SAÐLIKLI LEZZETİ, KEYFİ, ŞIKLIÐI KEŞFEDİN

Editör
02.11.2010

MIELE BUHARLI FIRIN TEKNOLOJİSİ İLE SAÐLIKLI LEZZETİ, KEYFİ, ŞIKLIÐI KEŞFEDİN

Buharlı Fırın. Keyifle ve zahmetsiz sağlıklı yemek pişirme – yeni bir pişirme yöntemi artık kendini kabul ettirmeye başladı. Miele buharlı fırın teknolojisinin öncülerindendir ve buhar üretiminde benzersiz bir metot ortaya atmıştır. Miele’nin cihazlarında buhar fırının içinde değil dışında üretilecektir. Böylece fırının içine istenildiği ölçüde buhar girecektir. Buhar püskürtme aralarında kısmen kuru ısı oluşur ve besinler pişerken bunu doğrudan almadıkları için lezzet ve görünümleri bozulmadan kalır.

Miele yeni olarak bir de Kombi-Buharlı fırını bulmuştur. Bu fırında nemli ısıdan, kuru ısıya kadar kombinasyon yapılabilmektedir. Miele bu teknolojisi ile yeni bir kilometre taşını arkasında bırakmıştır. Yeni nesil buharlı fırınla Miele gelişmiş bir teknolojinin ayrıntıda yeniden nasıl mükemmelleştirilebileceğini göstermiştir. Kullanım olanakları bununla daha da zenginleşmiştir. Bu arada buharda pişirme bir sağlık önleminden fazlasını vermektedir. Buhar ile pişirme her şeyden önce besinlerin kendi aromalarını ve lezzetlerini tam olarak korunduğunu bir pişirme şeklidir. Özellikle sebze ve balık yemeklerinde kendi lezzetleri asla kaybolmaz. Miele buharlı fırın miktara bağlı kalarak çalışmaz. Besinlerin az veya çok oluşu, taze veya dondurulmuş olmaları önemli değildir: Gerekli bilgiler hep aynı kalır.

Hayranları buharlı fırını ayrıca şu işler için kullanır:

· Yoğurt yapma,
· Mayalama hamuru kabartma,
· Jelatin veya çikolata eritme,
· Domatesin veya biberin kabuğunu soyma,
· Blanşe,
· Elma konservesi,
· Yağ eritme,
· Soğan sote,
· Biberon dezenfekte,
· Islak bezleri ısıtma.

Miele buharlı fırınının en büyük avantajı bütün menüyü üç rafta aynı zamanda hazırlama olanağıdır. Her şey çok ince hesaplanmıştır


1.Yedi programda da mükemmel sonuçlar almanız garantilenmiştir. Bunun dışında kişilerin kullanım alışkanlıklarına göre de ayarlar yapılabilir. Programlar pratikte daha önce denenmiş pişirme ısılarını önerir, örneğin: sebze için 100°C, balık için 85°C, çözme işlemi için 60°C gibi. Eğer bunun dışında ısı derecelerini tercih ediyorsanız, o zaman kendi isteğiniz doğrultusunda ısı ayarı yapabilirsiniz.

2.Elektronik ısı ayarı. 40° ile 100°C arası bir elektronik ısı ayarı buharlı fırın ölçülerine uygun bir ayardır. Bu ayarlar olanakları genişletir, başka bir deyişle buharlı fırında yoğurt yapabilir veya mayalı hamuru kabartabilirsiniz.

3.Toplam olarak 120 otomatik program kullanıma hazır durumdadır. Böylece balık, sebze, garnitürler veya ekmek, kruvasan veya kurabiyeler en mükemmel şeklide hazırlanabilir. 20 programa kadar kendiniz ayarlayabilir ve daha sonra bunları kolayca kullanabilirsiniz. Özel programlar bir isim altında hafızaya alınabilir (örneğin: «Anneannemin kurabiyeleri» gibi).

4.Otomatik Menü Pişirme. Miele buharlı fırını dışında başka hiçbir fırında sekiz – on kişiye tam bir menü böylesine rahat hazırlanamaz, buradaki avantaj aynı zaman çerçevesi içinde üç rafta birden yemek pişirilebilmesidir. Üç otomatik programa kadar kombinasyon yapma olanağı vardır. Bu kombinasyonda hangi yiyeceğin hangi zamanda fırına sürülmesi gerektiği önceden belirlenmiştir. Fırını kullanan kişiye ne zaman hangi rafa neyin sürüleceği bildirilir. Böylece farklı besinler aynı süre içinde pişirilebilir.

5.Kombi Pişirme. Küçük buğday ekmekleri veya üstü kıtır kıtır kızartmalar bunlar için bir örnektir. Önceleri verilen buhar daha sonra azaltılır. Bu sistemin sonunda ekmeklerin üstü parlak ve kıtır kıtır olur. Bu tip bir pişirmede önce besindeki yağ gevşetilir ve daha sonra kızartılır. Bu yöntemle pişen etin içi sulu kalır, üstü ise gevrek olur.

6.Profesyonel sonuçlar için: Fırının içindeki hava sensörü sayesinde Miele Kombi- Buharlı fırındaki hava kesin olarak ayarlanır. Pişirme sırasında hava ayarlaması ile en iyi sonuçları alabilirsiniz. Fırın içindeki elektronik nem ayarı besinlerdeki nemi de dikkate alır. Hava sensörü kombi pişirme, turbo + ve otomatik programlarının pişirme ve kızartma işlemlerinde çalışmaya başlar.

7.Miele çeşitli boyutlarda buharlı fırın hacimleri sunar. En büyük ve üç rafı buharlı fırının kullanılabilir, fırın iç hacmi 30 litredir.

8.Temizlik ve Bakım. Pişirme işleminden sonraki raf temizliği çok kolaydır. «Kireç çözme» işleminin uygulanması cihazın kusursuz çalışmasını sağlar. «Kurutma» fonksiyonu fırının içi silindikten sonra kalan nemi yok eder. Böylece Miele buharlı fırınınızı kullanmaktan mutlu olacaksınız. Kombi-buharlı fırının için PerfectClean kaplama ile kaplandığından temizlik işlemi olağanüstü kolay ve rahat olur.

Fırın dışında üretilen buhar. Miele cihazlarının bir özelliği de buhar üretimini pişirme alanı (Vitasteam teknolojisi) dışında üretmesidir. Profesyonel aşçılar bu sisteme sağlık açısından besinleri koruyarak pişirdiği için değer vermektedir. Buhar üretimi cihaz içinde gerçekleştiğinde ısıtma sürecinde kuru ısı meydana gelmekte ve bu ısı besinlerin dış tabakasının kurumasına ve istenmeyen kabuklaşmalara yol açmaktadır. Buharlı Fırın. Otomatik menü pişirme programı ile kokuları birbirine karıştırmadan, örneğin balıkla sebze gibi, üç ayrı yemeğe kadar aynı zaman dilimi içinde farklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Otomatik programlar buharlı fırında neyin nasıl pişirilebileceği ile ilgili olarak yol gösterirler. Bu arada kendi özel programlarınızı da hafızaya alabilirsiniz. Özellikle balık ve sebze gibi hassas besinler özenle pişirilerek, vitaminleri mümkün olduğunca korunur. Modeline göre cihazlar farklı donanımlara sahiptir, örneğin su seviye göstergesi, hafızalı elektronik saat, gecikmeli başlatma veya kısa süre uyarma saatleri gibi. Cihazlar basınçla çalışmadığı için yemekler pişirme işlemi sırasında bile her an fırına sürülebilir.


Kombi-Buharlı Fırın. Miele’nin bu yenilikçi cihazı hem kuru ısı, hem de nemli buharla çalışmaktadır. Bu buharlı fırın bütün gücünü önce kombine çalışmada – başka bir deyişle Miele kombi pişirmede göstermektedir. Şöyle bir örnek verebiliriz: Domuz kızartma 15 dakika süresince 100° ısı ve % 95 nemli havada mükemmel bir şekilde pişirilir. Başta verilen ilave buhar bu süreç içinde eti yoğun olarak yumuşatır. Bunun arkasından 30 dakika 180°C ve % 50 nemli havada ideal şartlar oluşur ve etin her tarafının eşit kızarması ve üstünün gevrek olması sağlanır. Kalan pişirme süresinde 130°C ve % 30 nemli hava etin içine kadar pişmesi için yeterlidir. Sonuç = etin içi sulu, dışı gevrek olur.


Basınçlı-Buharlı-Fırın. Burada sağlıklı yemek pişirmek neredeyse büyücülük gibi bir şey. Basınçlı buharlı fırın normal bir buharlı fırının yaptığı her işlemi daha kısa sürede başarır. Miele basınçlı buharlı fırınında ısıtma süreci kısaltılmıştır, çünkü bu tip fırınlar normal akım yerine güçlü bir akımla çalışır. Ayrıca bu fırınlar sabit su şebekesine bağlanmaktadır. Su haznesine su doldurmaya veya kalan kondense suyun temizlenmesine gerek yoktur. 101 ile 120°C arası ısı dereceleri ile basınçlı buharlı fırın basınca dayanıklı olmayan besinlerde pişme süresini % 40 - ile % 50 arası kısaltabilmektedir. Normal günlük yemek pişirme işlemleri birkaç dakika içinde tamamlanır. Zahmetli ve uzun sürede hazırlanan konsome ve tencere yemekleri bu cihazla artık çocuk oyuncağı gibi olmuştur.

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account