

Türkiye’yi seçmenizdeki en önemli sebepler neydi?

Merkezimiz İngiltere’de. 300 kişiyi aşkın yazılım ekibimiz Hindistan’da faaliyet gösteriyor. Dünyada kullanılan “online sunum” yöntemini ilk kez bir “satış platformu” olarak Türkiye'de hizmete soktuk. Almanya ve Mısır diğer alternatif ülkeler arasındaydı ancak Türkiye’nin potansiyeli ve büyüme gücü nedeniyle Türkiye’yi seçip burada satış yapılanmasına karar verdik. İlk kez Türkiye’de online satışa geçiyoruz. Gayrimenkulde ülke sınırlarını kaldıran bir satış platformuyuz.

Platformdan satış max. ne kadar sürede yapılabiliyor ?

Sadece 45 günde gerçekten projenin olduğu bölgedeymişsiniz ve projenin içinde yürüyerek gezebiliyormuşsunuz gibi online satış kanallarını kapsayacak şekilde CuEngine sistemi kullanıma hazır oluyor.

Uygulamanın müteahhitlere sağladığı maliyet avantajı ve satışa dönüş oranı nedir?

Satış ve pazarlamasını yaptığımız projelerin şehir içindeki konumunu gerçek zamanlı göstererek, proje içindeki tüm donatılarda sanal olarak müşterilere gezdirebiliyoruz. İlgilendikleri dairenin gerçek manzarasını görüp dairenin içinde 360 derece gezebiliyorlar. Müteahhitler ve acenteler için tek tıkla satış kampanyaları hazırlayabiliyor ve müşteriye her dilde hizmet verebiliyoruz. Tüm iş yükünü biz üstleniyoruz. Yabancılara satışta güven ve şeffaflığı kendimize ilke edindik. Yabancıya satışta dünyada 1800’den fazla aktif acenteyle bağlantımız var. Gayrimenkul geliştiricileri, kendileri için en uygun satış stratejisi ile sağlanacak en iyi pazarlama teminatını ararken; emlak acenteleri ise müşterilerine satış yapabilmek için en iyi gayrimenkul projelerine erişmek istiyor. Bu yüzden, gayrimenkul geliştiricilerinin en iyi pazarlama taleplerini karşılamaya yönelik olarak 3D etkileşimli satış sistemini tasarladık ve geliştirdik.

Pazarlama teminatıyla birlikte müteahhitler ve emlak geliştiricileri tek bir tıklama yaparak mülkleri daha hızlı satmak için platformda her geçen gün büyüyen acente ağından faydalanabilirler.

Müteahhitler, gerçek fiyatlandırmaya sahip tüm daireler için sürekli güncellenen fiyatlandırma, kullanılabilirlik ve 3D interaktif gibi tüm pazarlama teminatları dahil olmak üzere projenin tüm bilgilerine erişebiliyor. Buna bir taşla birçok kuş vurmak diyebiliriz. Bütün taraflar için bir kazanç söz konusu. Ayrıca CuEngine, geliştiriciler için tasarladığı, projelerinin özelliklerini müşterilerine kolayca tanıtabilmelerine yarayacak olan ve dünyanın her yerinde kullanabilecekleri cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar ile uyumlu uygulamayı geliştirdi. Müşteriler ise CuEngine sistemiyle yeni evlerini video oyunu oynar gibi rahatça satın alabiliyor.

Proje seçim kriterleriniz nelerdir?

Öncelikle projelerin referansı olması ve projenin müşterileri mağdur etmeyecek, müşterilere hep kazandırabilecek müteahhitler tarafından yapılıyor olması kriterlerimizin başında gelmektedir. Ardından stok durumunun acente ağımızı memnun edecek düzeyde olması, proje lokasyonunun iyi olması, üretim kalitesinin üst düzey olması gibi etkenler proje seçimimizde önemli rol oynuyor. Acentelerimiz ve müşterilerimiz bilir ki eğer CuEngine bir projeyi satıyorsa proje sorunsuzdur; ne inşaatında bir problem yaşanır ne de acentelerin komisyon ödemelerinde. CuEngine bir nevi acentelerimiz için aradaki garanti gibidir.

Türkiye’de hedefleriniz ve büyüme planınız nedir? Öncelik verdiğiniz şehirler hangileri?

COVID-19‘un da etkisiyle online sunum ve satış önem kazandığı için satış sistemimize ve proje yönetimimize ciddi bir talep var. Önceliğimiz dünya markası İstanbul ancak bazı önemli müteahhitlerle Ankara ve sahil bölgelerinde bulunan projelerini sisteme entegre etmeye hazırlanıyoruz. Bu sayede şehirlerimizin ve projelerimizin hem tüm dünyada tanıtımına yardımcı oluyor hem de CuEngine üzerinden gerçekleştirdiğimiz satışlar ile ülkeye önemli bir döviz girişi sağlıyoruz. Düşünün ki dünyanın her tarafında bir anda online satış ofisleriniz açılıyor, projeleriniz tanıtılıyor ve satılıyor. Bunu kendiniz yapmak isterseniz çok ciddi bir bütçe ayırmanız ve yıllarınızı vermeniz lazım. Binlerce acentemiz ile bunu sağlarken önümüzdeki yıl itibariyle İstanbul’un en seçkin 20-25 projesini sistem üzerinden satar hale gelmiş olacağız.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account