Yeni Ürünü Polar Beton ile Yapılarda Kat Yalıtımı ve Döşeme Şapı Bir Seferde Çözülecek

Yazar:Editor
09.11.2012

 

Türkiye’nin lider çimento üreticisi Akçansa’nın hazır beton markası Betonsa, yapı sektörüne büyük avantajlar sağlayacak yeni ürünü POLARBETON’u piyasaya sundu.

Polarfox özel ajanı ile üretilen çimento esaslı bir yapı malzemesi olan POLARBETON, gözenekli yapısı sayesinde, XPS benzeri yalıtım malzemeleri ile eşdeğer ısı yalıtımı sağlamanın yanı sıra bir seferde ve kolayca uygulanması sayesinde özellikle yüksek yapıların kat yalıtımında zaman ve maliyet açısından büyük avantajlar sunuyor. 

Tek ürünle hem yalıtımlı hem de kaplamaya hazır yüzey elde etmeye olanak tanıyan POLARBETON, firesiz imalat ile herhangi bir atık oluşturmuyor ve ısı köprüsüne neden olacak açıklıkların önüne geçiyor. 

Özellikle enerji sertifikasyonuna sahip olması istenen binalar için verimli bir ürün olarak öne çıkan Betonsa POLARBETON, XPS ve EPS gibi yalıtım malzemelerinin aksine tek seferde uygulandığından üretimde yüzde 50’ye varan zaman tasarrufu sağlıyor. 

POLARBETON daha hafif ve verimli binalar için çözüm olacak

POLARBETON, hafifliği nedeniyle yapılara gelen yüklerin azaltılması ve yapısal bütünlüğün bozulmaması açısından önemli avantajlar getiriyor. Klasik şaplarda 2.300 - 2.400 kg/m³ seviyelerinde olan birim hacim ağırlığı POLARBETON’da 400 kg/m³’e kadar iniyor ve binaya gelecek ek ağırlık yükü 1/6 oranına kadar azalıyor. Servis ömrü yapının ömrüne eşit olan POLARBETON yalıtım malzemelerine oranla daha düşük işçilik ve nakliye maliyetinin yanı sıra binaya yüksek yangın dayanımı da getiriyor.

POLARBETON ayrıca, yalıtım malzemelerinde görülen çökmeler ve bu çökmelerin sonucu olarak ortaya çıkan yüzey çatlamalarının önüne geçerek yapı ömrü boyunca formunu koruyor.

Akçansa, Betonsa POLARBETON’un yapısal özelliklerinin sağladığı avantajların yanı sıra inşaat üreticilerine uygulama desteği de sunuyor. Uygulama için gerekli ekipman, makine desteği, kalite kontrol güvencesi, Akçansa’nın uzman ekiplerince sağlanıyor ve denetleniyor.

Zaman tasarrufu  ve maliyet avantajı bir arada

Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, POLARBETON’un inşaat sektörü için çok özel ve yenilikçi bir ürün olduğunu belirterek, betonarme döşemelerin ekstra yalıtım ihtiyacının bu ürünle birlikte ortadan kalktığını söyledi. 

Ürünün, özellikle yüksek katlı yapıların üretiminde yaygın şekilde kullanılmasını beklediklerini söyleyen Gürdal, “POLARBETON içinde yer alan küresel hava boşlukları sayesinde hem piyasada kullanılan yalıtım malzemeleri kadar yüksek ısı yalıtımı sağlıyor hem de hafiflik ve kolay uygulanırlık gibi özellikleriyle zamandan ve maliyetten kazandırıyor.

Üretimde kullanılan hammaddelerin tümüyle doğal olması nedeniyle de çevre dostu bir yapı malzemesi. Hammadde ve üretim özelliklerine ek olarak yapılarda sağladığı enerji tasarrufu ile de çevreye önemli ölçüde yarar sağlıyor. Katlarda betonarme yüzeylerin yalıtılması için harcanan zaman da bir defada, firesiz uygulanabilen bu ürünle ortadan kalkıyor” dedi.

Ar-ge çalışmalarını yapı sektörüne pratik çözümler sunacak yenilikçi ürünler üzerinde yoğunlaştırdıklarını söyleyen Hakan Gürdal, POLARBETON gibi hem yapısal hem de ekonomik avantajlar sağlayan yeni ürünler geliştirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account