Autodesk’ten, Türkiye’deki tüm eğitim kurumlarına ücretsiz yazılım desteği

Editör
08.11.2012

 

Dünyanın en büyük tasarım yazılımı firmalarından Autodesk, Türkiye’deki tüm eğitim kurumlarına, ticari olmayan kişisel kullanım için ücretsiz yazılım erişim desteği vermeye başladı.

Autodesk’in üç boyutlu tasarım, mühendislik ve eğlence üzerine geliştirilen yazılımları ve dijital eğitim programı, şimdiden 30’dan fazla üniversite ve meslek okulu tarafından ücretsiz kullanılmaya başlandı.

3 boyutlu tasarım, mühendislik ve eğlence yazılımlarında dünya lideri olan Autodesk, Türkiye’deki tüm eğitim kurumlarına yazılım ve eğitim desteği vermeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye gibi gelişmekte olan pazarları destekleyeceğini açıklayan Autodesk’in eğitim programı, şimdiden otuzdan fazla üniversite ve meslek okulu tarafından uygulamaya konuldu.

Destek programına katılan eğitim kurumları, tasarım ve mühendislik çalışmalarına Autodesk’in bu destek programına özel olarak hazırladığı Academic Resource Center (ARC) sitesinden ücretsiz ulaşılabilen Autodesk kaynak ve yazılımlarıyla devam edecek.

2010 ve 2011 yıllarında Çin ve Hindistan’daki eğitim kurumlarına sunulmasının ardından bu ülkelerde üç milyondan fazla öğrenciye ulaşan eğitim destek programı, Autodesk’in yeni nesil mimar, mühendis, tasarımcı ve dijital sanatçılara karşı duyduğu bağlılık ve sorumluluğu kanıtlıyor.

Autodesk’in program dahilinde sunduğu yazılım ve kaynaklara ulaşabilmek, eğitimcilerin, tasarım kavramlarını öğrencilere daha iyi açıklayabilmesinin yanı sıra endüstride kullanılan Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), Dijital Eğlence Yaratma, Dijital Prototipleme ve Sürdürülebilir Bina Tasarımı yöntemlerini tanımak açısından da oldukça yardımcı oluyor. 

Destek programıyla gerçekleştirilen girişimin, Türkiye’deki yüzlerce okulun Autodesk’in en son yazılım sürümlerine ve eğitimine ücretsiz ulaşmasını ve yazılımları kolayca öğrenmesini sağlayacağını belirten Autodesk Gelismekte Olan Pazarlardan Sorumlu Akademik Sektör Müdürü George Abraham, “Bu destek programı, önümüzdeki 10 yıl içersinde milyonlarca öğrencinin, dünya çapında tasarım profesyonelleri tarafından kullanılan aynı araçlara erişim hakkına sahip olmasını sağlıyor. Bu fırsatın Türkiye'deki tasarımın geleceğini olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz” dedi.

Autodesk, eğitim kurumlarına yaptığı bu destek programına ek olarak dünya çapında her yaştaki öğrenciye, en son sürüm 3D yazılımına, ticari olmayan kişisel kullanım için ücretsiz yazılım erişimi sağlıyor.

En son sürümler olan Autodesk 2013 tasarım ürünleri ile birlikte artık Autodesk Eğitim Topluluğu’nda 35 adetten fazla yazılıma ulaşmak mümkün.

Bu çevrimiçi topluluk üzerinden; öğrenciler ayrıca öğrenme kaynakları indirebilir, stajyerlik ve iş arayabilir, tasarımlarını gösterebilir ve birbirleriyle tasarım konularını tartışabilirler.

Buna ek olarak; güvenli sitede eğitimciler de kişisel kullanım için yazılımları ve sınıf etkinliklerini desteklemek için müfredat indirebilir, birbirleriyle en iyi uygulamaları takas etmek için iletişim kurabilirler.

KAYNAK: İnşaat&Yatırı Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account