DEİK, yeni başlattığı ihale ve satın alma platformu projesi ile üyelerini her gün 35 ülkede 20 ayrı sektördeki ihale ve satın almalardan haberdar edecek.

Editör
29.10.2010

Sürekli yurtdışındaki büyük ihaleleri alan Güney Korelilerin sırını keşfeden DEİK, yeni başlattığı ihale ve satın alma platformu projesi ile üyelerini her gün 35 ülkede 20 ayrı sektördeki ihale ve satın almalardan haberdar edecek. İngiliz-Hint ortak şirketi Tendersinfo’nun sağladığı verilerle DEİK üyelerine ayda toplam 5-10 milyar dolarlık ihale bilgisi gidecek.

DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) yeni başlattığı ihale ve satın alma platformu projesi ile uluslararası arenada giderek artan rekabette öne çıkmak isteyen üyelerine, 35 ülkenin ihale ve satın alma duyurularını o ülkelerdeki rakipleri ile aynı anda ulaştıracak. Böylece Türk şirketleri yatırım yapmayı planladıkları ülkelerdeki büyük çaplı ihalelerden anında haberdar olurken, bir yandan da ihalelere hazırlanmak için zaman kazanmış olacaklar. DEİK’in kısaca DİSAP (DEİK İhale ve Satın Alma Platformu) adını verdiği projede üyelerin küresel pazarlara entegrasyonunu kolaylaştırılması, fırsatları bilinir ve ulaşılabilir kılmak amaçlanıyor. DİSAP ile her gün 10’ar ihale ve satın alma duyurusu dünya ile eş zamanlı olarak DEİK üyelerine duyurulacak.
 

İhracat yüzde 1 artacak

DEİK’in Güney Koreli şirketlerin sürekli olarak çok büyük çaplı ihaleleri aldıklarını fark etmesinin ardından gerçekleştirdiği araştırma sonucunda ortaya çıkan proje ile Türkiye’nin ihracatının sadece bu yöntemle ilk yılda yüzde 1 artacağı öngörülüyor. DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, pek çok defalar üyelerinin ihaleleri ya da büyük çaplı satın alma duyurularını kaçırmaktan yakındıklarını belirterek, “Günümüzde bilgi gi derek daha da değerli bir faktör olarak iş dünyasında karşımıza çıkıyor. Bu proje ile ulaştığımız ihale bilgilerini üyelerimizle paylaşarak onların uluslararası rekabette avantaj elde etmelerini sağlayacağız” dedi.
 

5-10 milyar dolar

İhale ve satın alma platformunda her gün DEİK üyelerine 35 ülkeden 20 sektörde ihale ve satın alma duyurularının e-posta yoluyla ulaştırılacağını söyleyen Yırcalı projenin detaylarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz günlerde üyelerimize gönderdiğimiz duyuru ile, en çok hangi sektörde ve hangi ülkeden ihale ve satın alma duyurularından haberdar olmayı istediklerini sorduk. Daha şimdiden çok ciddi miktarda teşekkür mesajları aldık. İşadamlarının kendileri bizzat kendi e-posta adreslerini vererek bu hizmete üye oldular. En çok istenen sektör ve ülkelerin belirlenmesinin ardından hangi şirket, hangi ülke ve sektörden bilgi almayı seçtiyse o ülke ve sektörün ihale duyuruları, o üyemize gönderilecek. Üyemiz her sabah işine geldiğinde bu bilgiler bilgisayarında hazır olarak karşısına çıkacak. Böylece aylık 5 ile 10 milyar dolar arasında değişen bir ihale platformu oluşturacağız.”

Güney Korelileri izlediler

Yırcalı projenin başlangıç öyküsünü ise şöyle anlattı: “Bir süre önce Güney Korelilerin Libya’da 980 milyon dolarlık bir konut ihalesi aldıklarını duyduk. Aynı şekilde yine Güney Korelilerin Irak’ta da büyük bir ihale aldıklarını duyduk. Dikkatimizi çekti, baktık Güney Koreliler hep çok büyük çaplı ihaleleri alıyorlar. Bu ihalelerin bir çoğundan da bizim üyelerimizin genellikle ihale bittikten sonra haberi olduğunu fark ettik. Güney Korelilerin bu işi nasıl başardığına bakınca da karşımıza Londra ve Hindistan merkezli bir şirket çıktı. Tendersinfo adlı bu şirket dünyanın her yerindeki ihale bilgilerini belli bir ücret karşılığında üye müşterileri ile paylaşıyor. Biz de bu hizmeti kendi üyelerimize bu şirket kanalı ile ulaştırmak üzere bir proje gerçekleştirdik.”

Üyeleri ücretsiz yararlandıracak

MEVCUT durumda Türkiye’de ya kamu kaynaklarından yada şirketlerin kendi iş geliştirme bölümlerinin çabaları ile ihalelerden haberdar olunduğunu hatırlatan Rona Yırcalı bu projenin üyelerine başta müteahhitlik, alt yapı ve gıda sektörleri olmak üzere pek çok alanda büyük fırsatlar sunacağını kaydetti. DEİK’in Türkiye’de araştırma ve geliştirme alanında en çok yatırım yapan iş örgütü olduğunu söyleyen Yırcalı, “Tendersinfo’nun DEİK’e küçük bir ücret karşılığı verdiği bu hizmet ile büyük fırsatlara açılan bir platform daha üyelerimize sunacağız. Üyelerimizle ücretsiz olarak paylaşacağımız ihale bilgilerinin çok büyük çaplı işlere ilk adım olmasını umuyoruz. Bunun dışında Meed adlı bir websitesi ile de işbirliğine gittik. Buradan da üyelerimiz haftada bir sadece Ortadoğu’daki ihalelerden haberdar olacak. Amacımız özellikle Irak, Suriye ve Körfez ülkelerindeki fırsatları yakalamak.”

Hangi ülkeler ve hangi sektörlerden bilgi akacak

DİSAP kapsamında yapılacak duyurular ağırlıklı olarak şu sektörleri kapsayacak: altyapı ve inşaat, bankacılık - finans  sigorta, çimento, deri, enerji, gıda, kağıt ve paketleme, kimyasallar ve gübreler, lojistik, madencilik, makine, mineraller ve metaller, mobilya, mühendislik ve yapı hizmetleri, otomotiv, perakende, plastik ve kauçuk, tarım ve ilgili sektörler, tekstil ve telekomünikasyon.  Duyuruların yapılacağı stratejik pazar konumunda bulunan 35 ülke ise alfabetik sıra ile şöyle: Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Umman, Ürdün, Yemen ve Yunanistan. DEİK ayrıca ihalelerden yararlanmak isteyenlere ihale katılım sürecinde de danışmanlık konusunda yardımcı olacak.

Hindistan’da 300 kişi, 5 bin kuruluşa bilgi gönderiyor


HİNDİSTAN ve Londra merkezli Tendersinfo şirketi’nin Hindistan’da 300 çalışanı bulunuyor. Şirket her gün dünyanın her yerindeki ihale ve satın alma bilgilerini oluşturduğu bir bilgisayar programı ile üyesi olan kuruluşların kendi üyelerine ilgili oldukları ihalelerin duyurusunu gönderiyor. Kurulan sistem ile ilgili olmayan şirktelere ilgisiz ihale bilgileri gönderilmiyor. Böylece bilgi kirliliğinin önüne geçilirken şirket aynı zamanda ihale yada satın alma duyurusu yapmak isteyen şirketlerin bu taleplarini de karşılıyor. Tendersinfo’nun Hindistan’da 7 ayrı şehirde ofisleri bulunuyor ve bu ofislerden her sabah giriş kısmı Türkçe ihale bilgileri de İngilizce olacak şekilde düzenli mesajlar gitmesi için çalışmalar devam ediyor.


Kaynak: hurriyet.com.tr

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account