1994 yılından bu yana sürdürdüğü köklü turizm yatırımlarına bir yenisini ekledi.

Yazar:Editor
01.11.2012

 

IC Yatırım Holding A.Ş, 250 milyon Euro’luk yatırım bedeliyle, İstanbul’un en büyük oteli ve konaklamalı kongre merkezi olarak inşa ettiği İstanbul Bomonti Otel ve Kongre Merkezi’ni işletmek için dünyanın en tanınmış otelcilik markalarından Hilton Worldwide ile anlaşma imzaladı. 

İnşaatı tamamlanmak üzere olan 35 katlı otel kulesinde toplam 829 standart ve süit oda,  4 bin 500 metrekarelik fitness ve SPA alanı, açık ve kapalı yüzme havuzları yer alıyor. Projenin kongre merkezi kısmında ise 2 bin 500 ve 800 kişi kapasiteli 2 balo salonu ve 32 adet toplantı salonu yer alıyor. 

Otelin vizyonu ve iç dizaynı GA Design of London’a ait

Otelin vizyonunun oluşturulması ve iç dizaynı dünyanın en prestijli otel tasarımı şirketlerinden GA Design of London firması tarafından yürütülüyor.

Otelde butik mağazaların yanı sıra, sembolik dünya mutfakları ve içecek seçenekleri de yer alacak. Tüm gün açık restoran, lobi bar ve muhteşem çatı barı ile yerel ziyaretçiler ve yabancı misafirler için farklı bir alternatif yaratacak olan otel, Hilton Worldwide’ın küresel tecrübesi ile Hilton standartlarına uygun olarak inşa ediliyor. 

120 yıllık Bomonti Bira Fabrikası’nın kültür ve eğlence merkezi olarak şehre kazandırılması hedefleniyor

Merkezin inşa edildiği alanın içerisinde bulunan ve bulunduğu semte ismini veren; İstanbul’un kültürel mirasının simgeleşmiş binalarından biri olan 120 yıllık, tarihi Bomonti Bira Fabrikasının ise restore edilerek kültür-sanat ve eğlence merkezi olarak şehre kazandırılması için çalışmalar sürdürülüyor. Tarihi Bomonti Bira Fabrikası otel ve kongre merkeziyle aynı kampüs içerisinde yer alıyor. 

Serhat Çeçen: Avrupa’nın en büyük 10 şehir otelinden birini inşa ediyoruz

İmza töreninde bir konuşma yapan Bomonti Uluslararası Kongre Turizm Yatırımları Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhat  Çeçen, dünyanın en önde gelen markalarından Hilton Worldwide ve dünya çapında bilinirliğe sahip Hilton Hotels & Resorts markası ile otel işletmesi konusunda işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: İstanbul’un en büyük oteli ve en büyük konaklamalı kongre merkezi olan tesisimiz, Avrupa’nın da en büyük  şehir otelinden biri olacak ve Türkiye’nin 2023 hedefi olan 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefine katkıda bulunacak. İstanbul artık bir kongre şehri olarak da dünyanın ilgisini çekiyor.

ICCA verilerine göre İstanbul, en popüler kongre şehirleri sıralamasında 9’uncu sıraya yerleşti. IC Holding olarak turizm sektöründeki en büyük yatırımımızı yaparak, İstanbul’un en büyük konaklamalı kongre merkezini inşa etmekten gurur duyuyoruz.

Yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlayacak olan merkezimizi 2013 yılının son çeyreğinde hizmete açmayı planlıyoruz. Bu arada, proje sahamızın içerisinde yer tarihi Bomonti Bira Fabrikası binalarını da, eşsiz yapısal ve mimari özelliklerini koruyarak bir kültür-sanat ve eğlence merkezi haline getirebilmek için yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor. Şehrimize böyle bir merkez kazandırmaktan da büyük onur duyacağız. 

 

 

 

Simon Vincent: İstanbul’da düzenlenecek uluslararası konferanslara katkı sağlayacak

 

 

Hilton Worldwide Avrupa Ortadoğu ve Afrika Başkanı Simon Vincent törende bir konuşma yaptı. Vincent, “İstanbul’da yeni bir kilometre taşı olacak Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Konferans Merkezi’ni işletmek üzere anlaşma imzalamış olmaktan memnunuz” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hilton İstanbul Bomonti Otel & Konferans Merkezi oda sayısı ve toplantı salonu büyüklüğüyle şehirde inşa halindeki en büyük otel. Hilton Worldwide, kimisi aktif kimisi ise geliştirilme aşamasında olan 41 oteli ile 1955 yılından bu yana gururla Türkiye pazarında.

Güçlü duruşumuzun son örneğini de yeni otelimizle bir kez daha gösteriyoruz. Otelimizin dünya standartlarındaki konferans olanaklarının İstanbul’da uluslararası yeni konferansların düzenlenmesine katkı sağlamasını bekliyoruz.”

Fabrikanın dönüşüm projesini ünlü mimar Han Tümertekin yapıyor

2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan ihale sonucunda, IC Yatırım Holding’in grup şirketi Bomonti Uluslararası Kongre Turizm Yatırımları Ticaret A.Ş.’ye, 60.250.000 TL bedelle, 49 yıllık irtifak hakkı verilen alanın toplamı 166.015 metrekare.  12.715 metrekaresi Bomonti Bira Fabrikası’na ait olan alanın geri kalan 153.300 metrekaresine ise otel ve kongre merkezi inşa ediliyor.

Tarihi 120 yıla dayanan Bomonti Bira Fabrikası binalarının kültür, sanat ve eğlence merkezine dönüşüm projesini ünlü mimar Han Tümertekin yapıyor. Henüz konsept dizayn çalışmaları devam eden proje, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanmış durumda. 

Otel ve konferans merkezi, Avrupa yakasından Asya’ya muhteşem bir manzaraya sahip olan 35 katlı görkemli bir kulede yer alıyor. Taksim Meydanı’na yaklaşık üç kilometre mesafede olan merkez, hem kurumsal misafirler için hem de şehrin zengin tarih, kültür, sanat ve eğlence dünyasını görmek için gelen konuklar için ideal bir mekan olmaya aday.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account