IWES 2012, 15 Kasım’da dördüncü kez kapılarını açıyor, kentsel dönüşüm atıkları tartışılıyor

Yazar:Editor
07.11.2012

 

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen IWES 2012 – 4. Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi, 15 – 16 Kasım 2012 tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açıyor. IWES 2012’nin en önemli gündem maddesi ise kentsel dönüşüm sırasında ortaya çıkacak, yıkılacak bina atıklarının yönetimi olacak.

Dünyada ve Türkiye’de her yıl hızla büyüyen geri dönüşüm ve atıkları yeniden ekonomiye kazandırma yatırımları IWES 2012’nin odak konuları arasında yer alıyor. Bu alanda özellikle belediyelerin yaptığı yatırımların arttığı gözlenirken bu yılki IWES 2012 ana temalarından biri ise belediyelerin ekonomiye yarattıkları katma değer olacak.

IWES 2012 – 4. Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi, Sektörel Fuarcılık tarafından 15 – 16 Kasım 2012 tarihleri arasında WOW Convention Center İstanbul’da düzenlenecek.

IWES 2012’ye kamu kurum ve kuruluşları, özel sektörden üst düzey yöneticiler ve akademisyenler katılacak. İki gün boyunca yapılacak oturum, panel ve düzenlenecek toplantılarda birbirinden önemli konular üzerinde bildiriler yayınlanacak, sunumlar gerçekleştirilecek.

Kentsel dönüşüm atıkları 

IWES 2012’nin 15 Kasım 2012 tarihinde yapılacak olan açılış töreninde TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Murat Ersin ŞAHİN ve Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bulak açılış konuşmalarını yapacak. IWES 2012’nin en dikkat çeken gündem başlığı ise "Kentsel Dönüşüm Sürecinde Geri Kazanım ve Atık Yönetimi" paneli olacak.

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından 16 Kasım 2012 tarihinde düzenlenecek olan panele MMG Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Kültür, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı, YTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Çakır, İBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’nden Dr. Cevat Yaman ve DİSAN Genel Müdürü Hayrettin Can katılacak.

IWES 2012’ye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İZAYDAŞ, Mimar ve Mühendisler Grubu, Tüm Atık ve Çevre Yönetimi Derneği ve Türkiye Belediyeler Birliği gibi kurumların yanında Türk Dünyası Belediyeler Birliği öncülüğünde katılacak ülke belediye yetkilileri IWES 2012’de yer alacak.

Belediyelerin yatırımları artıyor

Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bulak, Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi’nin (IWES) dört yıl önce çok mütevazi şartlar altında başladığını, ancak geri dönüşüm ve katı atık değerlendirme sektörünün Türkiye’de çok hızlı büyüdüğünü söyledi. Son yıllarda geri dönüşüm için özellikle belediyelerin yatırım yaptığına dikkat çeken Süleyman Bulak, “Belediyelerin daha iyi hizmet, sürdürülebilir sağlıklı bir çevre ve gelişmiş alt yapıya önem vermeleri bu alanda hızla gelişmemizi sağladı” diye konuştu.

IWES 2012 sempozyumunda gerçekleştirilecek oturum ve panellerde aşağıdaki konu başlıkları ele alınacaktır.

 1. Belediyelerde Çevre ve Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları
 2. Atık Su Yönetimi – Arıtma Çamurları
 3. Türkiye Atık Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri
 4. Özel Atıkların Yönetimi
 5. Atıktan Enerji Üretimi ve Uygulamaları
 6. Atık Yönetimi
 7. Kentsel Dönüşüm Sürecinde Geri Kazanım ve Atık Yönetimi
 8. Atık Sektörü Mevzuatı ve Finansman Mekanizmaları
 9. Geri Kazanım ve Geri Dönüşüm Teknolojileri
 10. Biyoteknolojiler – Kompostlaştırma / Tarım ve Hayvancılık Sektörü Atıkları
 11. Atık ve Çevre
 12. Elektrik ve Elektronik Atıkların Yönetimi

  Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account