Suudi Kralı Bin Abdulaziz'in de arazisinin bulunduğu Sevda Tepesi'nde 14 müstakil konutluk bir projeye imza atan Demsa Group'un bu özel işini projenin mimarı Memduh Taşdemir'le konuştuk.

Yazar:Editor
08.11.2012

 

Üst gelir grubuna hitap eden konutlarda ortak yaşam alanı bulunmuyor, Kandilli Konakları'nda her şey müstakil! Fiyatlar komşulara göre makul kalsa da burada yaşamak isteyenlerin en az 3 milyon 250 bin TL'yi gözden çıkarması gerekiyor.

Demsa Group halihazırda kendilerine ait olan araziye Kandilli Konakları'nı yapmaya karar verdiğinde takvimler bundan tam dört yıl öncesini gösteriyormuş. 2 yıllık bir ön hazırlıktan sonra araziye 'ilk kazma' vurulmuş.

MİMARLAR BİRAZ DA SOSYOLOG OLMALI

Memduh Bey, mimarların biraz da sosyolog yanı olması gerektiğini, insanların ihtiyaçlarını belirleyip ona göre alanlar oluşturmaya gayret etmeleri gerektiğini söylüyor.

"Kandilli Konakları'nda da onu yaptık" diyor. "Boğaz'da proje yapmak ne hissettiriyor?" sorusu en merak ettiklerimizden, soruyoruz. "Herkese nasip olmaz"diyor, Memduh Taşdemir ve devam ediyor: "Dünyanın en güzel yeri burası. Boğaz'ın köklü oturmuş bir mimari düzeni var, siz buraya saçma sapan şeyler yapamazsınız, basit şeyler de yapamazsınız!

Zaten bizim modern Türk mimarimiz var onu biraz farklılaştırdık. Cumbayı ahşap kaplamadık da öyle bıraktık, ama siz buraya baktığınızda onun bir cumba olduğunu anlıyorsunuz.

Giriş saçakları da alışılmışın dışında çalıştık. Modern Türk mimarisini bozmadan birkaç ufak katkı koyduk mimar olarak. Bazı şarkıcılar şarkıya ayrı bir tat getirir notasını bozmaz ama öyle bir okur ki ayrı bir keyif verir. Bizim yapmaya çalıştığımız da bu.

SİLUYETİ İSTESENİZ DE BOZAMAZSINIZ

Siluyet meselesini açıyoruz. Boğaz'da imarın hep bu kaygılar düşünülerek verildiğini söylüyor Taşdemir, "Siluyeti isteseniz de bozamazsınız" diyor.

Eşsiz manzarayı en güzel görecek şekilde tasarlanmış geniş camlarda mercek etkisi yapmasın diye otobüslerde kullanılan çift cam teknolojisi kullanılmış. İhtişamlı giriş kapıları geniş giriş ve yüksek tavanlar dikkat çekiyor.

"Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünüldü, buraya gelen insanların da bunu hak ettiğini düşünüyoruz." diyor, Memduh Taşdemir. Konaklarda 'esnek' bir yapı oluşturduklarından bahsediyor. İsteyenler iç dizaynı tamamen kendileri yapabiliyorlar. Girişteki çok amaçlı salon, üst kat ve çatı katı da aynı şekilde opsiyonel olarak düşünülmüş. Ailenin genişliğine göre, artan ve azalan odalar şeklinde bölünebiliyor.

Konalkların farklı girişler var, çalışanların dinlenme yerleri, yardımcıların kalacağı yerler profesyonel mutfak hepsi ayrı ayrı düşünülmüş. "Mutfak için monşarj da hazırlandı, yemek aşağıda yapılıyor ve servis asansörüne koyularak yukarıda servis ediliyor. Sauna, fittnes gibi imkânlar da mevcut.İsterlerse biz yapıyoruz istmezlerse kendilerine bırakıyoruz.

Herkes geldiği zaman kendi ailesinin yaşam tarzına göre düzenlesin istediğimiz bu. Üç oda isteyen olur, beş oda isteyen olur, yedi oda isteyen olur burada hepsi mümkün." diyor Memduh Taşdemir.

RAKAMLARLA KANDİLLİ KONAKLARI

*Kandilli Konakları projesi toplam 25 dönümlük bir arsa alanı üzerinde yükseliyor. Üçer katlı 1000 metrekarelik 14 lüks konuttan oluşan projede yüzde 18 olarak belirlenen KDV oranının yarısını Demsa Group karşılıyor.

*Kandilli Konakları'nda konaklar özel yüzme havuzlu, 6 araçlık özel otopark alanına sahip. Ayrıca çok amaçlı spor salonu, hobi salonu da bulunuyor.

*Konakların içinde bulunan çok amaçlı hobi ve spor salonu olarak tasarlanan bölümlere ise, saunadan bilardo salonuna kadar istenen şekil verilebiliyor.

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account