Projede, zeminden ısıtma, serinletme ve üflemeli merkezi klima sistemi yer alıyor

Editör
02.11.2012

 

Doğa dostu Gölmahal Villaları’nda, yangın, patlama, zehirlenme tehlikelerinin yanı sıra çevreye verdiği zararları önlemek amacı ile doğalgaz yerine, hava kaynaklı ısı pompası kullanılıyor.  Bu sayede ilave olarak %20 ile %50 arasında enerji tasarrufu sağlanıyor.

Yalçınlar Group tarafından Büyükçekmece gölü kıyısında inşası süren Gölmahal Villaları’nda doğalgaz kullanılmıyor. Dolayısıyla çevreye karbon salımı yapılmıyor ve çevre kirliliği yaratılmıyor.

Gölmahal’de hem ısınma hem de soğutma merkezi olarak hava kaynaklı ısı pompaları ile sağlanıyor. Sistem hem soğutmada hem de ısıtmada yerden ve fancoillerden sağlanıyor.

Sistemin sağladıkları arasında şunları sayabiliriz; Doğalgaz’a göre %20-%50 arası tasarruf, Fancoillerle nemin yükseldiği durumlarda veya yerden ısıtma ve serinletmenin yetersiz kaldığı konumlarda takviye olarak ısıtma ve soğutma sağlanıyor.  Gölmahal’de ayrıca, merkezi klima ve fan coil sistemi de yer alıyor.

İlk etabı 2013 Haziran’da teslim edilecek olan Gölmahal Villaları’nda, fiyatlar, villaların şerefiyesine göre 1.295.000 $ ile 1.495.000 $ arasında değişiyor.Gölmahal Villaları, rüzgarın, suyun, güneşin ve havanın gücünü kullanıyor.

Gölmahal Villaları, 92.470 metrekarelik bir alanda sadece 38 özellikli villadan oluşuyor. Dört mevsim yaşanılabilen Villalar, büyük bahçeleri ve her eve ait müstakil havuzları ile sakinlerine konforlu bir yaşam sunarken, göl manzaralı muhteşem konumları ve farklı mimarileriyle de dikkat çekiyor. Türkiye’nin ödüllü mimarları Dara Kırmızıtoprak ve Gökhan Avcıoğlu tarafından titizlikle tasarlanan Gölmahal Villaları, doğaya saygılı duruşu ile de fark yaratıyor.

Sitede kurulan rüzgar türbini ile Gölmahal kendi elektriğini kendisi üretiyor. Bu elektrik sosyal tesislerde ve ortak alanlarda kullanılarak aidatları önemli oranda minimize edecek. Sıcak su her villada bulunan güneş enerjisi panelleri ile elde ediliyor. 

Atık su arıtma tesisi ile özel tasarımlı çatılardan gelen yağmur suları biyolojik arıtmaya tabi tutuluyor. Arıtılarak geri dönüşümü sağlanan sular yeniden kullanıma veriliyor.  Her villanın çatısında bulunan güneş kolektörleri ile herhangi bir maliyet olmaksınız sıcak su sağlanıyor. Akıllı ev otomasyon sistemine sahip olan villalar, sahiplerine yaşamı kolaylaştırıcı birçok detay ve konfor sunuyor.

Sahip olduğu özelliklerle ayrıcalıklı ve heyecan dolu bir yaşamın kapısını açan Gölmahal Villaları’nda 10.000 metrekarelik ortak kullanım alanında tenis kortları,  açık - kapalı yüzme havuzu, Türk hamamı sauna, buhar banyosu, fıtness salonu, oyun parkı, restoran ve kafesi bulunan bir de sosyal tesis yer alıyor.

Ayrıca, 3.000 metrekarelik alanda içinde süs havuzu bulunan rekreasyon alanı, site ortasında gölet, jeneratör, su deposu, paratonerler, artezyen kaynağı ve yangın hidrantları da bulunuyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account