İş GYO, Ege’nin incisi olan İzmir’deki yeni projesini satışa çıkardı.

Editör
07.11.2012

 

İş GYO  İstanbul'daki yatırımlarının ardından yıllardır beklenen İzmir projesine başladı. İş GYO,150 milyon dolar maliyetle yaptığı projeyle yeni kent imar planının kesinleşmesinin ardından İzmir’in ilk yatırımını hayata geçiren şirket oldu. Şirket, bu kapsamda konut, ofis ve AVM’den oluşan karma konseptli Ege Perla projesini satışa çıkardı.

Emre Arolat’ın mimarlığını yaptığı projede ortalama metrekare fiyatı 3 bin dolar, içinde 25 bin metrekarelik AVM, 111 konut, 65 home ofis ve 46 ve 29 katlı 2 kuleli projedeki daire fiyatları ise 280 bin dolar ile 1.5 milyon dolar arasında belirlendi.

İzmir’de yapılan tanıtım toplantısında konuşan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, İzmir’in geleceğine inandıklarını belirterek, “Ege Perla İzmir’in geleneksel yaşam tarzına uygun olarak planlandı. Beklentileri araştırdık. Burası sevgililerin, kadınların, ailelerin buluşma merkezi olacak” dedi.

Tanes, İş GYO olarak  sadece İstanbul ve gayrimenkulün bir segmentine odaklanmadıklarının altını çizerek, Türkiye’nin her yerinde farklı projelere imza attıklarını ve gittikleri yerlerde öncü olduklarını söyledi.

İzmir’de İstanbul Levent’teki Kanyon projesine benzer bir  proje geliştirdiklerini belirterek, “Ev sahiplerine hizmeti Levent’te olduğu gibi burada da Kanyon verecek. İzmir çok daha fazla yatırım hakkediyor. Bizim de çorbada tuzumuz olsun istedik” diye konuştu.

Tanes, 18 bin 500 metrekarelik arsayı 2008 yılında İş Bankası’ndan satın aldıklarını hatırlatarak, kentte yaptıkları araştırmaların ardından balkonlu ve geniş mutfaklı dairelere yer verdiklerini söyledi.

‘Yatırımcıya kazandıracağız’

Projede resmi satışların başladığını ve İzmir dışından da yoğun talep aldıklarını ifade eden Tanes, bölgenin büyük bir hızla gelişeceğine inandığını anlatarak şunları söyledi:“İzmir rampadaki füze gibi.

Büyük bir potansiyeli var. Önümüzdeki 5-10 yılda inanılmaz bir değişim yaşanacak. 2004 yılında İstanbul’da Kanyon projesini metrekaresini 3 bin dolardan satışa çıkarmıştık.

Şimdi 7-8 bin dolarları gördü. Şimdi ise İ;zmir’de 3 bin dolardan satışa çıkıyoruz. Ama burası denizin yanında yapılacak. Yatırımcıya hep kazandırdık ve burada da kazandıracağız. Özellikle İzmir’de bu potansiyel var.”

Dev holdingler İzmir’e geliyor

Projenin bulunduğu Konak ilçesi Belediye Başkanı Hakan Tartan da, yeni kent imar planının 550 hektarlık alanı kapsadığını belirterek,“Daha önceki davalar ve iptaller tamamen eksikliklerle ilgiliydi. Jeolojik araştırma yapılmamıştı. Bölgede Bundan sonra herhangi bir sıkıntı olmaz” dedi.

Tartan, 550 hektarlık alanın 300 hektarının Konak sınırları içerisinde kaldığını anlatarak, İstanbul Levent benzeri gelişimin burada da başladığını söyledi. İş GYO’nun bölgedeki öncü yatırımından sonra büyük şirketlerin ruhsat girişimlerini yoğunlaştırdığını ifade eden Tartan, İzmir’e önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar dolarlık yatırım beklediğini, 50 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

İzmir yeni kent imar planının kapsadığı alanda Vakıfbank, İş Bankası, Doğuş, Optimum, Arkas ve Aydın Doğan ile Torunlar, Sur Yapı’nın arsaları bulunurken, İzmirli büyük gruplar da bölgede yatırımlara hazırlanıyor. Ayrıca Kuveytli ve Katarlı fonların da bölgeye yatırım yapması bekleniyor.

‘Not artırımı fiyatları artırır’


İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes soruları yanıtlarken, Fitch’in not kararının en belirgin sonuçlarından birinin gayrimenkulde fiyat artışı olduğunu söyledi. Tanes, şunları söyledi:“Faiz düşüyor.

Bu karar faiz artışını daha da aşağıya çeker. Varlık fiyatları artar. Çünkü yüzde 7’ler seviyesinde faiz demek yatırımcının anaparasını bile koruyamaması demek. Dolayısıyla kira getirisine yönelme artacak. Bu da gayrimenkulün yatırım çekmesi demek. Ayrıca dünyadaki dev muhafazakar fonlar da Türkiye’ye girmeye başlayacaktır.”

KAYNAK: Milliyet Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account