Editör
08.11.2012

Bosch Termoteknoloji, enerji verimli ısıtma sistemleri ile sıcak su çözümlerinde Avrupa’nın lider tedarikçisidir. 2011 yılında yaklaşık 13.900 çalışanla 3,1 milyar Avro’luk (Yüzde 68’i Almanya dışında) ciro gerçekleştirilmiştir.

 Bosch Termoteknoloji, birçok güçlü uluslararası ve yerel markaya sahip olup;  Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya ülkelerindeki 11 ülkede 21 fabrikasında çeşitlendirilmiş ürün gamıyla üretim yapmaktadır.  

 Bosch Termoteknoloji, Duvar Tipi Kombiler, Yer Tipi Kazanlar, Sıcak Su, Isı Pompaları, Havalandırma/İklimlendirme ve Ticari ürünler olmak üzere altı global iş kolunu kapsamaktadır. İş kolları, kendileriyle ilgili ürünler ve üretim lokasyonları için global olarak sorumludurlar.

  Bosch Termoteknik, en iyi hizmetle müşterileriyle buluşturduğu ‘Yaşam İçin Teknoloji’ ürünlerini Manisa Fabrikası’nda üretmektedir. 109 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren fabrika, bu ürünleri 21 yıldır hem tasarlayan hem de geliştiren bir üs konumundadır.

 Manisa Fabrikası’nda kombi, ısı pompası ve komponent üretimi gerçekleştirilmektedir. Hem sıcak su hem de ısınma ihtiyacını karşılayan 24 cihaz ailesi için 800’den fazla cihaz tipi üretilmektedir.

Bu cihazların %46’sı konvansiyonel, %54’ü yoğuşmalı cihazlardan oluşmaktadır. Ayrıca bakır, paslanmaz ve plakalı eşanjörler ile bakır borular, fabrikanın kendi üretiminin yanı sıra diğer Termoteknik fabrikaları için de üretilmektedir.

 Bosch’un dünyadaki tesisleri arasında ‘En iyi termoteknik fabrikası’ olarak değerlendirilen Manisa Fabrikası, kombi kategorisinde 2011 yılının son günlerinde 524.000 adetlik üretimle önemli bir kilometre taşını daha geride bırakmıştır.  Manisa Fabrikası’nda üretim adetleri her yıl düzenli olarak artmaktadır. Fabrikada, kurulduğu günden bu yana toplam 3.600.000 cihaz üretilmiştir.

 Bosch Termoteknik Türkiye’nin 2011 yılı cirosu 241 milyon Avro olarak gerçekleşmiş ve şirket İSO 500 listesinde 125’inci sırada yer almıştır. Aynı zamanda 2011 yılında Manisa’nın en çok vergi ödeyen özel işletmesi de Bosch Termoteknik Türkiye’dir.

 Manisa Fabrikası, güçlü kapasitesiyle Bosch Termoteknik’in hem iç pazardaki, hem de yurt dışındaki faaliyetlerine yetecek üretime sahiptir. Geçen yıl çalışan sayısı %20 artan Manisa Fabrikası’nda, bugün itibariyle 845 kişi (214 Beyaz yaka, 631 Mavi Yaka) çalışmaktadır.

 Bosch Termoteknik Türkiye üretiminin %70’ini, Avrupa’nın yanı sıra Kafkaslar’dan Ortadoğu ve Körfez Bölgesi’ne kadar uzanan oldukça geniş bir coğrafyada 34 ülkeye ihraç etmektedir.

İhracatta Almanya %18, İngiltere %17’lik paya sahip bulunurken; İspanya, İtalya, Çin ve Rusya da ihracat yapılan ülkeler arasında yer almaktadır. Bosch Manisa Fabrikası, tüm dünyaya yaptığı satışla Türkiye’nin en büyük 47’nci ihracatçısı unvanına sahip bulunmaktadır.

 Bosch Termoteknik Manisa Ar-Ge Merkezi

 2010 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Ar-Ge Merkezi belgesiyle tasdik edilen Manisa’daki Ar-Ge Merkezi, bir yandan teknoloji geliştirirken, tüm dünyaya da teknoloji transferi gerçekleştirmektedir.

 Son 3 yıl içerisinde 14,3 milyon Avro Ar-Ge harcaması yapılan Ar-Ge merkezinde 86 kişilik uzman bir ekip çalışmaktadır.

 Toplam 16 patent başvurusunda  bulunan ekip, aynı zamanda dünyada Bosch içerisinde de ‘Konvansiyonel tip kombi geliştirme yetkinlik merkezi’ ve ‘Geliştirme testleri yetkinlik merkezi’ olma üstünlüğüne sahip bulunmaktadır.Ar-Ge Merkezi’nde önümüzdeki 2 yıl içerisinde Ar-Ge harcamasının 10 milyon Avro’yu aşması öngörülmektedir.

 Çevre Yatırımları

 Bosch Termoteknik Türkiye, enerji tasarrufu sağlayan, çevre dostu, yüksek verimli, uzun ömürlü ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjilere dayanan ileri teknolojilere odaklanmaktadır. Şirketin çevreyi korumaya verdiği önemin de bir göstergesi olan tüm bu yenilikçi gelişmeler, hem doğaya saygılı hem de konforlu ve verimli enerji kullanımını mümkün kılmaktadır.

 WEEE direktiflerine göre cihazların geri dönüşüm oranının minimum %75 olması gerekmektedir. Manisa Fabrikası’nda dizayn edilip üretilen GB172 cihazı %81 oranına ulaşarak hem gerekliliklerin üzerine çıkmış hem de Termoteknik divizyonu içerisinde ‘En iyi uygulama örneği’ seçilmiştir.

 Bu anlayış kendini üretim tesislerinde de göstermektedir. Fabrikada son 5 yılda toplam 3,4 milyon Avro değerinde çevre koruma amaçlı yatırım gerçekleştirilmiştir. Fabrikaya ait CO2 değerleri son 5 yıl içerisinde %34 oranında düşürülmüştür.

  Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account