Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, İnşaat Mühendisleri Topluluğu tarafından 24-25 Şubat 2020 tarihinde "6. İnşaat Mühendisleri Günleri" etkinliği düzenlendi

Editör
02.03.2020

Çorlu Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe inşaat sektörünün başarılı temsilcileri, fakülte yöneticileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğe davet edilen ARGEPLANO Proje Süreç Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Küçük, “İş Geliştirme ve Proje Süreç Yönetimi Metodolojisi” konusunda katılımcılarla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

İş geliştirme sürecindeki önemli stratejileri paylaşan Küçük, proje süreç yönetimi metodolojisiyle birlikte uluslararası düzeyde başarıyla tamamladıkları projelerden örnekler de vererek katılımcılarla tecrübelerini paylaştı.

Mimar & İnşaat Yüksek Mühendisi olan Hayati Küçük, resmi kurumlarda, özel sektörde ve akademik düzeyde çeşitli iş geliştirme ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiklerinin bilgisini paylaşarak, geleceğimize yön verecek vizyonla geliştirilen projelerden, yurtiçi ve yurtdışında rol model alınabilecek başarı hikayelerinden bahsetti.

Söyleşide, planlama aşamasından işletmeye devir sürecine kadarki tüm işleyişin modellenmesi, talep oluşturma, hedef belirleme, pazarlama, marka algısı ve proje geliştirme konularında bakış açımızı genişletecek çok önemli bilgiler paylaşıldı.

İş geliştirmenin genel kavramlarından bahseden Hayati Küçük, “Araştırma, geliştirme, planlama ve organizasyon bütünü çerçevesinde proje süreç yönetiminin çok boyutlu bir tanımlamasını yapabiliriz. Örneğin büyük ölçekli bir inşaat projesinin başlangıç aşamasından tamamlanma noktasına kadar olan aşamalarının tamamı proje süreç yönetimi kavramlarını kapsamaktadır. Ortak hedef ve yol haritası doğrultusunda her bir sürecin ayrı ayrı yönetilmesi gerekir. İş geliştirmeden, fizibiliteye, tasarımdan, değer mühendisliğine, inşaat yapım metodolojisinden, yönetim optimizasyonuna, maliyet analizinden, kalite yönetimine, şantiye organizasyonundan, iş programına, işletme yönetiminden, satış pazarlama stratejilerine kadar her detay çok önemlidir.” diyerek sözlerine devam etti.

Türkiye Futbol Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olarak ülke çapında birçok spor etkinliğine destek veren, futbol okulları ve spor yöneticiliği sertifika programları gibi futbolun marka değerini yükseltmek için projeler geliştiren Hayati Küçük, iş dünyasındaki tecrübelerinin yanı sıra spor alanından da değerli bilgiler paylaştı.

İlgili bir topluluğa hitabeden Küçük, hedeflenen sonuçlara ulaşmak için doğru soruların sorulması ve mutlaka bir iş planı yapılması gerektiğini belirterek, mühendis adaylarına iş dünyasında ne gibi kavramlarla karşılaşacaklarının ipuçlarını verdi.

  • İş geliştirme sürecinin temel ilkeleri nelerdir?
  • İş planı nasıl hazırlanır?
  • SWOT analizi nedir?
  • Zaman ve Risk Yönetiminin önemi nedir?
  • Kalite Yönetimi neden gereklidir?
  • İş dünyasındaki başarı hikayelerinin altında nasıl bir strateji yatar?

Üniversite tarafından plaket takdim edilen Hayati Küçük, İnşaat Mühendisleri Günleri etkinliğinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account