Kimya sektörü, açıklanan Ekim ayı ihracat rakamları ile Türkiye ihracatının yeni lideri oldu. 

Editör
05.11.2012

 

 Sektör, uzun bayram tatiline rağmen Ekim ayında otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon ihracatını geride bıraktı. Geçtiğimiz ay ihracatını yüzde 23,35 oranında artıran kimya sektörü, 1 milyar 659 milyon dolarlık ihracata imza attı. Ocak – Ekim dönemindeki kimya ihracatı ise 14 milyar 625 milyon dolara ulaştı.

 AB pazarındaki daralma ve dünya ekonomisindeki olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye’nin ihracatı Ekim ayında da hız kesmedi. Türkiye’nin ihracatını ise artık kimya sektörü sırtlıyor.

Ağustos ayında ilk kez otomotiv sektör ihracatını geride bırakarak, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörü olan kimya, ihracat liderliğini sürdürmekte kararlı.

Kimyevi maddelerin tüm alt sektörlerinin bu başarıda büyük payı olduğu görülüyor. Kimyevi maddeler sektörünün kilogram başına ihracat rakamları, Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyor.

Bu alt sektörlerden bazıları şöyle: eczacılık 29,86 $, işlenmiş amyant 6,77 $, kauçuk ve kauçuk ürünleri 5,02 $, uçucu yağlar ve kozmetikler 3,52 $, yapıştırıcılar, tutkallar, enzimler 3,21 $, plastik mamulleri 2, 59 $ ve organik kimyasallar 1,62 $.

 Ocak - Ekim döneminde ihracatını 14 milyar 625 milyon dolara yükselten kimya sektörünün, bu dönemde en çok ihracat yaptığı ilk üç ülke Mısır, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Bu ülkeleri sırasıyla Almanya, Malta, Rusya, İran, İtalya, ABD ve Yunanistan izledi. Ekim ayı kimya ihracatında ise; ilk sırada yine Mısır yer aldı. 

Mısır’a olan kimya ihracatı geçen yılın Ekim ayına kıyasla yüzde 26,92 oranında artarak, 201 milyon dolara ulaştı. Mısır’ı  yüzde 365 rekor ihracat artışıyla Malta izledi. Ekim ayında, en fazla kimya ihracatı yapılan diğer ülkeler ise; Irak, Romanya, ABD, Brezilya, Rusya, Almanya, İran ve İspanya olarak sıralandı. İKMİB’in Güney Amerika pazarına yönelik çalışmaları da meyvelerini veriyor. Brezilya, 73 milyon dolarlık kimya ihracatıyla Ekim ayının en dikkat çeken ülkesi oldu.

 İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya sektörünün Ekim ayında ihracat liderliğini elde etmesinden dolayı mutlu olduklarını ve bu başarının tesadüf olmadığını vurguladı. Avrupa’daki daralma ve dünya ekonomisindeki endişelere karşın, ihracatta pazar ve ürün çeşitliliğine giderek lider olmayı başardıklarını söyleyen Akyüz, “Türkiye ihracatına en fazla katkı sağlayan sektör olmamız, istikrarlı çalışmalarımızın bir sonucu.

İhracata dayalı büyüme modelini başarıyla uygulayan Türkiye’nin, ihracat ile yarattığı değeri çok daha yukarılara taşıması gerekiyor. Biz kimya sektörü olarak bu konuda önemli bir ilerleme kaydettik.

Birçok alt sektörümüz kilogram başına ihracat oranlarında Türkiye ortalamasının üzerinde rakamlara ulaşmış durumda. Bunun hem sektörümüz hem de ülkemiz için önemli bir başarı olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

 Kimya sektöründeki büyümenin ekonomiye pozitif katkısına da dikkat çeken İKMİB Başkanı Murat Akyüz şunları söyledi; “Neredeyse tüm sektörlere girdi sağlayan kimyadaki artış oranları önümüzdeki aylarda tüm sektörlerde bir büyüme gerçekleşeceğinin de habercisi niteliğinde. Yılsonu hedefimiz olan 18 milyar dolara çok yaklaştık. Şimdiye kadar elde ettiğimiz ihracat rakamları ışığında, yılın geri kalanında da Türkiye ihracatına pozitif katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account