17 Ekim 2012 Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Yazar:Editor
01.11.2012

 

Konya’da kurularak bugün dünyaya açılan Pakpen Şirketler Grubu, ülkemizin en önemli ihtiyacı olan kalifiye eleman açığını kapatmak amacıyla; Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni yaptırarak  Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı.

1970 yılından beri yapı sektöründe pencereden bahçe aksesuarına, dış cepheden kapıya, borudan yalıtım ürünlerine kadar bina için gereken birçok malzemeyi birlikte üreten tek firma olan Pakpen’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza tarafından yaptırılan ve 30 bin metrekare alanda 800 öğrenci kapasiteli okul, 2012-2013 öğrenim yılında 125 öğrenci ile eğitim vermeye başladı.

Okulda, Sanayi Bölgesi’nde bulunan firmaların iş alanlarına uygun eğitim alacak olan öğrenciler, stajlarını da bu firmalarda yapacak ve mezun olduklarında % 100 iş garantisine sahip olacaklar.

Sanayi ve eğitimin güç birliği yaptığı okul bir ‘Konya Projesi’ haline gelerek, diğer şehirlere de örnek olmayı amaçlıyor. 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlayan  Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin resmi açılışı, 17 Ekim 2012, Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

 

Törende konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “ Her açılış güzeldir ama okul açılışı, yüzleri gülen öğrencilerle ve bir hayrın başlangıcı olduğu için daha da güzeldir.

Bu açılışta 3 ayrı mutluluğu birden yaşıyorum. Birincisi; okul açılışı ile eğitime destek verilirken gençlerimizin geleceği dolayısıyla ülkemizin geleceği için aydınlık bir kapı açılıyor. Hükümetimizin politikasıyla liseler arasındaki katsayı eşitsizliği ortadan kaldırıldı. Buradaki gençlerimiz için üniversite artık bir hayal değil.

Bu okul da bunun en önemli destekçisi. Üniversite girişlerinde teknik ve meslek liselerinden mezun olan öğrenciler de normal liselerden mezun olanlarla eşit haklara sahip olacak.

İkincisi; Konya ekonomisi sürekli iyileşiyor. Konya Organize Sanayi Bölgesi dışında Konya Enerji Bölgesi’ni yakın bir zamanda kurduk. Bu çalışmalarla Konyamız, ülkemizin sanayisinde lokomotif şehri haline gelecek. Bunun olabilmesi için ara eleman ihtiyacının karşılanarak alt yapının güçlendirilmesi gerekiyor.

Pakpen hali hazırda Konya sanayisinin kalkınmasında çok önemli bir kurumudur. Şimdi bu okulla farklı bir platformda da Konya sanayiine destek olduğu için teşekkür ederiz.

Sevincimin bir üçüncü sebebi de kurumlar arasında işbirliği yapılmasıdır. Ülkemizin gelişmesi için belediyelerin, sanayi odalarının, ticaret odalarının, borsa ve birliklerin birlikte çalışarak bir sinerji oluşturması gerekmekte. Burada bu sinerji var’ dedi.

Bakan Davutoğlu öğrencilere de seslenerek’ Değerli öğrenciler, gözlerinizdeki ışık yüzünüzdeki gülümseme bizi memnun ediyor. Böyle hayırsever iş adamları oldukça sizlerin geleceği her zaman parlak olacak. Bu gençlerin geleceğe ümitle bakmaları, karamsarlığa düşmemeleri için bu okulların açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim’ dedi.

Meslek eğitiminde örnek proje

Türkiye sanayisinin en önemli problemlerinden ara eleman açığını kapatmak amacıyla kurulan Mehmet Tuza Pakpen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Konya sanayiinin de kalesi olacak. Açılışta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ardından söz alan Pakpen Şirketler Grubu Yönetim Başkanı Mehmet Tuza’ Pakpen Şirketler Grubu’nu kurarken kendimize büyük hedefler koyduk.

Bu hedeflere ulaşmak için çok çalıştık ve hep inandık. Beni meslek sahibi yapan sanat okulunda eğitim almış olmamın da her zaman büyük katkısını gördüm. Umarım bu okul da birçok gencin kendi büyük hedeflerine ulaşması için aracı olur. Konya’da bulunan fabrikaların eğitimli elemana ihtiyacı var. Köylerde, ilçelerde yaşayan maddi durumu yetersiz olan çocuklarımızınsa eğitime ihtiyacı var.

Bu okul ile çocuklarımızın umudu olmak istedik. Toplumun ekonomik ve kültürel açıdan gelişmesinin temel ve en önemli koşulu eğitimdir. Pakpen Şirketler Grubu olarak Türkiye’de eğitim standartlarının yükseltilmesine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz’ dedi. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account