İstanbul İl Özel İdaresi, Mimar Sinan'ın mirası Şemsipaşa Halk Kütüphanesi'ni 611 bin 654 TL bütçeyle yeniliyor.

Editör
01.11.2012

 

İstanbul İl Özel İdaresi, Üsküdar'da, denizin kıyıyla buluştuğu yerde, insanların kitap okuyup huzur bulduğu, tarihin ve Mimar Sinan'ın mirası Şemsipaşa Halk Kütüphanesi'ni şimdilerde hummalı bir çalışmayla yeniliyor.

611 bin 654 TL bütçeyle bu yılın Temmuz ayında başlayan çalışmalar, 2013 yılında tamamlanacak. Restorasyon sürecinde; yapının özgün harcına uygun malzeme ile dış cephe duvarları, kubbe çatlakları, çatı ve revak kısımları en ince ayrıntısına kadar restore ediliyor. Ayrıca araştırma kazıları ile zeminde sondaj yapılıyor.

Mimar Sinan'ın hayatının sonlarında tasarladığı, onun duygu dünyasını ve birikimini en iyi yansıtan eser, şimdiye kadar yaptığı külliyelerin en küçüğüdür.

Osmanlı klasik mimarisinin bir örneği niteliğinde olan mütevazı eser, Sultan II. Selim'in veziri Şemsi Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.  Dört asırlık bir tarihe sahip olan külliyenin etrafı kesme taşlarla çevrilidir.

Bahçe içinde müstakil cami, türbe, mezarlık yer alıyor. Medrese, L şeklinde dizilmiş, farklı inşaat tekniğiyle yapılmış kare 12 oda, bir okuma salonundan oluşuyor. Medrese binası önünde 17 sütundan oluşan sahanlık kısmı bahçe zeminiyle aynı hizada olup üzeri kubbeden daha düşük bir şekilde eğimli ahşap bir çatıyla kaplanmıştır.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account