Temmer'le Dünyada Hamam Modası

Yazar:Editor
05.11.2012
1175

 

Araplardan sonra  ABD'li, Rus ve İngiliz zenginler de evlerine hamam yaptırmaya başladı. Dünyaca ünlü' Turkish Bath '300 bin doları bulan rakamlara rağmen yoğun ilgi görüyor.

Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, Türkiye'ye gelen zengin turistlerin kaldıkları lüks otellerde gördükleri ' Turkish Bath' yani tarihi Türk Hamamı'lardan çok etkilendiklerini söyledi.

  Ülkelerine döndüklerinde aynı hamamlardan evlerine yaptıran turistlerin özellikle ABD'li, Rus ve İngiliz zenginleri olduğunu vurgulayan Çetinkaya, fiyatlari neredeyse 300 bin doları bulan hamamlar dahi yaptıklarını belirtti.

Dünyanın 40 ülkesine mermer ihraç eden Çetinkaya, bu talepler neticesinde İstanbul'da artık hamam konusunda uzmanlaşmaya başlayan firmaların olduğunu söyledi. Kendilerinin de çözüm ortağı olarak firmalardan biriyle çalıştığını belirten Çetinkaya, " Bazı yabancılar tarihi hamamların aynısını evlerine istiyor" dedi.

Son dönemde yurtdışından gelen hamam siparişlerinin kat kat arttığını vurgulayan Çetinkaya, bu durumun Türkiye'nin tanıtımı açısından kendilerini çok memnun ettiğini de sözlerine ekledi. 

 Türkiye'den Ev Almak İsteyen Araplar da Evlerde Hamam Talep Ediyor !

Yabancılara Konut Satışı yasanın geçmesiyle, Türkiye'den ev almak isteyen özellikle Dubai, Kuveyt ve Katar zenginleri, baktıkları evlerde hamam olmasını istiyor.

İçine hamam yapılmamış evleri aldıktan sonra kendilerine özel hamam yaptırmak isteyenler de var. Çetinkaya'ya göre ise kimi Araplar hamam içinde özellikle şatafatı ve görselliği talep ediyor.

Altın musluklardan tutun da altın taşlara kadar, hatta mermer üzerine Osmanlı desenleriyle süs isteyenler bile oluyor. Tüm talepleri yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Çetinkaya, Arap zenginlerin kendi ülkelerinde yaptırdıkları saraylarda da bol bol Türk Hamamı siparişi aldıklarını söylüyor. 

Dünyanın 40 ülkesine ihracat yapan, Türkiye'de 5 ocağı olan Temmer Mermer'in 2012 yılı ciro hedefi 50 milyon TL. Cirosunun % 80'ini ihracat olarak gerçekleştiren firma, dünyanın aranan mermer firmaları arasında yer alıyor. İhracatının % 30-35'ini Çin'e yapan Temmer Mermer, son yıllarda özellikle Doğu ülkeleri ile ilişkilerini geliştiriyor. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account