Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Kulübü tarafından düzenlenen “İLK-İM 20 Ulusal Çapta Öğrenci Buluşması” etkinliği Trabzon KTÜ kampüsünde gerçekleştirildi. 6-9 Mart tarihleri arasında yapılan organizasyonda Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden çok sayıda katılımcı yer aldı

Editör
11.03.2020

İnşaat sektörünün başarılı isimleri, akademisyenler, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı etkinlikte, teknik geziler, tiyatro, yarışmalar, konferanslar, sosyal geziler olmak üzere pek çok aktivite gerçekleştirildi.

Etkinliğe davet edilen ARGEPLANO Proje Süreç Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Küçük, “İş Geliştirme ve Proje Süreç Yönetimi” konusunda katılımcılarla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşide iş geliştirme sürecinde ele alınması gereken önemli bilgileri paylaşan Küçük, proje süreç yönetimi mantığıyla birlikte uluslararası düzeyde başarıyla tamamladıkları projelerden örnekler de vererek katılımcılarla tecrübelerini paylaştı.
Mimar & İnşaat Yüksek Mühendisi olan Hayati Küçük, resmi kurumlarda, özel sektörde ve akademik düzeyde çeşitli iş geliştirme ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiklerinin bilgisini paylaşarak, geleceğimize yön verecek vizyonla geliştirilen projelerden, yurtiçi ve yurtdışında rol model alınabilecek başarı hikayelerinden bahsetti.

Söyleşide, planlama aşamasından işletmeye devir sürecine kadarki tüm işleyişin modellenmesi, talep oluşturma, hedef belirleme, pazarlama, marka algısı ve proje geliştirme konularında bakış açımızı genişletecek çok önemli bilgiler paylaşıldı.

Proje geliştirmenin genel kavramlarından bahseden Hayati Küçük, “İnşaat mühendisi yalnızca bir yapının statik hesabını yapan insan demek değildir. İngilizce tabiriyle ele alırsak “Civil Engineer” aslında medeniyet mühendisliğini tanımlar. Bu kavramdan yola çıkacak olursak mühendis sadece hesap bilen kişi değildir, aynı zamanda toplumun gelişmesi için sürekli yenilik üreten, ortaya vizyon koyan ve değer üretme becerisine sahip bir uzman olarak hayatın akışına yön veren insan olma misyonuna sahiptir. Mühendisçe düşünülebilme yeteneğimizi geliştirmek amacıyla iletişim becerileri, kültürel faaliyetler, sosyal aktiviteler, ekip çalışması, hitabet, ilişki yönetimi vb. kişisel gelişim unsurlarına da önem vermemiz gerekiyor. Çalışmalarımızda mutlaka araştırma, geliştirme, planlama ve organizasyon bütünü çerçevesinde proje süreç yönetimi faaliyetlerimizi yürütmemiz gerekiyor.” diyerek sözlerine devam etti.

Türkiye Futbol Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olarak ülke çapında birçok spor etkinliğine destek veren, futbol okulları ve spor yöneticiliği sertifika programları gibi futbolun marka değerini yükseltmek için projeler geliştiren Hayati Küçük, iş dünyasındaki tecrübelerinin yanı sıra spor alanından da değerli bilgiler paylaştı.

İlgili ve heyecanlı bir topluluğa hitabeden Küçük, hedeflenen sonuçlara ulaşmak için doğru soruların sorulması ve mutlaka bir iş planı yapılması gerektiğini belirterek, mühendis adaylarına iş dünyasında ne gibi kavramlarla karşılaşacaklarının ipuçlarını verdi.

  • İş geliştirme sürecinin temel ilkeleri nelerdir?
  • İş planı nasıl hazırlanır?
  • Master planlamanın önemi nedir?

Üniversite tarafından plaket takdim edilen Hayati Küçük, “İLK-İM 20 Ulusal Çapta Öğrenci Buluşması” etkinliğinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Söyleşinin devamında soru-cevap bölümüyle etkinlik tamamlandı.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account